Dallime mes rishikimeve të "Vivien Leigh"

Jump to navigation Jump to search
1 byte removed ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
| emri i vërtetë = Vivian Mary Hartley
| ditëlindja = [[5 nëntor]] [[1913]]
| vendlindja = Darjeeling, Bengal Perendimor, India Britanike
| ditëvdekja = [[8 korrk]] [[1967]]
| vendvdekja = [[Londër]] [[Angli]]
| webfaqja =
}}
'''Vivien Leigh''' (Darjeeling, [[Indi]], [[5 nëntor]] [[1913]] - [[Londër]], [[8 korrik]] [[1967]]), aktore [[angleze]] e teatrit dhe e filmit. Ishte fituese e dy [[Oscar]]ëve p ërpër role të përfaqësuara nga shtresa e lartë nga [[SHBA Jugore|Jugut amerikan]], Scarlett O'Hara në ''[[Gone with the Wind (film)|Iku bashkë me erën (1939)]] dhe Blanche DuBois në [[Tramvaji i quajtur dëshirë]]. Ishte edhe aktore e suksesshme e teatrit, a shpeshherë aktroi me bashkëshortin e vett, [[Laurence Olivier|Laurensë Olivierin]], I cili bëri regjinë e disa shfqjeveshfaqjeve të saja. Gjatë karierëskarrierës së vetë tridhjetëvjeçare, muar pjesë me rolet në komeditë e Noela Cowardit dhe [[George Bernard Shaw|Gjorgj Bernard Shout]] deri tea to klasike, të përsonazheve personazheve [[William Shakespeare|shekspiriane]] si që janë Ofelia, [[Kleopatra]], Zhyljeta dhe Lady Macbeth.
Leigh në produkcion të Olivierit, në teatrin londinez Old Vic, aktroi Ofelinë e ''[[Hamleti]]t'', ndërsa Oliviei më vonë e kishte vërejt ndryshimin e disponimit të saj, para se ajo të dilte në skenë. Pa asnjë provokim, fillon të buçiste në te, e pastaj e heshtur vazhdonte me nguti të zbrazur. Aktronte pa ndonjë vështirësi, ndërsa të nesërmen u kthente në rutinë. Ishte hera e parë që Olivier, që dëshmoi për sjelljet e saj nga ana e saj. Filluan të jetojnë së bashku; Holman dhe gruaja e Olivierit, aktorja Jill Esmond, refuzuan tu japin shkurorëzim bashkëshortëve të tyre.
 
Leigh në produkcion të Olivierit, në teatrin londinez Old Vic, aktroi Ofelinë e ''[[Hamleti]]t'', ndërsa Oliviei më vonë e kishte vërejt ndryshimin e disponimit të saj, para se ajo të dilte në skenë. Pa asnjë provokim, fillon të buçiste në te, e pastaj e heshtur vazhdonte me nguti të zbrazur. Aktronte pa ndonjë vështirësi, ndërsa të nesërmen u kthente në rutinë. Ishte hera e parë që Olivier, që dëshmoi për sjelljet e saj nga ana e saj. Filluan të jetojnë së bashku ; Holman dhe gruaja e Olivierit, aktorja Jill Esmond, refuzuan tu japin shkurorëzim bashkëshortëve të tyre.
Leigh në filmin ''A Yank at Oxford'' më ([[1938]]), ishte bashkë me Robert Taylorin, Lionel Barrymoren dhe Maureen O'Sullivanin, në filmin e saj të parë i cili tërhoqi vëmendjen, edhe në [[SHBA]]. Gjatë reproduksionit fitoi reputacion të lartë, por edhe njerëz të papërshtatshëm, kur Kordës i thotë agjenti i saj që kontratatën nuk do ta vazhdojë nëse akoma do të sillet ashtu.
 
Leigh në filmin ''A Yank at Oxford'' ([[1938]]), ishte bashkë me Robert Taylorin, Lionel Barrymoren dhe Maureen O'Sullivanin, në filmin e saj të parë i cili tërhoqi vëmendjen, edhe në [[SHBAShBA]]. Gjatë reproduksionit fitoi reputacion të lartë, por edhe njerëz të papërshtatshëm, kur Kordës i thotë agjenti i saj që kontratatën nuk do ta vazhdojë nëse akoma do të sillet ashtu.
 
== Fama ndërkombëtare ==
[[File:Vivien Leigh as Scarlett OHara in Gone With the Wind trailer.jpg|thumb|Leigh në filmin ''Gone with the Wind'' (1939)]]
 
Olivieri mundua të depërtoi në botën e jashtme ; pas suksesit të tij në Britani, nuk ishte mirë i njohur në Shtetet e Bashkuara, ndërsa tentimet e mëhershme që të prezantohet atje dështuan. Kur ju besua roli kryesor në produkcionin ''Wutherung heights'' ([[1939]]) të Samuel Goldwynit, udhëtoi për në [[Hollywood]], duke e lënë Leighin në [[Londër]]. Goldwyn dhe regjisori i filmit , [[William Wyler]], i ofruan Leighut një rol dytësor të Isabelles, por ajo e rrefuzoirefuzoi, duke thënë se e aktron vetëm Cathyn, rol i cili i ishte ndarë Merle Oberon.
 
 
 
==Martesa dhe projektet e përbashkëta==
==Smundja në rritje==
==Vitet e fundit dhe vdekja==
==Komente të kritikës==
==Çmimet dhe nominimet==
 
== Martesa dhe projektet e përbashkëta ==
== Smundja në rritje ==
== Vitet e fundit dhe vdekja ==
== Komente të kritikës ==
== Çmimet dhe nominimet ==
== Filmografia ==
 
| [[1965]]. || ''[[Anija e budallenjëve]]'' || Mary Treadwell || [[Stanley Kramer]]
|}
 
 
== Lidhje të jashtme ==

Menyja e lëvizjeve