Dallime mes rishikimeve të "Stomaku"

Jump to navigation Jump to search
1.457 bytes added ,  11 vjet më parë
vNo edit summary
# Shtresa muskulore është shumë e zhvilluar më fibra rrethore, gjatësore dhe të pjerrëta, që e bëjnë stomakun organin më muskuloz të traktit tretes.
# Shtresa seroze e vesh stomakun nga të gjitha anët dhe vazhdon në formë dublikaturë duke formuar ligamentet e stomakut, që e bashkojnë atë më kolonin, heparin, shpretkën, pankreasin dhe formojnë edhe omentum majus.
 
Mbasi ushqimi (Bolo) bie ne stomak, ky i fundit leshon lengjet e tij gastrike , (acid clorhidrik,Pepsina,Muko) dhe me ane te tre muskujve te tij kryen copetimin dhe ndryshimin e metejshem te ushqimit (Bolo) ne " Chimo" pra perzierja e re qe vjen nga ndryshimi kimik dhe mekanik i stomakut quhet "Chimo" qe ka nje permbajtje te larte acidi dhe qe eshte ne forme lengu te dendur.
 
===Funksioni Acidi clorhidrik===
*1-Pregatit pepsinen
*2-pregatit molekulat proteinike per tretjen e pjeseshme
*3-ben qe te treten me shpejt disa minerale si kalciumi dhe hekuri
 
Pepsina
*1-Fillon tretjen e proteinava nga tretja e pjeseshme
 
 
Muco
Ka efekt alkalin dhe eshte nje leng i dendur .
Mbron pjesen e brendshme te stomakut nga aciditeti i forte ne stomak.
 
Gjithashtu ne stomak ka edhe nje sostanze qe quhet " faktori intriseko " qe eshte nje proteine e nevojshme per thithjen e vitamines B12 dhe hekurit te domosdoshme per ruazat e kuqe .
 
 
Stomaku eshte nje organ qe normalisht permban 1,5 litra ushqim "Chimo" por qe mund te zgjerohet deri ne 4 litra.Lengjet qendrojne ne stomak per rreth 20 min ndersa nje ushqim i perzier me uje qendron rreth 1ore e 30 min , yndyrnat dhe ushqimi i forte (mish.veze,fasuleetj..) rreth 3 ore .
Alkoli shkon ne stomak dhe qe aty menjeher ne gjak alkoli nuk kalon kurre ne intestino.
Ato qe duken si damare jane muskujt e stomakut qe bejne shtypjen dhe copetimin e ushqimit.Ajo foto eshte e nje stomaku te rregullt pra jo te semure.
 
[[Kategoria:Anatomi]]

Menyja e lëvizjeve