Dallime mes rishikimeve të "Tepelena"

Jump to navigation Jump to search
296 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Rejected the last 3 changes (by 79.106.109.67) and restored revision 852417 by Hatake)
No edit summary
{{Qytet në Shqipëri
{{ShabllonQytetetesh|
| EMRI = Tepelena
| EMRIIPASHQUAJTUR = Tepelenës
|FIGURA = [[Skeda:Tepelena.jpg|200px]]
|SIPERFAQJA lat_deg =
|BANORE lat_min =
|DENDESIA lat_sec =
|NDP lon_deg =
|PREFIKSI lon_min = 814
|KOORDINATAT lon_sec =
|LARTESIA SIPERFAQJA =
|TARGA POPULLSIA = TP
|KZK POPULLSIA_DENDESIA = =
|ZONAT SHTETI = [[Shqipëria]]
|ADRESA RRETHI = xxxx[[Rrethi xxxxxi xxxxxTepelenës]]
|TEL-FAX KODI_POSTAR =
|INTERNET PREFIKSI = 814
| FAQJA_ZYRTARE = [ Bashkia e Tepelenës]
|KRYETARI =
|PARTIA KRYETARI = Sevo Miçi
|VOTA PARTIA = PD
|NDARJA-VENDE =
| SKEDA_EMBLEMA = s'ka
|ZGJEDHJE-FUND =
| IATA = TIA
|ZGJEDHJE-ARDH =
| AEROPORTI = [[Aeroporti Nënë Tereza|Nënë Tereza]]
|VOTA =
| DISTANCA_NGA_AEROPORTI =
|VENDNDODHJA =
|}}
 
'''Tepelena''' është qytet dhe kryeqendër e rrethit me të [[Rrethi i Tepelenës|njëjtin emër]] në jug të [[Shqipëria|Shqiperisë]] dhe ka nje sipërfaqe prej 817 km2. [[Tepelena]] ka një popullsi rreth 55 mije banore ([[2005]]) e cila jeton ne dy qytetet Tepelene e [[Memaliaj]] dhe ne fshat, ne tete komuna me 35 mije banore. Rrethi perfshin pjese nga krahinat etnografike te [[Kurveleshi]]t, [[Lopesi]]t, Rrezes, Dervenit, Buzit e Krahesit, ku seicila shquhet për larmine e traditave, kengeve, valleve e kostumeve.
 

Menyja e lëvizjeve