Ndryshimi mes inspektimeve të "Liquid Tension Experiment (album)"

Jump to navigation Jump to search
U largua krejt përmbajtja e artikullit
v
(U largua krejt përmbajtja e artikullit)
{{Infobox album
| emri = Liquid Tension Experiment
| tipi = Studio
| artisti = [[Liquid Tension Experiment]]
| kopertina = LiquidTensionExperiment1.jpg
| lëshimi = [[10 mars]] {{M|1998}}
| inçizimi = 20 - 25 shtator 1997
| zhanri = [[Progressive metal]]<br>[[Instrumental rock]]<br>[[Jazz fusion]]
| zgjatja = 74:04
| label = [[Magna Carta]]
| producenti = [[Liquid Tension Experiment]]
| review =
| kronologjia =
| albumi i fundit =
| ky album = '''''Liquid Tension Experiment'''''<br />(1998)
| albumi tjetër = ''[[Liquid Tension Experiment 2]]''<br />({{M|1999}})
}}
 
'''''Liquid Tension Experiment''''' u lëshua më [[10 mars]] {{M|1998}} nga bendi [[Liquid Tension Experiment]] nëpërmes [[Magna Carta Records]]. Albumi është shkruar dhe inçizuar brenda një jave.
 
==Këngët==
# "Paradigm Shift" – 8:54
# "Osmosis" – 3:26
# "Kindred Spirits" – 6:29
# "The Stretch" – 2:00
# "Freedom of Speech" – 9:19
# "Chris and Kevin's Excellent Adventure" – 2:21
# "State of Grace" – 5:01
# "Universal Mind" – 7:53
# "Three Minute Warning (Part I)" – 8:20
# "Three Minute Warning (Part II)" – 4:02
# "Three Minute Warning (Part III)" – 5:18
# "Three Minute Warning (Part IV)" – 4:20
# "Three Minute Warning (Part V)" – 6:31
 
==Anëtarët pjesëmarrës==
* [[Mike Portnoy]] - [[Bateri (muzikë)|bateri]]
* [[Jordan Rudess]] - [[Tastiera (instrument)|tastierë]]
* [[Tony Levin]] - [[bas kitarë]] dhe [[Chapman Stick]]
* [[John Petrucci]] - [[kitarë]]
 
==Shënime==
* "State of Grace" gjithashtu paraqitet në ''[[An Evening with John Petrucci and Jordan Rudess]]''.
* "Paradigm Shift" dhe "Universal Mind" janë të përfshira në këngën "Instrumedley" nga [[Live at Budokan]].
* "Paradigm Shift" e fillon [[CD]]-në me një eksplodim të notave në tempo tepër të shpejtë duke treguar kështu aftësitë teknike të bendit. Tempo më vonë shkon duke u ngadalësuar.
* "Thre Minute Warning" është referim për periudhën e inçizimit ku Tony Levin dëshironte të improvizonte duke u kundërshtuar kështu nga John Petrucci dhe Mike Portnoy të cilët dëshironin që t'i shkruanin këngët me kujdes. Levin përfundimisht iu tha atyre që nëse nuk ia fillonin të improvizonin për 3 minuta, ai do të shkonte në shtëpi. Kënga "Three Minute Warning" është ajo çka pasoi. Inçizimi papritur shkoi aq rrjedhshëm sa që ata e kaluan limitin e shiritit inçizues për 27 minuta, mirëpo fatmirësisht, paisja digjitale e Mike Portnoy-t arriti që ta inçizonte atë. Në pjesën e pasme të kopertinës së CD-së shkruan: ''"KUJDES: "Three Minute Warning" nuk është për ata që janë muzikalisht të ndijshëm, të padurueshëm, apo kritikë ekstrem vetë-kënaqës. Nëse ju i takoni njërës nga këto kategori, ju lutem shtypeni butonin "stop" të CD-player-it tuaj pas këngës # 8."''
* Një pjesë e këngës "Universal Mind" përfshihet në solo-n me tastierë të Jordan Rudess në koncertin e [[Dream Theater]] [[Live Scenes from New York]].
 
==Lidhje të jashtme==
* [http://musicbrainz.org/release/c3c0e462-1606-40dc-9667-1b26b9fb44c5.html Liquid Tension Experiment te musicbrainz.org]
 
 
{{Jordan Rudess}}
 
[[Category:Liquid Tension Experiment albume]]
[[Category:Albume 1998]]
[[Category:Debut albume]]
[[Category:Progressive metal albume]]
[[Category:Jazz fusion albume]]
[[Category:Albume të vetë-titulluara]]
 
[[en:Liquid Tension Experiment (album)]]
[[it:Liquid Tension Experiment (album)]]
[[mk:Liquid Tension Experiment (албум)]]
[[pl:Liquid Tension Experiment (album)]]
[[pt:Liquid Tension Experiment (álbum)]]
[[ru:Liquid Tension Experiment (альбом)]]
[[sv:Liquid Tension Experiment (album)]]
49

edits

Menyja e navigimit