Dallime mes rishikimeve të "14 Nëntor"

Jump to navigation Jump to search
46 bytes added ,  10 vjet më parë
v
roboti shtoj: kv:14 вӧльгым; cosmetic changes
v (r2.7.1) (roboti shtoj: rue:14. новембер)
v (roboti shtoj: kv:14 вӧльгым; cosmetic changes)
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 30|Tetor|Nëntor|Dhjetor}}
 
== Ngjarje ==
* [[1889]] - Gazetarja amerikane [[Nellie Bly]] (Elizabeth Cochrane) fillon tentimin e udhëtimit të globit në më pakë se 80 ditë. Ajo përfundon udhëtimin me sukses në ditën e 72-të.
* [[1908]] në [[Manastiri (Qyteti)|Manastir]] u mblodh [[Kongresi i Manastirit]].
* [[1918]] - [[Çekosllovakia]] bëhet republikë.
* [[1921]] - U themelua [[Partia Komuniste e Spanjës]].
* [[1923]] - [[Kentaro Suzuki]] përfund kacajerrjen në malin [[Mount Iizuna]]
* [[1971]] - [[Programi Mariner]]: [[Mariner 9]] arrin [[Marsi]]n, duke u bërë anija e parë kozmike që ka orbituar një planet tjetër.
* [[1991]] - Princi kambodian [[Norodom Sihanouk]] u kthye në [[Phnom Penh]] pas 13 vitesh ekzil.
* [[2000]] - U lëshua në treg [[Netscape Navigator]] verzioni 6.0 pas dy viti të zhvillimit të kodit të hapur.
* [[2003]] - U zbulua [[asteroidi]] [[90377 Sedna]].
 
== Lindje ==
* [[1719]] - [[Leopold Mozart]], kompozitor gjemano- austriak
* [[1840]] - [[Claude Monet]], [[Stili impresionist|impresionist]] francez
* [[1889]] - [[Jawaharlal Nehru]], premieri i parë i Indisë
* [[1889]] - [[Taha Hussein]], letrar arab
* [[1900]] - [[Aaron Copland]], kompozitor amerikan
* [[1907]] - [[Astrid Lindgren]], shkrimtare suedeze
* [[1909]] - [[Joseph McCarthy]], politikan amerikan
* [[1922]] - [[Boutros Boutros-Ghali]], poitikan egjiptian
* [[1929]] - [[Horst Janssen]], grafist gjerman
* [[1935]] - [[Husein Jordanski|Husein]], mbret i Jordanisë
* [[1943]] - [[Jim Cantalupo]], shef "McDonalds"-it
 
== Vdekje ==
* [[1716]] - [[Gottfried Wilhelm Leibniz]], filozof dhe mendimtar gjerman
* [[1831]] - [[George Wilhelm Friedrich Hegel]], filozof gjeman
* [[1861]] - [[Antun Mihanović]], letrar kroat(* [[1796]].)
* [[1980]] - [[Bertha Morris Parker]], natyraliste amerikane (* [[1890]].)
 
== Festa dhe përvjetore ==
 
[[CategoryKategoria:Nëntor]]
 
[[Category:Nëntor]]
 
[[af:14 November]]
[[ksh:14. Novemmber]]
[[ku:14'ê sermawezê]]
[[kv:14 вӧльгым]]
[[la:14 Novembris]]
[[lb:14. November]]

Menyja e lëvizjeve