Dallime mes rishikimeve të "Columbia (South Carolina)"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: '''Columbia''' (shqiptohet Kol'umbia) është kryeqytet dhe qyteti më i madh i shtetit amerikan të Karolinës së Jugut. Popullsia e qytetit në vitin 2008 ishte 127....)
 
No edit summary
{{Qytetet
|qyteti = Columbia
|emblema =
|vendndodhja = [[File:SCMap-doton-Columbia.png|thumb]]
|fotografia =[[File:SkylinefromArsenalHill.jpg|thumb]]
|popullsia = 129.333
|dëndësia = 928,5
|sipërfaqja = 346,5
|shteti = [[Karolina e Jugut]]
|rrethi = Riçland
|prefiksi = 803
|faqjazyrtare = [http://www.columbiasc.net/ www.columbiasc.net]
|kryetaribashkisë = Steve Benjamin
|shënim =
}}
 
'''Columbia''' (shqiptohet Kol'umbia) është kryeqytet dhe qyteti më i madh i shtetit amerikan të [[South Carolina|Karolinës së Jugut]]. Popullsia e qytetit në vitin 2008 ishte 127.029 banorë. Columbia është qendra Rrethit Riçland, por një pjesë e qytetit zgjerohet në Rrethin e Leksingtonit. Qyteti është qendra e një zone metropolitane prej 728.063 banorësh. Emri i qytetit vjen nga një sinonim poetik për Amerikën, që rrjedh nga emri i [[Kristofor Kolombi|Kristofor Kolombit]].
 

Menyja e lëvizjeve