Ndryshimi mes inspektimeve të "Liquid Tension Experiment 2"

Jump to navigation Jump to search
U largua krejt përmbajtja e artikullit
v
(U largua krejt përmbajtja e artikullit)
{{Infobox album
| emri = Liquid Tension Experiment 2
| tipi = Studio
| artisti = [[Liquid Tension Experiment]]
| kopertina = LiquidTensionExperiment2.jpg
| lëshimi = [[15 qershor]] {{M|1999}}
| inçizimi = Tetor dhe Nëntor 1998 - [[Millbrook Sound Studios]]
| zhanri = [[Progressive metal]]<br>[[Instrumental rock]]<br>[[Metal fusion]]
| zgjatja = 74:04
| label = [[Magna Carta]]
| producenti = [[Liquid Tension Experiment]]
| review =
| kronologjia =
| albumi i fundit = ''[[Liquid Tension Experiment (album)|Liquid Tension Experiment]]''<br />({{M|1998}})
| ky album = '''''[[Liquid Tension Experiment 2]]'''''<br />(1999)
| albumi tjetër =
}}
 
'''''Liquid Tension Experiment 2''''' është albumi i dytë i bendit [[Liquid Tension Experiment]], i lëshuar më [[15 qershor]] {{M|1999}}, pasuesi i albumit ''[[Liquid Tension Experiment (album)|Liquid Tension Experiment]]''. Këngët këtu janë kryesisht të improvizuara, me përsëritje të rralla. Edhe ky album iu takon zhanreve [[instrumental rock]], [[progressive metal]] dhe [[jazz fusion]], që do të thotë as këtu nuk ka pjesë vokale.
 
==Këngët==
# "Acid Rain" – 6:36
# "Biaxident" – 7:40
# "914" – 4:01
# "Another Dimension" – 9:50
# "When The Water Breaks" – 16:58
# "Chewbacca" – 13:35
# "Liquid Dreams" – 10:48
# "Hourglass" – 4:25
 
==Anëtarët pjesëmarrës==
* [[Mike Portnoy]] - [[Bateri (muzikë)|bateri]]
* [[Jordan Rudess]] - [[Tastiera (instrument)|tastierë]]
* [[Tony Levin]] - [[bas kitarë]] dhe [[Chapman Stick]]
* [[John Petrucci]] - [[kitarë]]
 
==Shënime==
* Një pjesë e këngës "Acid Rain" është e luajtur në koncertin e [[Dream Theater]] ''[[Live Scenes from New York]]''.
* Kënga "When The Water Breaks" është e ashtuquajtur sepse kur bendi ishte duke e shkruar pjesën qëndrore të saj, John Petruccin e lajmëruan se gruas së tij (e cila ishte duke lindur) iu kishte derdhur uji. Në atë pjesë të këngës ndihet një zë bebe si pikë referimi për të treguar se në atë moment Petrucci e mori lajmin.
* John Petrucci tregon se kënga "Hour Glass" është shkruar dhe inçizuar vetëm për 3 orë - gjë që tregon se sa më lirshëm kanë komponuar Liquid Tension Experiment se sa Dream Theater.
 
 
{{Jordan Rudess}}
 
[[Category:Liquid Tension Experiment albume]]
[[Category:Albume 1999]]
[[Category:Progressive metal albume]]
[[Category:Jazz fusion albume]]
[[Category:Albume të vetë-titulluara]]
 
[[en:Liquid Tension Experiment 2]]
[[it:Liquid Tension Experiment 2]]
[[mk:Liquid Tension Experiment 2]]
[[pl:Liquid Tension Experiment 2]]
[[pt:Liquid Tension Experiment 2]]
[[ru:Liquid Tension Experiment 2]]
[[sv:Liquid Tension Experiment 2]]
49

edits

Menyja e navigimit