Ndryshimi mes inspektimeve të "Gëzim Erebara"

Jump to navigation Jump to search
42 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (robot Futje: pl:Gëzim Erebara)
'''Gëzim Erebara''' është një “[[Artist i merituar]]” i popullit shqiptarë, lindi më [[19 maj]] [[1929]] në [[Dibër]] ; vdiq më [[12 shkurt]] [[2007]].
 
== Jeta ==
Pasi kreu shkollimin fillor e të mesëm në vendlindje, në vitin [[1948]] nisi studimet për regjisurë në Akademinë FAMU në [[Praga|Pragë]]. Në [[Shqipëri]] u kthye në vitin [[1952]]. Në vitin [[1957]] filloi punën si [[regjisor]] dhe [[skenarist]] në [[Kinostudio]]n “[[Shqipëria e re]]”. Në fillim, ai punoi is asistent regji në filmat “[[Tana]]”, “[[Furtuna]]” dhe “[[Debatiku]]”, ndërsa në vitin [[1967]] realizoi filmin e parë “[[Ngadhnjimi mbi vdekjën]]”, film i cili nuk u prit mirë nga cenzura dhe u ndalua.
Në vitin 1976, realizoi filmin “Pylli i Lirisë”, një histori nga rezistenca antifashiste e filmuar në pyllin e Divjakës, ku e veçanta qe vendosja e një kali, si personazh kryesor. Siç ka treguar ai vetë, frika ishte e madhe për shkak se prania e kuajve në një film shqiptar si dhe koinçidenca historike (vrasja e Petrit Dumes dhe shpallja e garave me kuaj si sport mikroborgjez), patën krijuar një situatë të tensionuar. Edhe kali personazh në film, pati rënë pre e luftës politike të kohës, ku nga hipodromi i Ministrisë së Mbrojtjes, qe dërguar për kalë karroce në një fshat në Përmet, ku i kishin prerë kreshtën. Gjatë filmimeve, kreshta e kalit u realizua me trukim. “Pylli i Lirisë” është edhe filmi i parë me ngjyra me ekran të gjerë i realizuar në Shqipëri.
 
Shumë herë në emisione televizive, ka treguar se filmi i tij i pëlqyer, ishte “Një natë pa dritë”. I realizuar në vitin 1981, filmi paraqiti figurën komplekse të Migjenit. Dy dekada më parë, në vitin 1961, pati realizuar një dokumentar për figurën e Migjenit, ndërsa kësaj here, e mitizoi atë në Kinema. Për këtë vepër, Z. Erebara, lexoi pothuajse në ilegalitet veprat e Niçes, studimet e huaja mbi Migjenin, gjë që binte ndesh me politikën zyrtare që e paraqiste pjesën Niçeane të Migjenit si një periudhë kalimtare e gjendjes shpirtërore të poetit dhe jo si burim i rëndësishëm frymëzimi.
Në biseda të ndryshme ka treguar se mendimi i tij mbi këtë debat, është se Migjeni ishte niçean.
Ndër filma të tjerë :
* “Vajzat me kordele te kuqe”, 1979 (Historia e lëvizjes feministe shqiptare gjatë kohës së Luftës së Dytë Botërore).
* “Fushë e gjelbër, fushë e kuqe”, 1984 (Historia e skuadrave të futbollit të Tiranës para dhe gjatë luftës).
* “Një Jetë më shumë”, 1985, me bashkëautorbashkautor Gavrosh Haxhihysenin. (Historia e një jetimi në Tiranë pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore).
 
Ka realizuar me dhjetëra dokumentarë gjatë karrierës së tij të gjatë. Ka përkthyer shumë vepra letrare si dhe lëndë profesionale. Njohës i thellë i estetikës së kinemasë dhe historisë së Kinemasë. Për artikujt e panumërt është konsideruar nga miqtë e vet si një “magazinë pa inventar”. Punoi si pedagog i jashtëm për shumë vite në Akademinë e Artave të Bukura në Tiranë, (Ish-instituti i lartë i artëve). Nga përkthimet veçohen : “Ushtari i Mirë Shvejk”, (Jarosllav Haçek), përkthyer nga gjuha çeke. Romane dhe tregime të ndryshme të Karel Çapek si dhe poezi të Jarosllav Seifert, (çmim nobelNobel në Letërsi). Ka përkthyer Çelësin e Kinemasë, Çelësin e Pikturës etj, nga gjuha frënge. Një pjesë e madhe e përkthimeve janë ende në dorëshkrim. Ka përkthyer vepra të ndryshme nga letërsia italiane.
Gjuhët e huaja: Çekisht, Italisht, FrengjishtFrëngjisht, Serbokroatisht dhe pak rusisht.
 
== Filmografia ==
 
=== Përkthime ===
* Jarosllav Hacek : ”Ushtari i mirë Shvejk”
* Karel Capek : "Hordubal"
* Çelësi i Kinemasë
* ÇelesiÇelësi i pikturës
 
== Lidhje të jashtme ==
* [http://revistamapo.com/index.php?faqe=detail&kat=Kulture&id=292&PHPSESSID=e583f1fe8b3c7a86ebb5d169b55331b3 Obituarin nga Ben Andoni, revista Mapo]
* [http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=12544 Reportazh i GazetesGazetës Shqip]
 
[[CategoryKategoria:Lindje 1929]]
[[CategoryKategoria:Regjisorë shqiptarë]]
[[Category:Lindje 1929]]
[[CategoryKategoria:Vdekje 2007]]
 
[[fr:Gëzim Erebara]]
[[pl:Gëzim Erebara]]

Menyja e navigimit