Ndryshimi mes inspektimeve të "Rrethi i Lushnjes"

Jump to navigation Jump to search
282 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.1) (roboti shtoj: mk:Лушња (округ))
[[Skeda:AlbaniaLushnje.png|right|thumb|Rrethi i Lushnjës]]
 
Rrethi i Lushnjës është njëri nga 36-të rrethet e [[Shqipëri]]së. Rrethi i Lushnjës ka 143,000 banorë (sipas [[2004]]), një sipërfaqe prej 712 km<sup>2</sup> dhe [[Kryeqendra|kryeqendër]] [[Lushnje]]n.
 
==Ndarja Administrative==
 
Rrethi i Lushnjes përfshin nën administrim 2 bashki dhe 14 komuna që janë:
 
*[[Bashkia Divjakë]]
*[[Bashkia Lushnje]]
*[[Komuna Allkaj]]
*[[Komuna Ballagat]]
*[[Komuna Bubullimë]]
*[[Komuna Dushk]]
*[[Komuna Fier-Shegan]]
*[[Komuna Golem-Lushnje]]
*[[Komuna Grabjan]]
*[[Komuna Gradisht]]
*[[Komuna Hysgjokaj]]
*[[Komuna Karbunarë]]
*[[Komuna Kolonjë]]
*[[Komuna Krutje]]
*[[Komuna Remas]]
*[[Komuna Tërbuf]]
 
Vendbanime tjera të njohura në këtë rreth janë:
* [[Kolonja]]
* [[Karbunara]]
* [[Dushku]]
* [[Cerma]]
* [[Gorra]]
* [[Krutja]]
* [[Kemishtaj]]
 
== Lidhje te jashtme ==

Menyja e navigimit