Ndryshimi mes inspektimeve të "Jordan Rudess"

Jump to navigation Jump to search
12.340 bytes removed ,  10 vjet më parë
U largua krejt përmbajtja e artikullit
v (roboti shtoj: ko:조던 루디스)
(U largua krejt përmbajtja e artikullit)
{{Infobox muzikant
| emri = Jordan Rudess
| pseudonim =
| foto = [[Figura:JordanRudess3.jpg|230px]]
| titulli =
| emri i vërtetë = Jordan Charles Rudes
| lindja = {{Ditëlindja dhe mosha|4|11|1956}}
| vdekja =
| vite aktiv = {{M|1981}} — prezent
| prejardhja = {{flagicon|Israel}} [[Izraeli|Izrael]]
| instrument = [[Tastiera (instrument)|Tastierë]] <small>([[Sintisajzeri|Sintisajzer]], [[Fingerboard synthesizer]], [[Continuum]], [[Piano]], [[Keytar|Zen Riffer]], [[Minimoog]])</small><br>[[Lap steel guitar]]<br>[[Kitara|Kitarë elektrike]]
| zhanri = [[Progressive rock]]<br />[[Progressive metal]]<br />[[Muzika instrumentale|Muzikë instrumentale]]<br />[[Jazz fusion]]<br />[[New Age muzika|New Age]]<br />[[Muzika elektronike|Muzikë elektronike]]
| bashkëpunim = [[Dream Theater]]<br />[[Liquid Tension Experiment]]<br />[[Dixie Dregs]]<br />[[John Petrucci]]<br />[[Rod Morgenstein]]<br />[[David Bowie]]<br />[[Vinnie Moore]]<br />[[Noirin Ni Riain]]<br />[[Rhonda Larson]]<br />[[Paul Winter]]<br />[[Scott McGill]]<br />[[Prefab Sprout]]<br />[[Jupiter]]<br />[[Neal Morse]]<br />[[Daniel J]]<br />[[Neil Zaza]]<br />[[John-Luke Addison]]<br />[[Behold... The Arctopus]]
| label =
| webfaqja = [http://www.jordanrudess.com www.jordanrudess.com]
}}
 
'''Jordan Rudess''' (i lindur si '''Jordan Charles Rudes''' më [[4 nëntor]] [[1956]]) është [[piano|pianist]] dhe [[sintisajzeri|sintisajzerist]] i shkolluar në akademinë e famshme muzikore [[Juilliard]], i njohur si anëtar i [[progressive metal]] bendit [[Dream Theater]]. Rudess është sintisajzeristi i parë që ka performuar live në [[continuum]].
 
==Biografia==
[[Figura:JordanRudessPiano.jpg|thumb|left|200px|Jordan Rudess]]
Jordan Rudess u njoh nga profesori i tij i shkallës së 2-të si një pianist i jashtëzakonshëm, dhe menjëherë iu lejua shkollimi profesional që ai ta forconte talentin e tij madhor. Me nëntë vjet ai hyri në akademinë e famshme të muzikës [[Juilliard]] që të ushtronte në pianon klasike, por në adoleshencën e vonshme ai u interesua gjithnjë e më shumë në sintisajzerë dhe [[progressive rock]]. Kundër këshillave dhe dëshirës së prindërve dhe profesorëve të tij, ai vendosi që t'ia kthente shpinën pianos klasike dhe i provoi aftësitë e tij si një solo [[progressive rock]] sintizajzerist.
 
Pas performancave në projekte të ndryshme gjatë viteve të 80-ta, ai fitoi vëmendje internacianale në vitin 1994 kur u votua "Best New Talent" në revistën Keyboard Magazine, pasi që e lëshoi solo albumin e tij ''[[Listen]]''. Dy bende që e drejtuan vëmendjen te ky yll i ardhshëm qenë [[The Dixie Dregs]] dhe [[Dream Theater]], të cilët e ftuan që të dy që t'iu bashkangjitej në bendin e tyre përkatës. Rudess i zgjedhi The Dixie Dregs së pari për shkak se ata ia ofruan mundësinë të bëhej anëtarë me orar të reduktuar, shansë kjo e cila nuk iu dha nga Dream Theater.
 
