Ndryshimi mes inspektimeve të "Patosi"

Jump to navigation Jump to search
23 bytes added ,  10 vjet më parë
v
roboti ndryshoj: pl:Patos (Albania); cosmetic changes
v (roboti shtoj: war:Patos, Albania)
v (roboti ndryshoj: pl:Patos (Albania); cosmetic changes)
Sipërfaqja sipas relievit ndahet në : Fushore 718 ha dhe Kodrinore 1488 ha. Prane qytetit degëzohen rruga Fier-Gjirokastër dhe Fier-Berat të cilat kanë ndikuar në shtrirjen dhe zhvillimin e rajonit. Klima është tipike mesdhetare, me dimër të butë dhe të lagësht dhe verë të nxehtë e të thatë. Kjo situatë ndikohet nga masat ajrore detare për shkak të distancës relativisht të shkurtër nga deti Adrtiatik (rreth 25 km).
 
Nga ana lindore dhe jugore, vargmalet e larta e pengojnë depërtimin e klimës së ftohtë kontinentale. Temperatura mesatare vjetore luhatet në 14-15 °C ndërsa temperatura e Janarit rreth 5 °C. Reshjet bien kryesisht në formë shiu ndërsa dëbora është dukuri e rrallë.
 
Gjatë verës bien vetëm 1/10 e reshjeve vjetore gjë që shtron nevojën e ujitjes së tokave bujqësore. Për këtë arësye janë ndërtuar disa liqene artificiale si ujëmbledhësi i Zharrzës, Lalarit, Rrozhdies etj.
Shitja e droges dhe gocat ne Belgjike e mbajne Ekonomine e Patosit gjalle. Per cdo lokal qe shikon dhe cdo makine e mire qe ke ne Patos kush e di se sa djerse ka derdhur motra ne Belgjike e ne Zvicer. Po ci qi motren se qejf ka bere.
 
== Kultura dhe sporti ==
 
Skuadra e futbollit e qytetit quhet "Albpetrol", e cila arritjen më të mirë ka daljen në finalen e kupës së Shqipërisë me "Partizanin" në sezonin 93'- 94', si dhe pjesëmarrjen në kupën e kupave të Evropës në sezonin 94'- 95'.
 
{{AL-gjeo-cung}}
<br />
{{AL-Vendbanime}}
 
[[CategoryKategoria:Qytete në Shqipëri]]
 
[[cs:Patos (město)]]
[[lt:Patosis]]
[[nl:Patos (Albanië)]]
[[pl:PatosiPatos (Albania)]]
[[ro:Patos (Albania)]]
[[sk:Patos]]

Menyja e navigimit