Ndryshimi mes inspektimeve të "Søren Jessen-Petersen"

Jump to navigation Jump to search
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
 
v
'''Søren Jessen-Petersen''' i lindur në vitin 1945 në Nørresundby, Danimarkë është një diplomat danez që ka shërbyer në Kosovë nga qershori 2004 deri në qershor 2006 si kryeadministrator i Kosovës, emëruar nga sekretari gjeneral i Kombeve të Bashkuara(OKB), Kofi Annan. Edhe pse është i jurist, ai për një kohë edhe është marrë me punë gazetareske. Ka një provojë të gjatë si diplomat në arenën ndërkombëtare. Ka punuar për organizataBosnje ndërkombëtaredhe siMaqedoni për [[OKB]] dhe [[BE]], në Bosnje dhe Maqedoni.
 
Jessen-Petersen erdhi në Kosovë pas kryeadministratorit finlandez, [[Harri Holkeri]], që dha dorëheqje për shkak të gjendjes shëndetësore por edhe trazirave të 17 dhe 18 marsit 2004.
 
Nga kosovarët, posaqërisht nga shqiptarët, konsiderohet si kryeadministratori më i sukseshëm që Kosova ka pasur.
445

edits

Menyja e navigimit