Dallime mes rishikimeve të "Nexhat Daci"

Jump to navigation Jump to search
29 bytes added ,  11 vjet më parë
v
roboti shtoj: de:Nexhat Daci; cosmetic changes
v (roboti shtoj: de:Nexhat Daci; cosmetic changes)
'''Nexhat Daci''' ka lindur më [[26 Korrik]] [[1944]] në [[Tërnoci i Madh|Tërnoc]]. [[Politikan]] kosovar nga [[Lidhja Demokratike e Dardanisë]] (LDD). Kryetar i [[Kuvendi i Kosovës|Kuvendit të Kosovës]] gjatë periudhës [[2001]]-[[2006]], profesor i [[kimi|kimisë]], doktor i [[shkenca|shkencave]]ve të kimisë nga [[Universiteti i Zagrebit]]. Anëtar i [[Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës|Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës]], [[Akademisë Evropiane për çështje mjedisi]] dhe [[American Chemical Society]].
 
 
 
== Arsimimi ==
* 1956-1960 Shkolla e mesme
* 1962-1966 [[Universitet]]i, Seksioni i Kimisë
* Beograd, diploma: kimist i diplomuar
* 1966-1968 [[Universiteti i Beogradit]], studime pasuniversitare, Seksioni i kimisë, magjistër i kimisë
* 1969-1973 [[Universiteti i Zagrebit]], Fakulteti i Teknologjisë, Zagreb, Kroaci, doktor i shkencave të kimisë
 
== Aktivitete dhe funksione, të tanishme apo paraprake ==
 
* 1968-1970 [[Universiteti i Prishtinës]], Seksioni i Kimisë, Asistent
* 1970-1974 Universiteti i Prishtinës, Seksioni i Kimisë, Ligjërues
* 1973 Hidroprojekt, Brno, Çekosllovakia
* 1974 University of Bradford, England
* 1974-1984 Universiteti i Prishtinës, Seksioni i Kimisë, Profesor inordinar
* 1979 Viziting profesor, Tiranë
* 1984-1997 Universiteti i Prishtinës, Seksioni i Kimisë, Profesor ordinar
 
 
== Anëtarësia ==
* 1. Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës nga 1994.
* 2. Akademia Evropiane për çështje mjedisi, Tybingen, Gjermani nga 1987.
* 3. American Chemical Society nga 1985.
 
{{cung}}
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[CategoryKategoria:Politikanë shqiptarë]]
[[CategoryKategoria:Akademikë shqiptarë]]
[[CategoryKategoria:lindjeLindje 1944]]
 
[[de:Nexhat Daci]]
[[en:Nexhat Daci]]
[[nl:Nexhat Daci]]

Menyja e lëvizjeve