Ndryshimi mes inspektimeve të "When Dream and Day Unite"

Jump to navigation Jump to search
U largua krejt përmbajtja e artikullit
(U largua krejt përmbajtja e artikullit)
{{Infobox album
| emri = When Dream and Day Unite
| tipi = Studio
| artisti = [[Dream Theater]]
| kopertina = WDaDU.jpg
| lëshimi = [[6 mars]] {{M|1989}}
| inçizimi = 18 korrik – 12 gusht, 1988<br>Kajem/Victory Studios (Gladwyne, PA)
| zhanri = [[Progressive metal]]
| zgjatja = 51:25
| label = [[Mechanic Records]]
| producenti = [[Terry Date]]<br>Dream Theater
| review =
| kronologjia =
| albumi i fundit =
| ky album = '''''When Dream and Day Unite'''''<br />(1989)
| albumi tjetër = ''[[Images and Words]]''<br />({{M|1992}})
}}
 
'''''When Dream and Day Unite''''' është studio albumi i parë i [[progressive metal]] bendit [[Dream Theater]], i lëshuar më [[6 mars]] {{M|1989}}. U inçizua nga [[18 korrik]]u deri më [[12 gusht]] [[1988]] në [[Kajem/Victory Studios]] në [[Gladwyne]], [[Pennsylvania]], dhe është i vetmi album i bendit me vokalistin [[Charlie Dominici]].
 
Më [[12 mars]] [[2002]] u lëshua verzioni i ri-punuar i albumit.
 
Në 15 vjetorin e albumit, anëtarët aktual të Dream Theater e performuan albumin tërësisht në [[Los Angeles]], [[California]], dhe gjatë dy këngëve shtesë pas rikthimit në skenë, me ta performuan edhe [[Charlie Dominici]] dhe [[Derek Sherinian]] (të dy ish-anëtarë të bendit). E tërë shfaqja u inçizua dhe më vonë u lëshua në [[CD]] dhe [[DVD]] me titullin ''When Dream And Day Reunite'' nën kompaninë e pavarur të bendit [[YtseJam Records]].
 
==Këngët==
# "A Fortune in Lies" – 5:12 <small>(muzika nga Dream Theater, teksti nga Petrucci)</small>
# "Status Seeker" – 4:15 <small>(Dream Theater, Dominici/Petrucci)</small>
# "The Ytsé Jam" – 5:43 <small>(Dream Theater, instrumentale)</small>
# "The Killing Hand" – 8:40 <small>(Dream Theater, Petrucci)</small>
#* I. The Observance
#* II. Ancient Renewal
#* III. The Stray Seed
#* IV. Thorns
#* V. Exodus
# "Light Fuse and Get Away" – 7:23 <small>(Dream Theater, Moore)</small>
# "Afterlife" – 5:27 <small>(Dream Theater, Dominici)</small>
# "The Ones Who Help to Set the Sun" – 8:04 <small>(Dream Theater, Petrucci)</small>
# "Only a Matter of Time" – 6:35 <small>(Dream Theater, Moore)</small>
 
==Anëtarët pjesëmarrës==
* [[Charlie Dominici]] - [[vokalisti|vokal]]
* [[Kevin Moore]] - [[tastiera (instrument)|tastierë]]
* [[John Myung]] - [[bas kitara|bas kitarë]]
* [[John Petrucci]] - [[kitara|kitarë]]
* [[Mike Portnoy]] - [[bateritë (muzikë)|bateri]]
 
 
{{Dream Theater}}
 
[[Category:Dream Theater albume]]
[[Category:Albume 1989]]
[[Category:Debut albume]]
[[Category:Progressive metal albume]]
 
[[de:When Dream and Day Unite]]
[[en:When Dream and Day Unite]]
[[es:When Dream and Day Unite]]
[[fi:When Dream and Day Unite]]
[[fr:When Dream and Day Unite]]
[[he:When Dream and Day Unite]]
[[hr:When Dream and Day Unite]]
[[hu:When Dream and Day Unite]]
[[it:When Dream and Day Unite]]
[[ja:ホエン・ドリーム・アンド・デイ・ユナイト]]
[[ko:When Dream and Day Unite]]
[[lt:When Dream and Day Unite]]
[[mk:When Dream and Day Unite]]
[[nl:When Dream And Day Unite]]
[[no:When Dream and Day Unite]]
[[pl:When Dream and Day Unite]]
[[pt:When Dream and Day Unite]]
[[ru:When Dream and Day Unite]]
[[sv:When Dream and Day Unite]]
49

edits

Menyja e navigimit