Dallime mes rishikimeve të "Karl Gustav Pilo"

Jump to navigation Jump to search
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(redaktim gjuhesor)
v
'''Karl Gustav Pilo''' (1711–1793) ishte piktor suedez. Pasi përfundoi studimet në Stockholm në Olof Arenius ai shkoi në Skone, ku punoi nje seri portretesh me porosi, pastaj me 1741 u zhvendos në Kopenhagen. Këtu Pilo arriti shumë sukses: Ne vitin 1745 u emërua piktor i oborrit mbretëror, prej 1748 punoi si profesor në Kunstakademiet, ku u be drejtor në 1771. Një vit më pas u detyrua të lë Danimarkën dhe u kthye në Suedi atje u zgjodh si drejtor në shkollën e akademisë se arteve suedeze.
 
Në dekadën e fundit të jetës se tij u mor me punimin e një pikture të papërfunduar mbi kurorëzimin e Gustav III në Storkyrkan (sot Muzeu Nacional i Suedisë). Së pari i ndikuar nga arti plastik i shokut Arenius, në vitin 1740 aplikoi stilin rokoko me ngjyra te ftohta dhe te ndritshme, më vonë pas 1760 u ndikua nga mjeshtria e Rembrandtit dhe përdori një kolorit më te thellë dhe me te ngrohtë dhe një stil psikologjik me dritë.
 
[[Kategoria:Piktorë suedezë]]
449

edits

Menyja e lëvizjeve