Ndryshimi mes inspektimeve të "Ilir Bajri"

Jump to navigation Jump to search
1.638 bytes removed ,  10 vjet më parë
U largua krejt përmbajtja e artikullit
(U largua krejt përmbajtja e artikullit)
{{Infobox muzikant
| emri = Ilir Bajri
| pseudonim =
| foto = [[Figura:IlirBajri.JPG]]
| titulli =
| emri i vërtetë = Ilir Bajri
| lindja = {{Ditëlindja dhe mosha|4|2|1969}}
| vdekja =
| vite aktiv =
| prejardhja = {{flagicon|Kosovo}} [[Pejë]], [[Kosovë]]
| instrument = [[Piano]], [[sintisajzer]]
| zhanri = [[Jazz]], [[nu jazz]], [[electronic rock]], [[contemporary classical]]
| bashkëpunim =
| label =
| webfaqja =
}}
 
'''Ilir Bajri''' (i lindur më [[4 shkurt]] [[1969]] në [[Pejë]], [[Kosovë]]) është pianist dhe kompozitor i muzikës [[jazz]].
 
Si pianist, Ilir Bajri ka marrur pjesë në koncerte të ndryshme si solist apo me artistë të tjerë në [[Italia|Itali]], [[Spanja|Spanjë]] dhe [[ShBA]]. Si kompozitor, ai krijon muzikë për [[Teatri|teatër]] dhe [[Filmi|film]].
 
Bajri është aktiv në sferën e filmit dhe video produksionit që nga viti 1994, veçanërisht në fushën e animacionit kompjuterik. Kohëve të fundit ai me sukses e realizoi drejtimin e dokumentarit katër serik ''[[A Quarter of a Century]]'' nga [[Baton Haxhiu]]. Barji është ko-pronari i kompanisë prodhuese [[3Virtual Studio]].
 
Ilir Bajri ka themeluar dhe është drejtori i [[Prishtina Jazz Festival]]. Ai gjithashtu drejton projektin [[Creative Centre for Children and Youth]] në [[Peja|Pejë]].
 
==Lidhje të jashtme==
* [http://www.dokufest.com/?cid=2,44,25 Ilir Bajri në Dokufest 2008]
* [http://www.movingculture.org/jazz_05.html Ilir Barji në movingculture.org]
 
[[Category:Lindje 1969]]
[[Category:Jazz muzikantë]]
[[Category:Kompozitorë shqiptarë]]
[[Category:Kompozitorë të filmave]]
[[Category:Pianistë]]
49

edits

Menyja e navigimit