Dallime mes rishikimeve të "Meksika"

Jump to navigation Jump to search
36 bytes removed ,  10 vjet më parë
v (roboti ndryshoj: jv:Mèksiko)
 
== Gjeografia ==
Meksika bën pjesë në Amerikën e Veriut. Ajo kufizohet me [[SHBA]]Shtetet e Bashkuara të Amerikës, [[Guatemala|Guatemalën]] dhe [[Belize]]nBelizën. Laget nga oqeani Paqësor dhe gjiriGjiri i Meksikës. Territori i Meksikës ka dy vargmale, Sierra Madre Lindore dhe Sierra Madre Perëndimore, nga veriu në jug duke përfshirë edhe pllajën qendrore,qëndrore. Në jug, rrafshnalta ndahet ngaprej PaqësoriPaqësorit nga Sierra Madre Jugore. Pllaja qendroreqëndrore është zonë sizmike me vullkane aktivë (Popokatepetl, 5452 m dhe Ikstaçiuatl, 5286 m).
 
Bregu i Paqësorit përbëhet nga ultësira të ngushta bregdetare: për rreth 1300 km shtrihet gadishulli i Kalifornisë së Poshtme. Brigjet e gjirit të Meksikës janë të ulëta dhe vijëdrejta deri në gadishullin Jukatan.
53

edits

Menyja e lëvizjeve