Ndryshimi mes inspektimeve të "Nikollë Kaçorri"

Jump to navigation Jump to search
v
U kthyen ndryshimet e 79.106.14.20 (diskutimet) në versionin e fundit nga Hatake.
v (U kthyen ndryshimet e 79.106.14.20 (diskutimet) në versionin e fundit nga Hatake.)
== Çështja e eshtnave ==
 
Në mesjanarin e vitit 2011, pas plot 94 vjetësh, u gjetën eshtrat e patriotit e klerikut Dom Nikollë Kaçorri. "''Kisha desht' që edhe ai të prehet pranë dy famullitarëve të tjerë, At Vinçens Prenushi dhe At Pjetër Gjura, të cilët janë varrosur në kishën e Durrësit, ku punuan shumë vite më parë. Ishte prifti kosovar Dom Pren Kola, që shërben për besimtarët katolikë të Kosovës në Vjenë, i cili mundi të identifikojë varrin e Dom Nikollë Kaçorrit dhe na njoftoi për lajmin e shumëpritur''", - pohon Imzot Damian Kurti. "Nuk ka qenë punë e lehtë. Mësohet se përpjekjet e priftit kosovar në Vjenë nuk qenë të lehta. Atij ju desh të kërkojë me ngulm për tre vjet radhazi ndër dokumentet e Bashkisë së kryeqytetit austriak, së bashku me të afërmit e tij. Sipas Imzot Damian Kurtit, Dom Nikollë Kaçorri nuk i përket vetëm famullisë katolike "Shën Luçia" të Durrësit. Për këtë arsye është vënë në dijeni ambasada e Republikës së Shqipërisë në Austri. Është parashikuar që më 1 shkurt, në përputhje me procedurat zyrtare të shtetit austriak, eshtrat e identifikuara të Dom Nikollë Kaçorrit të nxirren nga toka ku u preh para 94 vitesh. "Në famullinë e Durrësit do të celebrohet mesha e parë për shpirtin e Dom Nikollë Kaçorrit, këtu në kishën ku shërbeu për gati 24 vjet si famullitar e më pas edhe si zëvendësarqipeshkv", -shton Imzot Kurti.<ref>[http://www.balkanweb.com/gazetav5/artikull.php?id=92660 Eshtrat e Dom Kaçorrit do të sillen në Shqipëri], nga [[Gazeta Shqiptare]]</ref>!
 
== Burimet ==
1.596

edits

Menyja e navigimit