Ndryshimi mes inspektimeve të "Turqia"

Jump to navigation Jump to search
1 byte added ,  10 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.6.4) (roboti shtoj: lbe:Туркия)
v
{{KUTIATurqia}}
'''Turqia''' ([[Gjuha Turke|turqisht]]: ''Türkiye''), zyrtarisht '''Republika e Turqisë''' ([[Gjuha Turke|turqisht]]: ''Türkiye Cumhurijeti'', shq: ''Tyrkije Xhumhurijeti''), është një vend dykontinental, që shtrihet në [[Azia e Vogël|Azinë e Vogël]] dhe në [[Ballkan]], [[Evropë]]. Në Turqi është vendkalimi i njohur strategjik ku ndodhet [[ura e Bosforit]], e cila në veri ka [[Deti i Zi|Detin e Zi]], ndërsa në jug [[Deti Mesdhe|Detin Mesdhe]] gjegjësisht [[Deti Egje|Detin Egje]]. Turqia kufizohet nga tetë vende: [[Greqia]] dhe [[Bullgaria]] në veri-perëndim; [[Gjeorgjia]], [[Armenia]] dhe [[Azerbajxhani]] në veri-lindje; [[Irani]] në lindje; [[Iraku]] dhe [[Siria]] në jug.
 
Republika e Turqisë zë një sipërfaqe pre 814.578 km<sup>2</sup> në të cilën jetojnë diçka më shumë se 70,58 milion, për kryeqytet ka Ankaranë dhe gjuhë zyrtare shtetërore turqishten.
670

edits

Menyja e navigimit