Dallime mes rishikimeve të "Konferenca e Jaltës"

Jump to navigation Jump to search
v
roboti ndryshoj: ar:مؤتمر يالطا; cosmetic changes
v (roboti ndryshoj: ro:Conferința de la Ialta)
v (roboti ndryshoj: ar:مؤتمر يالطا; cosmetic changes)
[[FiguraSkeda:Yalta summit 1945 with Churchill, Roosevelt, Stalin.jpg|250px|thumb|Churchilli, Roosevelti dhe Stalini]]
Konferenca e Jaltës ishte një takim diplomatik të krerëve aleate Franklin D. Roosevelt (Shtetet e Bashkuara të Amerikës), Winston Churchill (Mbretëria e Bashkuar) dhe Josif Stalin (BRSS) e cila gjendet në vendpushimin Crimean e Jaltës, 4 në 11 Shkurt 1945. Ky ishte takimi i dytë i tre takimit Aleate gjatë Luftës së Dytë Botërore (1939-1945). Temat e konferencës ishin kryesisht ndarjen e Gjermanisë dhe shpërndarjen e energjisë në Evropë pas përfundimit të luftës.
 
 
Churchill pati shkruar:
* Rumänia: Rusia 90 90 % – te tjeret 10 10 %
* Greqia: Großbritannien 90 90 % – Russland 10 10 %
* Jugoslawi: 50 50 % – 50 50 %
* Hungari: 50 50 % – 50 50 %
* Bullgari: Rusia 75 75 % – tetjeret25 tetjeret25 %
Stalini e miratoi sipas Churchillit propozimin duke vendosur nje v mbi leter.
 
 
* [http://www.documentarchiv.de/in/1945/krimkonferenz_bericht.html Documentarchiv.de: ''Auszüge aus dem Originaltext der Erklärung von Jalta in deutscher Übersetzung''] (Stand: 5. September 2008)
 
[[Kategoria:Konference nderkombetare (Politik)]]
[[Kategoria:Politik (Lufta e Dyte Boterore)]]
[[Kategorie:Histori europiane]]
 
[[Kategoria:Konference nderkombetare (Politik)]]
[[Kategoria:Politik (Lufta e Dyte Boterore)]]
[[Kategoria:1945]]
[[Kategoria:Jalta]]
 
[[an:Conferencia de Yalta]]
[[ar:اتفاقيةمؤتمر يالطةيالطا]]
[[arz:مؤتمر يالتا]]
[[bg:Ялтенска конференция]]

Menyja e lëvizjeve