Dallime mes rishikimeve të "Laosi"

Jump to navigation Jump to search
910 bytes added ,  11 vjet më parë
== Ekonomia ==
: '''''Artikulli kryesor : [[Ekonomia e Shteteve - {{PAGENAME}}|Ekonomia]]'''''
 
90% i popullsisë së Laosit merret me Bujqësi.Një pjesë e madhe e tokave pjellore në Laos janë të mbuluar me fusha të Orizit.50.000 tonelatë Oriz prodhohet në vend. Misri, Pambuku, Hashashi, Erëza të ndryshme, janë prodhime tjera që prodhohen në Laos. Nëpër fshatra mungesa e vajit plotësohet nga [[Arra e kokosit]].
Blegtoria në Laos është një sektor me potencial zhvillimi.Në Jug rrittet Gjedhi, nëpër Male bëhet gjuetia e Kafshëve të Egër. Popullsia që jeton në afërsi të Lumit Mekong merren me Peshkatari.
Laosi është shtet që pas pavarsisë ka deficid tregtar.Tregtia e jashtme është shumë e kufizuar.Eksporton Kallaj, Pambuk, Lëkurë, Kafe në [[Japonia|Japoni]] dhe [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës]].
Në sektorin e Industrisë vërehet prapambetja e Laosit.Në këtë vend zakonisht Industria bazohet në Artizanat, ku kjo punë kryhet me mjete primitive.
 
== Demografia ==
: '''''Artikulli kryesor : [[Demografia e Shteteve - {{PAGENAME}}|Demografia]]'''''
107

edits

Menyja e lëvizjeve