Dallime mes rishikimeve të "Gjeografia e Burkina Fasosë"

Jump to navigation Jump to search
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
'''[[Gjeografia]] e [[Burkina Faso|Burkina Fasosë]]'''
{{KUFBurkina Faso}}
'''[[Burkina Faso]]''' ndodhet në pjesën perëndimore të kontinentit [[Afrika perëndimore|AfrikanAfrikën perëndimore]] në veri dhe nuk ka dalje në det por tre lumenjtë që përshkojnë atë, ja mundësojnë lidhjen me Oqeanin[[Oqeani Atlantik|Oqeanin Atlantik]].
 
Sipërfaqja e përgjithshme e Burkina Faso-së është 274,200 km<sup>2<sup> (nonemdhetë herë e gjys ma e madhe se sipërfaqja e [[Mali i Zi|Malsisë]]), 400 km<sup>2<sup> janë ujore dhe shtrihet rreth koordinatave gjeografike 13 00 '''V''', 2 00 '''P'''.

Menyja e lëvizjeve