Dallime mes rishikimeve të "Teksasi"

Jump to navigation Jump to search
332 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: frr:Texas)
No edit summary
{{Shtetet e SHBA-së
'''Teksasi''' është shteti i dytë më e madhe amerikane në zonë si dhe të popullsisë, dhe shtetit më të madh në Shtetet e Bashkuara i afërt. Emri kishte përdorimit të gjerë në mesin e amerikanëve vendas, do të thotë "miqtë" apo "aleatë". E vendosur në Shtetet e Bashkuara të jugut qendror, Texas kufizohet nga Meksika në jug, New Mexico në perëndim, në veri Oklahoma, Arkansas në verilindje, dhe Luiziana në lindje. Texas ka një sipërfaqe prej 696.200 km², dhe një popullsi në rritje prej 24,7 milion banore. Houston është qyteti më i madh në Teksas dhe të katërt më i madh në Shtetet e Bashkuara, ndërsa Dallas-Fort Worth dhe Hjuston të katërt dhe të gjashtë të madh Shtetet e Bashkuara zonat metropolitane, përkatësisht. Qytetet e tjera kryesore përfshijnë San Antonio, El Paso, dhe Austin-kapital shtetëror. Texas është mbiquajtur Lone Star shtetit të ditur të Teksasit si një republikë e pavarur dhe si një kujtim i luftës për pavarësinë e shtetit nga Meksika. "Lone Star" mund të gjendet në Flamuri Shtetit të Teksasit dhe Shtetit të Teksasit nënshkruajnë sot.
|shteti = Teksas
|flamuri = Flag of Texas.svg
|emblema = Seal of Texas.svg
|vendndodhja = Map of USA TX.svg
|kryeqytet = [[Austin]]
|sipërfaqja = 696.241
|popullsia = 24.782.302
|dëndësia = 31
|tëardhuratmesatare =
|guvernator = Rick Perry (R)
|dhomaelartë = Senati
|dhomaeulët = Dhoma e Përfaqësuesve
|faqjazyrtare = [http://www.texasonline.com/ www.texasonline.com]
|shënim =
}}
'''Teksasi''' është një nga 50 shtetet e SHBA-së.
'''Teksasi''' është shteti i dytë më e madhe amerikane në zonë si dhe të popullsisë, dhe shtetit më tëi madh në Shtetet e Bashkuara i afërt.SHBA-së Emripër kishtenga përdorimitpopullsia të gjerë në mesin e amerikanëve vendas, do të thotë "miqtë" apodhe "aleatë"sipërfaqja. E vendosur në Shtetet e Bashkuara të jugut qendror, TexasTexasi kufizohet nga [[Meksika]] në jug, New[[Nju MexicoMeksiko]] në perëndim, [[Oklahoma]] në veri Oklahoma, Arkansas[[Arkanzas]] në verilindje, dhe [[Luiziana]] në lindje. Texas ka një sipërfaqe prej 696.200 km², dhe një popullsi në rritje prej 24,7 milion banore. HoustonHjuston është qyteti më i madh në Teksas dhe i katërtkatërti më i madh në Shtetet e Bashkuara, ndërsa Dallas-Fort Worth dhe Hjuston të katërt dhe të gjashtë të madh Shtetet e Bashkuara zonat metropolitane, përkatësisht. Qytetet e tjera kryesore përfshijnë [[Dallas]], [[Fort Worth]],[[San Antonio]], [[El Paso]], dhe [[Austin]]-kapitalkryeqyteti shtetërori shtetit. Texas është mbiquajtur Loneshteti Stari shtetitYllit të Vetmuar të ditur të Teksasit si një republikë e pavarur dhe si një kujtim i luftës për pavarësinë e shtetit nga Meksika. "Lone Star" mund të gjendet në Flamuri Shtetit të Teksasit dhe Shtetit të Teksasit nënshkruajnë sot.
 
Për shkak të përmasave të tij dhe veçoritë gjeologjike të tilla si Fault Balcones, Texas përmban peisazhe të ndryshme që ngjajnë si Jugut amerikane dhe Jugperëndimore. Edhe pse Texas lidhet gjerësisht me shpërblim Jugperëndimore, më pak se 10% e tokës është zonë shkretëtirë. Shumica e qendrave të popullsisë janë të vendosura në zonat e ish-prairies, grasslands, pyje dhe bregdet. Udhëtim nga lindja në perëndim, mund të vëzhgojnë terrenin që shkon nga kënetat dhe pyjet bregdetar piney, në fusha kodrina dhe kodrat i thyer, dhe në fund shkretëtirë dhe malet e Big Bend. Për shkak të historisë së saj të gjatë si një qendër e industrisë amerikane kafshët, Teksas është e lidhur me imazhin e kauboj.

Menyja e lëvizjeve