Ndryshimi mes inspektimeve të "Sistemi diellor"

Jump to navigation Jump to search
152 bytes removed ,  10 vjet më parë
 
Rreth 73% e masës së diellit është hidrogjen, 35% është helium, dhe pjesa tjetër përbëhet nga sasi të vogla elementesh të rënda. Mosha e diellit është rreth 4.6 miliardë vjet dhe ai është pothuajse në gjysmën e ciklit të tij të zhvillimit gjatë të cilit ndodh proçesi kimik i shndërrimit të hidrogjenit në helium. Gati 5 milionë ton lëndë diellore kthehet në energji çdo sekondë brenda bërthamës së diellit, duke prodhuar neutrino dhe rrezatim diellor. Pas rreth 5 miliard vjetësh dielli do të shndërrohet në fillim në një gjigand të kuq dhe pastaj në një xhuxh të bardhë, duke krijuar një mjegullnajë planetare.
 
 
== Studime fizike ==
Një dit djelli do ta ndal punën e tij edhe hidrogjeni do të shendrrohet në helium edhe djelli do të shendrohen në gjugj por masi ta fergon tokën.
 
== Planetët dhe [[Toka]] ==
Anonymous user

Menyja e navigimit