Dallime mes rishikimeve të "Columbia (South Carolina)"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
}}
 
'''Columbia''' (shqiptohet Kol'umbia) është kryeqytet dhe qyteti më i madh i shtetit amerikan të [[South Carolina|Karolinës së Jugut]]. Popullsia e qytetit në vitin 2008 ishte 127.029 banorë. Columbia është qendra Rrethit Riçland, por një pjesë e qytetit zgjerohet në Rrethin e Leksingtonit. Qyteti është qendra e një zone metropolitane prej 728.063 banorësh. Emri i qytetit vjen nga një sinonim poetik për Amerikën, që rrjedh nga emri i [[Kristofor Kolombi|Kristofor Kolombit]].
 
CNNMoney.com e ka renditur Columbian si një nga 25 vendet më të mira të SHBA-së për të jetuar pas daljes në pension dhe [[US News & World Report]] e ka renditur si qytetin e 6-të në listën "Vendet më të mira të Amerikës të përballueshme për të jetuar pas daljes në pension" të vitit 2009.
 
[[Kategoria:Kryeqytete të shteteve të SHBA-së]]
 
[[af:Columbia]]
[[ang:Columbia, Sūþ Carolina]]
[[ar:كولومبيا، كارولاينا الجنوبية]]
[[ast:Columbia]]
[[zh-min-nan:Columbia, South Carolina]]
[[be:Горад Калумбія]]
[[bg:Колумбия (Южна Каролина)]]
[[ca:Columbia]]
[[cs:Columbia (Jižní Karolína)]]
[[da:Columbia (South Carolina)]]
[[de:Columbia (South Carolina)]]
[[en:Columbia, South Carolina]]
[[et:Columbia]]
[[es:Columbia (Carolina del Sur)]]
[[eo:Columbia (Suda Karolino)]]
[[eu:Columbia (Hego Carolina)]]
[[fa:کلمبیا (شهر)]]
[[fo:Columbia]]
[[fr:Columbia (Caroline du Sud)]]
[[fy:Kolumbia (Súd Karolina)]]
[[gl:Columbia]]
[[gu:કોલંબિયા, દક્ષિણ કેરોલિના]]
[[ko:컬럼비아 (사우스캐롤라이나 주)]]
[[hi:कोलंबिया, दक्षिण कैरोलीना]]
[[io:Columbia, Suda-Karolina]]
[[id:Columbia, Carolina Selatan]]
[[ia:Columbia (Carolina del Sud)]]
[[it:Columbia (Carolina del Sud)]]
[[he:קולומביה (קרוליינה הדרומית)]]
[[pam:Columbia, South Carolina]]
[[sw:Columbia, South Carolina]]
[[ht:Columbia, Kawolin disid]]
[[ku:Columbia, South Carolina]]
[[lv:Kolumbija (Dienvidkarolīna)]]
[[lt:Kolumbija (Pietų Karolina)]]
[[lmo:Columbia (Carolina del Süd)]]
[[hu:Columbia]]
[[mr:कोलंबिया, साउथ कॅरोलिना]]
[[nl:Columbia (South Carolina)]]
[[ja:コロンビア (サウスカロライナ州)]]
[[no:Columbia (Sør-Carolina)]]
[[nn:Columbia i Sør-Carolina]]
[[oc:Columbia (Carolina del Sud)]]
[[pl:Columbia (Karolina Południowa)]]
[[pt:Colúmbia (Carolina do Sul)]]
[[ro:Columbia, South Carolina]]
[[qu:Columbia (South Carolina)]]
[[ru:Колумбия (Южная Каролина)]]
[[simple:Columbia, South Carolina]]
[[sk:Columbia (Južná Karolína)]]
[[sr:Колумбија (град)]]
[[fi:Columbia (Etelä-Carolina)]]
[[sv:Columbia, South Carolina]]
[[tl:Columbia, South Carolina]]
[[ta:கொலம்பியா (தென் கரொலைனா)]]
[[te:కొలంబియా, దక్షిణ కెరొలిన]]
[[uk:Колумбія (Південна Кароліна)]]
[[ur:کولمبیا، جنوبی کیرولینا]]
[[vo:Columbia (South Carolina)]]
[[war:Columbia, South Carolina]]
[[bat-smg:Kuolumbėjė (Pėitū Karolina)]]
[[zh:哥伦比亚 (南卡罗来纳州)]]

Menyja e lëvizjeve