Ndryshimi mes inspektimeve të "Pink Floyd"

Jump to navigation Jump to search
5.802 bytes removed ,  10 vjet më parë
U largua krejt përmbajtja e artikullit
v
(U largua krejt përmbajtja e artikullit)
{{Infobox muzikant
| emri = Pink Floyd
| foto = [[Skeda:PinkFloyd.jpg|250px]]
| titulli = Pink Floyd në vitin 1968 <small>(Nga m-d: [[Nick Mason]], [[Syd Barret]], [[David Gilmour]], [[Roger Waters]], dhe [[Richard Wright]])</small>
| vite aktiv = {{M|1965}} - {{M|1994}}<br /><small>(një ribashkim në vitin 2005)</small>
| prejardhja = {{flagicon|UK}} [[Cambridge]], [[Anglia|Angli]]
| instrument =
| zhanri = [[Art rock]]<br />[[Progressive rock]]<br />[[Psychedelic rock]]<br />[[Space rock]]
| label = [[EMI]], [[Harvest Records]], [[Capitol Records]], [[Tower Records]], [[Columbia Records]]
| bashkëpunim = [[Sigma 6]], [[Joker's Wild]], [[Zee]], [[Deep End]]
| anëtarët e tanishme = [[Syd Barret]]<br />[[David Gilmour]]<br />[[Bob Klose]]<br />[[Nick Mason]]<br />[[Roger Waters]]<br />[[Richard Wright]]
| ish-anëtarët =
| webfaqja = [http://www.pinkfloyd.co.uk www.pinkfloyd.co.uk]
}}
 
'''Pink Floyd''' ishin një [[rock]] bend [[Anglia|anglez]] të cilët fillimisht u bënë të njohur për shkak të muzikës së tyre [[psychedelic rock|psychedelic]] ose [[space rock]], dhe më vonë, [[progressive rock]]. Ata ishin të njohur për tekstet [[Filozofia|filozofike]], eksperimentimet zënore, kopertinat inovative të albumeve, dhe shfaqjet madhështore. Një nga rock aktet më të suksesshme, bendi ka shitur më shumë se 200 milion albume në të gjithë botën, duke përfshirë këtu 74.5 milion vetëm në [[Shtetet e Bashkuara]]. Pink Floyd i kanë influencuar progressive rock bendet e '70-tave si [[Genesis]] dhe [[Yes]], si dhe bendet bashkëkohore si [[Nine Inch Nails]] dhe [[Dream Theater]].
 
Pink Floyd kishin sukses mesatar dhe ishin një ndër bendet më të famshme në skenën "underground" të [[Londra|Londrës]] në fundin e viteve 1960, si një psychedelic bend i udhëhequr nga [[Syd Barret]]. Sidoqoftë, sjellja e çrregulluar e Barret eventualisht i detyroi kolegët e tij ta zëvendësonin me vokalistin dhe kitaristin [[David Gilmour]]. Pas largimit të Barret, vokalisti dhe basisti [[Roger Waters]] gradualisht u bë forca dominuese e bendit në fundin e viteve 1970, deri në largimin e tij eventual në vitin 1985. Bendi inçizoi disa albume, duke arritur sukses të jashtëzakonshëm me ''[[The Dark Side of the Moon]]'' (1973), ''[[Wish You Were Here]]'' (1975), ''[[Animals]]'' (1977), dhe ''[[The Wall]]'' (1979).
 
Në vitin 1985, Waters deklaroi se Pink Floyd ishin "forcë e konsumuar", por anëtarët e mbetur, të udhëhequr nga Gilmour, vazhduan të inçizonin dhe të shkonin nëpër turne nën emrin Pink Floyd. Edhe pse ata u paditën pa sukses nga Waters për të drejtat e emrit, ata sërish arritën sukses botëror me albumet ''[[A Momentary Lapse of Reason]]'' (1987) dhe ''[[The Division Bell]]'' (1994). Eventualisht, ata arritën që të bënin marrëveshje jashtë gjygjit me Waters për përdorimin e emrit. Waters performoi me bendin për herë të parë pas 24 viteve më [[2 korrik]] [[2005]] në koncertin [[Live 8]] që u mbajt në Londër.
 
