Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Jamestown"

v
roboti ndryshoj: tr:Jamestown, Virginia
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (Mbrojti Jamestown: Excessive vandalism: Ne lidhje me [http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Wikipedia:Kuvendi&oldid=767081#Fundi_i_bot.C3.ABs_--_artikull_perfekt.3F.3F] ([edit=autoconfirmed] (i pacaktuar) [move=autoconfirmed] (i pacaktuar)))
v (roboti ndryshoj: tr:Jamestown, Virginia)
Nga ana tjetër [[Xhon Smith]]i i këshillonte banorët që t'i shtroheshin punës në mënyrë që të mbijetonin.Por doli që shumë prej tyre ishin dembela dhe refuzonin të punonin.Ata ishin nisur nga Anblia me shpresë se në 'Botën e Re' do të gjenin flori e argjend.
Dimri i parë ishte aq i ftohtë saqë iu desh të digjnin disa nga shtëpitë për tu ngrohur.Disa prej tyre vdiqën nga i ftohti dhe mungesa e ushqimit.Në pranverë kishin mbetur gjallë vetëm 60 veta.Të rënë shpirtërisht njerëzit po mendonin për t'u kthyer në atdhe.Pikërisht në këtë kohë "London Company" solli në koloni guvernatorin,Lordin [[De la Warr]] dhe furnizime të bollshme.
 
[[Kategoria:Qytete në SHBA]]
 
[[af:Jamestown, Virginië]]
[[sv:Jamestown, Virginia]]
[[tl:Jamestown, Virginia]]
[[tr:Jamestown, VirjinyaVirginia]]
[[zh:詹姆斯鎮 (維吉尼亞州)]]
[[Kategoria:Qytete në SHBA]]