Dallime mes rishikimeve të "Halmstad"

Jump to navigation Jump to search
1.711 bytes added ,  11 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
vNo edit summary
}}
'''Halmstad''' është një qytet në krahinën [[Halland]] të [[Suedi]]së. Qyteti i ka 55.688 banorë.
 
Halmstad është një, port, universitet, qytet industrial dhe rekreative në grykën e Nissan në provincën e Halland në perëndim të bregdetit suedeze. Halmstad është selia e Komunës Halmstad dhe kryeqyteti i Halland County.Qyteti ka një popullsi prej rreth 55.688, nga një total prej rreth 92.000 komunale.
 
== Pak histori ==
Halmstad, në pjesën e kohës së Mbretërisë së Danimarkës, ka marrë statutin e saj të parë qytetin në 1307, dhe qyteti festoi 700 vjetorin e saj në vitin 2007. Më të vjetër mbetet e që qyteti i parë do të gjenden në "Övraby" në rrjedhën e sipërme në Nissan, mjaft të afërta me ndërtesat regjiment. Mbetet e kishës mund të shihen ende sot në mes të një industri tullë i vdekur dhe një ish-deponi.
 
Halland u bë pjesë e Suedisë për një periudhë prej tridhjetë vjet, kur paqja u shpall në Traktati i Brömsebro në 1645 dhe përfundoi sundimin danez. Traktati i Roskilde në 1658 e bëri këtë blerjes të përhershëm. Suedia mundi Danimarkë në Betejën e Fyllebro që u mbajt në 1676 vetëm jashtë Halmstad.
 
== Ekonomia ==
 
== Demografia ==
 
== Kultura ==
== Transporti ==
 
Arriva shkon 23 rrugëve të autobusëve në qytet Halmstad. 24 autobusëve rrugëve që lidh Halmstad dhe përreth qyteteve dhe të drejtuar nga kontraktorët e ndryshëm.
== PolitikaUshtarake ==
Ushtarake City
Halmstad ka një traditë të gjatë si një qytet ushtarak. Deri në 2000, ky regjiment Halland Regjimenti (I 16) dhe Halland Brigade (IB 16) përveç të Mbrojtjes Ajrore të Regjimentit të Regjimentit të Mbrojtjes Ajrore (lv 6) ka qenë më parë i zhvendosur nga Goteborgu. Lv 6 është sot e vetme e mbetur e Suedisë anti-ajrore regjiment. Në LV 6 është një muze i jetës së qytetit dhe zhvillimi ushtarak regjiment deri më sot. Përveç anti-ajrore regjiment është edhe Akademinë Ushtarake Halmstad (MHS H), Forcat e Armatosura Shkolla Teknike (Air Force) dhe Halland Group (Hagës), të gjitha subjektet kolektivisht si garnizon Halmstads.
== Sportive ==
Halmstad ka disa klube sportive të suksesshme.
 
Në futboll, Blackburn Rovers, klubi më i famshëm dhe ka fituar katër kampionate kombëtare. IS Halmia 1932 ishte i pari klub Halmstad për të luajtur në Allsvenskan, ky i fundit ka luajtur në ligën më të lartë u 1979. Një ekip prej Halmstad ka përvojë në lojra Kryeministri, BK Astrio në Damallsvenskan. Në Örjans vall, shtëpi e të dy HBK dhe Halmia, ka, ndër të tjera në ndeshjet e Kupës së Botës 1958 U21 Championship 2009 luajtur.
 
Në hendboll dëgjojnë HK Drott si klubet më të suksesshme të Suedisë, duke përfshirë dhjetë kampionatet kombëtare. Edhe pse pingpong klub Halmstad BTK ka qenë i suksesshëm, nganjëherë me Halmstad Persson Son Jorgen në ekip. Të dyja ekipet luajnë në Halmstad Arena është ndërtuar në vitin 2009
 
Halmstad Hockeyklubb kualifikuar në vitet 1970 të Lidhjes Elite. Në mes të viteve 1990 e ndryshoi klub pas pak vitesh në emër seri më të ulët të Hammers Halmstad dhe u ngjit në kampionatin.
== Shiko edhe këtë ==
* [[Suedia]]

Menyja e lëvizjeve