Dallime mes rishikimeve të "Vivien Leigh"

Jump to navigation Jump to search
1.221 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
Xhirimi ishte një përvojë e vështirë për Leigh; Cukorin e larguan, dhe erdhi [[Victor Fleming]], me të cilin shpesh ishte takuar. Ajo dhe [[Olivia de Havilland]] pa e ditë askush takoheshin gjtë natës dhe vikendeve duke kërkuar këshillat prej tij se si duhet ti luajnë rolet e tyre. Shoqërohet me [[Clark Gable| Clark Gableun]], bashkëshorten e tij Carole Lombard dhe me de Havilland, por u ngatrrua me Leslie Howard, me të cilë duhet ti xhironte disa scena emocionale. Shpeshëherë duhet të punonte shtatë ditë në javë, nganjëherë deri natën vonë, a i mungonte Olivieri i cili punonte në [[New York]].
I kishte shkruar Leigh Holmanit, "E urrej Hollywoodin... asnjëherë nuk do të adaptohem në këtë – si e ''urrej'' aktrimin në film". De Havilland më [[2006]] është përgjigjë dhe ka vërtetuar sjelljet e Leighihut gjatë xhirimit të filmit ''Iku bashkë me erën'', e cila është botuar në biografië e Laurenc Olivierit. Duke e mrojtur Leighun, me thënjenë, "Vivien ishte profisionaliste e paparë, shumë e disiplinuar gjatë xhirimit të filmit '’Iku bashkë me erën''. Ishte e brengosur nga dy gjëra: që nga vetja a mund të jap krejt çka është mundur për rolin e vështirë, dhe për ndarjen nga Larry (Oliveri), i cili ishte në New York."
 
Me filmin ''Iku bashkë me erën'' Leigh u bë e njohur dhe fitoi famë ndërkombëtare, por ajo thoshte, "Unë nuk jam yll e kinematoafrgisë – unë jam aktore. Të jesh yll e kiamentografisë – e vtëm e kinematografisë – është vetëm jetë gënjeshtare, e cila përcillet me vlera të pa verifikuara vetëm me publicitet. Aktoret jetojnë gjatë dhe çdo herë kujtohen nga role të spikatura." Nga dhjetë çmime [[Oscar]] që kishte fituar ''Iku bashkë me erën'', ishte edhe çmimi për aktoren më të mirë për Vivien Leigh.
 
== Martesa dhe projektet e përbashkëta ==
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve