Ndryshimi mes inspektimeve të "Guajana"

Jump to navigation Jump to search
11 bytes added ,  10 vjet më parë
v (roboti shtoj: mhr:Гайана; cosmetic changes)
[[Skeda:Dutch colonies Guyana.png|thumb|right|326px|Kolonitë në vitin 1788]]
{{Kryesor|Historia e Guajanës}}
Guajana e tashme kishte ekzistuar nga [[shekulli 17XVII]] deri në [[Shekulli 18XVIII|shekullin 18XVIII]] si tre kolonie e [[Holanda|Holandës]] të cilat ishin [[Essequibo (Koloni)|Essuquibo]], [[Demerara (Koloni)|Demerara]] edhe [[Berbice (Koloni)|Berbice]].
 
Në vitin 1763 ka pasur një kryengritje të skllaveve në Berbice.
 
Zona ka ndruarndërruar deri vitin 1815 disa here pronarin. Fuqitë koloniale Holanda, [[Britania e Madhe]] edhe [[Franca]] luftuan për token e Guajanës. Mbas humbjes e [[Napoleon Bonaparte|Napoleonit]] u hap [[Kongresi i Vjenës]] edhe kanë vendosur në vitin 1815 që Guajana të jetë oficiel pjesë e [[Mbretëria e Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës|Mbretërisë e Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës]]. Në vitin 1831 u bashkuan të tre kolonitë si Guajana Britanike.
 
Mbas 1834 kur u heq skllavëria, ka importuar Britania e Madhe punëtor nga [[India#Pushtimi Anglez|India]] për të zhvendosur zezakët që ishin pas saj kohë të lirë.

Menyja e navigimit