Ndryshimi mes inspektimeve të "Karli i Dytë"

Jump to navigation Jump to search
60 bytes added ,  10 vjet më parë
v
Add image from http://tools.wikimedia.de/~emijrp/imagesforbio/
v (Add image from http://tools.wikimedia.de/~emijrp/imagesforbio/)
[[Skeda:Charles 2 of Naples.jpg|thumb|right|Karli i Dytë]]
Në vitin [[1277]], '''Karli i Dyte''' niset drejt Palestinës, pasi nga Mëria e Antiokese, ai bleu titullin mbret i [[Jerusalemi]]t. Arriti te çliroje Shën Joanin e Akrës dhe behet një nga figurat e fuqishme që ndërmjetësoi midis myslimaneve dhe tempullareve e kryqtarëve kristiane. Por mendja e tij është gjithnjë, zbarkimi drejt Adriatikut dhe marshimi mbi Konstantinopojen. Sipas kronikave të kohës, me [[1279]] ai dërgoi në [[Shqipëri]] besnikun e tij Hugo de Sully, ne krye të një ushtrie te madhe, qe me ndihmen e trupave shqiptare te clironin serish Beratin e pushtuar. Në [[Napoli]] e Siqeli përgatitjet për luftën e ardhshme vazhdonin, por në vitin [[1282]], një ngjarje do t'i prishte planet e Anzhuinit : Revolta e Pashkës në [[Palermo]], ku ushtaret e tij u masakruan dhe u zbuan nga sicilianet. Mbretit anzhuin i mbetej vetëm Napoli dhe Shqipëria.
 
35

edits

Menyja e navigimit