Ndryshimi mes inspektimeve të "21 Gusht"

Jump to navigation Jump to search
1 byte added ,  9 vjet më parë
v
roboti shtoj: ilo:Agosto 21 largoj: bug:21 Agustus; cosmetic changes
v (roboti shtoj: ilo:Agosto 21 largoj: bug:21 Agustus; cosmetic changes)
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 31|Korrik|Gusht|Shtator}}
 
== Ngjarje ==
[[figuraSkeda:Al aqsa moschee 2.jpg|thumb|160px|Xhamia Al-Aksa]]
* [[1821]] - U zbulua [[Ishulli Jarvis]] nga ekipi i [[Eliza Frances]].
* [[1831]] - [[Nat Turner]] i udhëheq robërit zezak në Amerikë në kryengritje.
* [[1842]] - Themelohet qyteti [[Hobart]] në [[Tasmania|Tasmani]].
* [[1911]] - Vjidhet piktura ''[[Mona Lisa]]'' nga një punëtor nga muzeu në [[Louvre|Luvër]].
* [[1969]] - Australiani [[Michael Dennis Rohan]] i vë zjarrin xhamisë së shenjtë [[Al-Aksa]]. ''(figura 1)''
* [[1991]] - [[Latvia]] shpall pavarësi të plotë pas okupimit nga [[Bashkimi Sovjetik]].
* [[2001]] - [[NATO]] vendos që të dërgojë forca paqësore në ish republikën jugosllave të[[Maqedonia|Maqedonisë]].
 
== Lindje ==
* [[1165]] - [[Filip II Avgust]], mbret francez († 1223.)
* [[1789]] - [[Augustin Louis Cauchy]], matematicient francez († 1857.)
* [[1936]] - [[Wilt Chamberlain]], basketbollist amerikan.
* [[1937]] - [[Luka Bebiq]], politikan kroat,
* [[1954]] - [[Zhelko Vidakoviq]], hendbollist kroat.
* [[1995]] - [[Jurgen Vorfi]]
 
== Vdekje ==
 
 
* [[1906]] - [[Josip Kozarac]] - letrar kroat (* 1858.)
 
== Festa dhe përvjetore ==
* [[1991]]- Letonia shpallë pavarësinë.
 
<!-- kategorizim dhe ndëruiki-->
<!--interwiki-->
 
[[CategoryKategoria:Gusht]]
 
<!--interwiki-->
 
[[af:21 Augustus]]
[[br:21 Eost]]
[[bs:21. august]]
[[bug:21 Agustus]]
[[ca:21 d'agost]]
[[ceb:Agosto 21]]
[[id:21 Agustus]]
[[ie:21 august]]
[[ilo:Agosto 21]]
[[io:21 di agosto]]
[[is:21. ágúst]]

Menyja e navigimit