Ndryshimi mes inspektimeve të "CAB"

Jump to navigation Jump to search
1.310 bytes added ,  10 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e Aeternusus (diskutimet) në versionin e fundit nga Aeternus.
(U largua krejt përmbajtja e artikullit)
v (U kthyen ndryshimet e Aeternusus (diskutimet) në versionin e fundit nga Aeternus.)
{{Infobox muzikant
| emri = CAB
| foto = [[Figura:CAB.jpg|220px]]
| titulli =
| vite aktiv = {{M|2000}} - prezent
| prejardhja = {{flagicon|USA}} [[Shtetet e Bashkuara]]
| instrumenti =
| zhanri = [[Jazz fusion]]
| label = [[Favored Nations]]|
| anëtarët e tanishme = [[Dennis Chambers]]<br />[[Tony MacAlpine]]<br />[[Bunny Brunel]]<br />[[Patrice Rushen]]<br />[[Brian Auger]]
| ish-anëtarët =
| webfaqja = [http://www.cabband.com cabband.com]
}}
 
'''CAB''' është një [[jazz fusion]] bend që përbëhet nga [[Tony MacAlpine]], [[Dennis Chambers]], [[Bunny Brunel]], [[Brian Auger]], dhe [[Patrice Rushen]]. Deri më tani bendi ka inçizuar tre studio albume dhe një live album.
 
==Anëtarët==
* [[Tony MacAlpine]] - kitarë
* [[Dennis Chambers]] - bateri
* [[Bunny Brunel]] - bas
* [[Brian Auger]] - tastierë
* [[Patrice Rushen]] - tastierë
 
==Diskografia==
* {{M|2000}} - ''[[CAB (album)|CAB]]''
* {{M|2001}} - ''[[CAB 2]]''
* {{M|2003}} - ''[[CAB 4]]''
* {{M|2005}} - ''[[CAB LIVE]]''
 
==Lidhje të jashtme==
* [http://www.cabband.com Faqja zyrtare e bendit]
 
[[Category:Grupe të viteve 2000]]
[[Category:Grupe muzike jazz-fusion]]
[[Category:Grupe muzike amerikane]]
[[Category:Supergrupe]]
[[Category:Kuintete]]
[[Category:Grupe muzike instrumentale]]
 
[[en:CAB (band)]]
[[fr:CAB (groupe)]]
108

edits

Menyja e navigimit