Gjatë kohës kur ishte anëtar i The Dixie Dregs, Rudess e formoi të ashtuquajturën "power duo" me [[Bateritë (muzikë)|bateristin]] [[Rod Morgenstein]]. Gjeneza e këtij çifti fillon kur në një performancë të Dixie Dregs ndërpritet energjia elektrike, duke i shkyqur kështu të gjitha instrumentet përpos sintisajzerit të Jordan Rudess-it, kështu që ai dhe Rod improvizuan me njëri tjetrin deri sa energjia elektrike erdh, duke e mundësuar kështu vazhdimin normal të koncertit. Metabolizmi i këtyre dyve qe aq i fortë gjatë këtij improvizimi, sa që ata vendosën që të performonin së bashku tani e tutje me emrin "Rudess/Morgenstein Project" (më vonë RPM) dhe që nga atëherë ata e kanë lëshuar një studio dhe një live album.
 
[[Figura:Rudess&Petrucci.jpg|thumb|left|220px|Jordan Rudess dhe [[John Petrucci]] duke performuar përballë njëri tjetrit]]
Rudess takoi përsëri [[Dream Theater]] kur ai dhe Morgenstein siguruan mbështetjen e tyre në një nga turnetë e Dream Theater në Amerikën Veriore.
 
Në vitin 1997, kur [[Mike Portnoy]]-t iu kërkua nga [[Magna Carta Records]] që ta themelonte një [[Supergrupi (muzikë)|supergrup]], Rudess u zgjodh që t'i binte sintisajzerit, [[Tony Levin]] [[bas kitara|bas kitarës]], si dhe [[John Petrucci]] [[kitara|kitarës]]. Gjatë inçizimit të dy albumeve të [[Liquid Tension Experiment]], Mike Portnoy-t dhe John Petrucci-t ju ishte e qartë se Jordan Rudess ishte mu ajo çka Dream Theater ju nevojitej. Ata e ftuan atë që t'iu bashkangjitej bendit, dhe kur ai pranoi ata e përjashtuan sintisazeristin e tyre që e kishin në atë kohë [[Derek Sherinian]], duke ia bërë kështu vendin Jordan-it në bend.
 
Rudess ka qenë sintisajzeristi i përhershëm i Dream Theater që nga inçizimi i albumit ''[[Metropolis Pt. 2: Scenes from a Memory]]'' në vitin 1999. Që atëherë ai ka inçizuar edhe katër albume të tjera me ta: ''[[Six Degrees of Inner Turbulence]]'' (2002), ''[[Train of Thought]]'' (2003), ''[[Octavarium]]'' (2005), dhe ''[[Systematic Chaos]]'' (2007). Plus, ai është paraqitur edhe në tre live albume, ''[[Live Scenes From New York]]'', ''[[Live at Budokan]]'' dhe ''[[Score]]''.
 
==Trivia==
* Në forumin e tij, Rudess ka shpallur se është [[Judaizmi|hebre]].
* Rudess posedon ton absolut.
* Rudess thotë se sintisajzeristët që kanë pasur më së shumti ndikim tek ai janë [[Keith Emerson]], [[Rick Wakeman]], dhe [[Patrick Moraz]].
* Bendet dhe muzicientët e tij të preferuar janë [[Gentle Giant]], [[Yes]], [[Genesis]], [[Pink Floyd]], [[Emerson, Lake and Palmer]], [[King Crimson]], [[Jimi Hendrix]], [[Autechre]], dhe [[Aphex Twin]].
 
==Përdorimi i teknologjisë==
[[Figura:JordanRudessContinuum.jpg|thumb|200px|Jordan Rudess duke eksperimentuar në [[continuum]]]]
Megjithëse shumica e sintisajzeristëve në rock bende kujdesen që në skenë të marrin disa sintisajzerë, Rudess përfitoi nga mundësitë që ia dha [[Kurzweil]] K2600xs gjatë përdorimit të tij prej viteve të 90-ta deri në vitin 2004. Shpesh duke marrur mostra nga sintisajzerët e tjerë, Rudess krijon një seri të strukturave, që mundëson përzierjen e shumë zërave me shtresa të ndryshme dhe linja tonesh të kontrollerit të paisjes; këto struktura pastaj rregullohen me renditje të duhur për një koncert, të cilat ndërrohen përmes pedales kontrolluese.
 
