Dallime mes rishikimeve të "Goja"

Jump to navigation Jump to search
1.145 bytes added ,  11 vjet më parë
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
 
== Goja e njeriut ==
 
===Tretja e ushqimit===
Tretja e ushqimit behet nepermjet aksionit Mekanik dhe atij Kimik
Aksioni mekanik
*1-Copetimi i ushqimit (ne goje)
*2-Perzierja e tij (ne stomak)
*3-Levizja e tij ne pjeset e poshteme nepermjet muskujve (peristalsi)
 
 
===Aksioni Kimik===
 
Ben transformimin e:
*1-Karbohidrateve -->>ne Sheqer
 
*2-proteinat -->ne aminoacidi
 
*3-trigliceridi --> ne acid yndyror dhe glicerolo
 
===Nga goja ne stomak===
 
Dera e hyrjes se ushqimit eshte goja ,ushqimi copetohet nga dhembet perzihet me lengjet qe dalin nga gjendrat e gojes te cilat permbajne " ptialina", e cila eshte nje enzim qe transformon amidonin ne sheqer te thjesht.
Ato leshojne gjithashtu "lisozima" qe eshte nje molekule me aktivitet antibakterik , dhe antikorpi.
 
===Bolo===
 
Qe nga ky moment kjo perzierje nuk quhet me ushqim por Bolo (ne italisht) ndersa Shqip nuk e di mbase dikush qe ka studiuar ne Shqiperi mund ta dije .
Bolo kalon per efekt graviteti dhe i ndihmuar nga muskujt e ezofagut ne stomak, Bolo ne kushte normale nuk kthehet mbrapsht pasi ne pjesen e siperme te ezofagut ka nje ngushtim muskulor te tij (Cardias) dhe nuk lejon kthimin e tij lart
 
== Goja e kafshëve ==

Menyja e lëvizjeve