== Anëtarët ==
* [[Syd Barrett]] – kitarë, vokal (1964 – 1968)
* [[Bob Klose]] – kitarë (1964 – 1965)
* [[Nick Mason]] – bateri (1964 – 1994)
* [[Richard Wright]] – tastierë, vokal (1964 – 1981, 1987 – 1994)
* [[Roger Waters]] – kitarë (1964); bas, vokal (1964 – 1985)
* [[David Gilmour]] – kitarë, vokal (1968 – 1994)
 
== Diskografia ==
=== Studio albumet ===
* ''[[The Piper at the Gates of Dawn]]'' (1967)
* ''[[A Saucerful of Secrets]]'' (1968)
* ''[[Soundtrack from the Film More]]'' (1969)
* ''[[Ummagumma]]'' (1969)
* ''[[Atom Heart Mother]]'' (1970)
* ''[[Meddle]]'' (1971)
* ''[[Obscured by Clouds]]'' (1972)
* ''[[The Dark Side of the Moon]]'' (1973)
* ''[[Wish You Were Here (album)|Wish You Were Here]]'' (1975)
* ''[[Animals]]'' (1977)
* ''[[The Wall]]'' (1979)
* ''[[The Final Cut]]'' (1983)
* ''[[A Momentary Lapse of Reason]]'' (1987)
* ''[[The Division Bell]]'' (1994)
 
=== DVD-të dhe videot ===
* ''[[Live at Pompeii]]'' (1972)
* ''[[The Wall (film)|The Wall]]'' (1982)
* ''[[The Delicate Sound of Thunder]]'' (1988)
* ''[[La Carrera Panamericana]]'' (1992)
* ''[[Pulse]]'' (1995)
 
[[Kategoria:Pink Floyd]]
 
[[af:Pink Floyd]]
[[ar:بينك فلويد]]
[[be-x-old:Pink Floyd]]
[[bg:Пинк Флойд]]
[[bn:পিংক ফ্লয়েড]]
[[br:Pink Floyd]]
[[bs:Pink Floyd]]
[[ca:Pink Floyd]]
[[co:Pink Floyd]]
[[cs:Pink Floyd]]
[[cy:Pink Floyd]]
[[da:Pink Floyd]]
[[de:Pink Floyd]]
[[el:Pink Floyd]]
[[en:Pink Floyd]]
[[eo:Pink Floyd]]
[[es:Pink Floyd]]
[[et:Pink Floyd]]
[[eu:Pink Floyd]]
[[fa:پینک فلوید]]
[[fi:Pink Floyd]]
[[fo:Pink Floyd]]
[[fr:Pink Floyd]]
[[ga:Pink Floyd]]
[[gl:Pink Floyd]]
[[he:פינק פלויד]]
[[hi:पिंक फ़्लॉइड]]
[[hr:Pink Floyd]]
[[hu:Pink Floyd]]
[[hy:Pink Floyd]]
[[id:Pink Floyd]]
[[io:Pink Floyd]]
[[is:Pink Floyd]]
[[it:Pink Floyd]]
[[ja:ピンク・フロイド]]
[[ka:პინკ ფლოიდი]]
[[kn:ಪಿಂಕ್ ಫ್ಲಾಯ್ಡ್]]
[[ko:핑크 플로이드]]
[[la:Pink Floyd]]
[[lt:Pink Floyd]]
[[lv:Pink Floyd]]
[[mk:Pink Floyd]]
[[ml:പിങ്ക് ഫ്ലോയ്ഡ്]]
[[mn:Пинк Флойд]]
[[nl:Pink Floyd]]
[[nn:Pink Floyd]]
[[no:Pink Floyd]]
[[pl:Pink Floyd]]
[[pms:Pink Floyd]]
[[pt:Pink Floyd]]
[[qu:Pink Floyd]]
[[ro:Pink Floyd]]
[[ru:Pink Floyd]]
[[scn:Pink Floyd]]
[[sh:Pink Floyd]]
[[simple:Pink Floyd]]
[[sk:Pink Floyd]]
[[sl:Pink Floyd]]
[[sr:Pink Floyd]]
[[sv:Pink Floyd]]
[[sw:Pink Floyd]]
[[szl:Pink Floyd]]
[[ta:பிங்க் ஃபிலாய்ட்]]
[[te:పింక్ ఫ్లాయిడ్]]
[[th:พิงก์ ฟลอยด์]]
[[tr:Pink Floyd]]
[[uk:Pink Floyd]]
[[uz:Pink Floyd]]
[[vi:Pink Floyd]]
[[wa:Pink Floyd]]
[[yi:פינק פלויד]]
[[zh:平克·弗洛伊德]]
49

edits

Menyja e navigimit