Megjithëse metoda e Rudess për t'i ndërruar fizikisht strukturat ka mbetur e njëjtë, por zgjedhja e tij për paisje ndryshoi në vitin 2005. Duke thënë se atij i nevojitej një mbështetje më e mirë për turne nga teknologjia aktuale (Kurzweil-i i tij 2600 që posedonte një memorie prej 128 MB u bë i pamjaftueshëm për nevojat e turneve), ai filloi përdorimin e [[Korg Oasys]] workstation (i cili posedon 40 GB memorie). Këtë sintisajzer ai tani e përdor nëpër turne me Dream Theater, ku në të e ka të montuar receptorin, [[Continuum (instrument)|continuum]]-in, si dhe modulatorin Synthesizers.com.
 
===Paisjet===
[[Figura:KorgOasys.jpg|thumb|right|300px|[[Korg Oasys]], sintisajzeri që Jordan Rudess aktualisht përdor]]
[[Figura:Continuum.jpg|thumb|right|300px|Haken [[Continuum]], instrumenti që u popullarizua falë meritës së Jordan Rudess]]
'''Paisjet në studio'''
* Korg OASYS
* Korg Triton Extreme
* [[Continuum (instrumenti)|Haken Audio Continuum Fingerboard]]
* Muse Research Receptor
* Kurzweil K2600xs fully loaded 88 note weighted keyboard
* Kurzweil K2600 Rack modules
* Kurzweil K2000VP keyboard
* Kurzweil PC2 rack
* Roland Fantom-X8
* Minimoog
* Roland V-Synth XT
* Roland VP-550
* Roland SH-201
* Synthesizer.com Modular synthesizer
* [[Dave Smith]] Instruments Evolver Keyboard
* Lap steel guitar
* Kitarë Ernie Ball Music Man [[John Petrucci]] signature model
 
'''Instrumentet virtuale'''
* MOTU MachFive
* MOTU MX4 Soft Synth
* Korg Legacy
* Spectrasonics Atmosphere
* Spectrasonics Trilogy
* Spectrasonics Stylus
* Native Instruments Komplete 2
* Native Instruments Absynth
* Native Instruments B4 Organ
* Native Instruments Guitar Rig
* Native Instruments FM7
* Native Instruments Pro 53
* Synthogy Ivory
 
'''Paisjet për live performanca'''
* Korg OASYS 88
* Korg Triton Extreme 88 (Solo Projekt)
* Freehand Systems Music Pad Pro
* Muse Receptor
* Synthesizers.com Custom Modular Synth
* Haken Continuum Fingerboard
* (2)Roland V-Synth XT
* Lap steel guitar
* Mackie 1604VLZ Pro Mixer
* APS Power backup
* Glyph and Iomega Hard drives
* Roland VP-550
* Zen Riffer
 
==Diskografia==
 
===Solo albumet===
* {{M|1988}} - ''[[Arrival]]'' ''(Kasetë)''
* {{M|1993}} - ''[[Listen]]''
* {{M|1997}} - ''[[Secrets of the Muse]]''
* {{M|1999}} - ''[[Resonance]]''
* {{M|2001}} - ''[[Feeding the Wheel]]''
* {{M|2002}} - ''[[4NYC]]'' ''(Live)''
* {{M|2002}} - ''[[Christmas Sky]]''
* {{M|2004}} - ''[[Rhythm of Time]]''
* {{M|2006}} - ''[[Prime Cuts]]'' ''(Kompilim)''
* {{M|2007}} - ''[[The Road Home]]'' ''(Tribut)''
 
===Me [[Dream Theater]]===
* {{M|1999}} - ''[[Metropolis Pt. 2: Scenes from a Memory]]''
* {{M|2001}} - ''[[Live Scenes From New York]]'' ''(Live)''
* {{M|2002}} - ''[[Six Degrees of Inner Turbulence]]''
* {{M|2003}} - ''[[Train of Thought]]''
* {{M|2004}} - ''[[Live at Budokan]]'' ''(Live)''
* {{M|2005}} - ''[[Octavarium]]''
* {{M|2006}} - ''[[Score]]''
* {{M|2007}} - ''[[Systematic Chaos]]''
 
===Projekt albumet===
* {{M|1997}} - ''[[Rudess/Morgenstein Project]]''
* {{M|2001}} - ''[[An Evening with John Petrucci and Jordan Rudess]]'' ''(Live)''
* {{M|2001}} - Rudess/Morgenstein Project - ''[[The Official Bootleg]]'' ''(Live)''
 
