Ndryshimi mes inspektimeve të "24 Gusht"

Jump to navigation Jump to search
2 bytes added ,  10 vjet më parë
*[[1912]] - [[Alaska]] bëhet teritor i [[Shtetet e Bashkuara|Shteteve të Bashkuara]].
*[[1914]] - [[LPB]]: Trupat gjermane pushtojnë qytetin [[Namur]].
* [[1939]]: [[ZeitPeriudha dese NationalsozialismusNationalsozializmit|Gjermania]] dhe [[BRSS]] bien ne ujdi ne Moske per nje [[Pakt mossulmimi]], te ashtequajturin ''[[Deutsch-sowjetischer Nichtangriffspakt|Hitler-Stalin-Pakt]]''. Kontrata e datuar me 23. gusht u pais vetem mbas mesnates per shkak tratativave te zgjatura me nenshkrimet e ministrit te jashtem [[Wjatscheslaw Michailowitsch Molotow|Molotow]] dhe [[Joachim von Ribbentrop|von Ribbentrop]].
*[[1950]] - [[Edith Sampson]] bëhet delegati i parë zezak i [[Shteteve të Bashkuara]] në [[UN]].
*[[1954]] - Presidenti brazilian [[Getúlio Dornelles Vargas]] bën vetvrasje, pasohet nga [[João Café Filho]].
Anonymous user

Menyja e navigimit