Ndryshimi mes inspektimeve të "Tears for Fears"

Jump to navigation Jump to search
2.675 bytes removed ,  10 vjet më parë
U largua krejt përmbajtja e artikullit
v
(U largua krejt përmbajtja e artikullit)
{{Infobox muzikant
| emri = Tears for Fears
| foto = [[File:Tears for Fears 2008.jpg|230px]]
| titulli = <small>[[Roland Orzabal]] (majtas) dhe [[Curt Smith]] (djathtas) duke performuar në [[Hanover]], 2008</small>
| vite aktiv = {{M|1981}} - prezent
| prejardhja = [[Bath]], [[Anglia|Angli]]
| instrument =
| zhanri = [[Pop rock]]<br>[[New Wave]]<br>[[synthpop]]<br>[[sophisti-pop]]
| label = New Door, Gut, XIII Bis, Epic Records, Phonogram Records, Mercury, Fontana
| bashkëpunim = [[Graduate]], [[Neon]], [[Oleta Adams]]
| anëtarët e tanishme = [[Roland Orzabal]]<br>[[Curt Smith]]
| ish-anëtarët = [[Ian Stanley]]<br>[[Manny Elias]]
| webfaqja = [http://www.tearsforfears.net/ www.tearsforfears.net]
}}
 
'''Tears for Fears''' është një [[pop rock]] bend [[Anglia|anglez]] i formuar në vitin 1981 nga [[Roland Orzabal]] dhe [[Curt Smith]].
 
Të formuar pas shpërbërjes së bendit të tyre të parë [[Graduates]], ata fillimisht u shoqëruan me lëvizjen [[New Wave]] por më vonë kaluan në rrymën qëndrore të muzikës pop rock, gjë që rezultoi në sukses mbarëbotëror.
 
Tears for Fears kanë shitur më shumë se 22 milion albume në të gjithë botën (më shumë se 8 milion vetëm në [[Shtetet e Bashkuara]]).
 
==Anëtarët==
===Anëtarët aktualë===
* [[Roland Orzabal]] - [[vokal]], [[kitarë]], [[Tastiera (instrument)|tastierë]]
* [[Curt Smith]] - [[bass]], tastierë, vokal
 
===Anëtarët e mëparshëm===
* [[Ian Stanley]] - tastierë
* [[Manny Elias]] - bateri
 
==Diskografia==
===Studio albumet===
* 1983 - ''[[The Hurting]]''
* 1985 - ''[[Songs from the Big Chair]]''
* 1989 - ''[[The Seeds of Love]]''
* 1993 - ''[[Elemental]]''
* 1995 - ''[[Raoul and the Kings of Spain]]''
* 1996 - ''[[Saturnine Martial & Lunatic]]''
* 2004 - ''[[Everybody Loves a Happy Ending]]''
 
==Lidhje të jashtme==
* [http://www.tearsforfears.net/ Websajti zyrtar]
 
[[Kategoria:Grupe muzike pop rock]]
[[Kategoria:Grupe muzike New Wave]]
[[Kategoria:Grupe muzike synthpop]]
[[Kategoria:Grupe muzike sophisti-pop]]
[[Kategoria:Grupe të viteve 1980]]
[[Kategoria:Grupe të viteve 1990]]
[[Kategoria:Grupe të viteve 2000]]
[[Kategoria:Grupe muzike angleze]]
 
[[ca:Tears for Fears]]
[[da:Tears For Fears]]
[[de:Tears for Fears]]
[[en:Tears for Fears]]
[[es:Tears for Fears]]
[[fr:Tears for Fears]]
[[ko:티어스 포 피어스]]
[[id:Tears for Fears]]
[[it:Tears for Fears]]
[[he:Tears for Fears]]
[[hu:Tears for Fears]]
[[nl:Tears for Fears]]
[[ja:ティアーズ・フォー・フィアーズ]]
[[no:Tears for Fears]]
[[pl:Tears for Fears]]
[[pt:Tears for Fears]]
[[ru:Tears for Fears]]
[[sk:Tears for Fears]]
[[fi:Tears for Fears]]
[[sv:Tears for Fears]]
49

edits

Menyja e navigimit