Jump to content

Vikingët: Dallime mes rishikimesh

15 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
No edit summary
Rreshti 33:
*Veshjet e Femrave: Sipër 1 kemishe prej lini kishin 1 veshje te formuar nga 2 pjese te bashkuara nga 2 kapse, dhe 1 mantel pa menge dhe te gjat deri pak posht gjurit.
*Burrat vishnin kryesisht 1 tunik te gjate prej lini ose leshi me menge te gjata, pelice qe e mbanin vetem ne 1 shpatull, dhe krahet deri ne shpatull ishin te mbushura me tatuazhe ose vizatime te ndryshme, u pelqenin bizhuterite : unaza, byrzylyke ne forme spirale ose diadema.
==Lidhje te jashtme==
 
Burimi:* http://www.forumi.zeriyt.com/index.php/topic,7953.0.html