Ndryshimi mes inspektimeve të "Hasani II"

Jump to navigation Jump to search
843 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Hasani II-të''' (lindi më [[9 korrik]] [[1929]]) politikan, që nga [[1961]] mbret i Marokut.
 
Hasani i II-të është i biri më i vjetër i Muhamedit V-të. Shërbente si këshilltar i të atit të tij dhe nga 1960-61, ishte zëvendëskryeministër dhe ministër i mbrojtjes. Më 3 mars 1961 mori fronin dhe gjatë periudhave 1961-63, 1965-67 njëkohësisht ishte edhe kryeministër. I mbështetur nga grupet politike të ndryshme kishte fuqi të madhe udhëheqëse sa që më 1965 suspendoi kushtetutën e vitit 1962 dhe nxjerri atë të vitit 1972. Gjatë kësaj periudhës ( 1965-72 ), e udhëhoqi vendin pa parlament dhe u mundua të ndërmerrte reforma shoqërore. Në vitet 1971 dhe 1972, iu shmang dy atentateve. Në politiken e jashtme, Hasani II, ndiqte një politikë të butë, së paku në rastet si ai i Lindjes së afërt. Ndërsa sa i përket çështjes së Saharës perëndimore, ai nxiti dhe zhvilloi një vijë nacionaliste.
 
 
[[Kategoria:Maroku ]]
 
[[ar:الحسن الثاني بن محمد]]
[[an:Hassan II]]
[[ast:Hassan II]]
[[bg:Хасан ІІ]]
[[ca:Hasan II]]
[[cs:Hasan II.]]
[[da:Hassan 2. af Marokko]]
[[de:Hassan II.]]
[[en:Hassan II of Morocco]]
[[et:Hassan II]]
[[es:Hasán II de Marruecos]]
[[eo:Hasano la 2-a (Maroko)]]
[[fr:Hassan II]]
[[gl:Hasan II de Marrocos]]
[[ko:하산 2세]]
[[it:Hassan II del Marocco]]
[[he:חסן השני]]
[[ka:ჰასან II]]
[[la:Hassan II]]
[[mt:Ħassan II]]
[[mr:हसन दुसरा, मोरोक्को]]
[[nl:Hassan II van Marokko]]
[[ja:ハサン2世 (モロッコ国王)]]
[[no:Hassan II av Marokko]]
[[pl:Hassan II (Alawici)]]
[[pt:Hassan II de Marrocos]]
[[qu:Hassan II]]
[[ru:Хасан II]]
[[sco:Hassan II o Morocco]]
[[fi:Hassan II]]
[[sv:Hassan II]]
[[tr:II. Hasan]]
[[zh:哈桑二世 (摩洛哥)]]

Menyja e navigimit