===Me [[Liquid Tension Experiment]]===
* {{M|1998}} - ''[[Liquid Tension Experiment (album)|Liquid Tension Experiment]]''
* {{M|1999}} - ''[[Liquid Tension Experiment 2]]''
* {{M|2007}} - ''[[Spontaneous Combustion]]'' (nën emrin [[Liquid Trio Experiment]])
 
===Mysafir===
* {{M|1988}} - [[Vinnie Moore]] - ''[[Time Odyssey (albumi)|Time Odyssey]]''
* {{M|1996}} - [[Noirin Ni Riain]] - ''[[Celtic Soul]]''
* {{M|1999}} - [[Rhonda Larson]] - ''[[Free as a bird]]''
* {{M|2000}} - [[Paul Winter]] dhe [[The Earth Band]] - ''[[Journey With The Sun]]''
* {{M|2001}} - [[Scott McGill]] - ''[[Addition by Subtraction]]''
* {{M|2001}} - [[Prefab Sprout]] - ''[[The Gunman And Other Stories]]''
* {{M|2002}} - [[David Bowie]] - ''[[Heathen]]''
* {{M|2003}} - [[Jupiter]] - ''[[Echo and Art]]''
* {{M|2005}} - [[Neal Morse]] - ''[[? (albumi)|?]]''
* {{M|2005}} - [[Daniel J]] - ''[[Losing Time]]''
* {{M|2006}} - [[Neil Zaza]] - ''[[When Gravity Fails]]''
* {{?}} - [[John-Luke Addison]] - ''[[Multiple Valences]]''
* {{M|2007}} - [[Behold... the Arctopus]] - ''[[Skullgrid]]''
* {{M|2007}} - [[K3]] - ''[[Under A Spell]]''
* {{M|2008}} - [[Ricky Garcia]] - ''[[Let Sleeping Dogs Lie]]''
 
===Të tjera===
* {{M|1981}} - [[Speedway Boulevard]] - ''[[Speedway Boulevard (albumi)|Speedway Boulevard]]''
* {{M|1996}} - [[Steinway to Heaven]] - ''Revolutionary Etude (Op. 10, No. 12)''
 
==Shpërblimet==
Jordan Rudess fitoi këto shpërblime:
* Best New Talent (''Keyboard Magazine'') (1994)
* Best Keyboards Player of the Year (''Burrn Magazine'') (2007)
 
==Lidhje të jashtme==
*[http://www.jordanrudess.com Faqja zyrtare e Jordan Rudess]
*[http://www.dreamtheater.net Faqja zyrtare e Dream Theater]
*[http://www.hakenaudio.com/Continuum/html/examples/ex232.html Jordan Rudess duke performuar live në continuum]
 
[[Category:Dream Theater anëtarë]]
[[Category:Kompozitorë amerikanë]]
[[Category:Sintisajzeristë]]
[[Category:Kompozitorë hebre]]
[[Category:Pianistë]]
[[Category:Lindje 1956]]
[[Category:Njerëz me ton absolut]]
[[Category:Muzikantë elektronik]]
[[Category:Jazz muzikantë]]
[[Category:Multi-instrumentalistë]]
[[Category:Session muzikantë]]
[[Category:New Age muzikantë]]
[[Category:Producentë muzike]]
 
 
{{Jordan Rudess}}
 
{{Dream Theater}}
 
[[bg:Джордан Рудес]]
[[de:Jordan Rudess]]
[[en:Jordan Rudess]]
[[es:Jordan Rudess]]
[[fa:جردن رودس]]
[[fi:Jordan Rudess]]
[[fr:Jordan Rudess]]
[[he:ג'ורדן רודס]]
[[hr:Jordan Rudess]]
[[hu:Jordan Rudess]]
[[id:Jordan Rudess]]
[[it:Jordan Rudess]]
[[ja:ジョーダン・ルーデス]]
[[ko:조던 루디스]]
[[lt:Jordan Rudess]]
[[mk:Џордан Рудес]]
[[nl:Jordan Rudess]]
[[no:Jordan Rudess]]
[[pl:Jordan Rudess]]
[[pt:Jordan Rudess]]
[[ru:Рудесс, Джордан]]
[[sv:Jordan Rudess]]
[[tr:Jordan Rudess]]
49

edits

Menyja e navigimit