Dallime mes rishikimeve të "Ratko Mlladiq"

Jump to navigation Jump to search
33 bytes added ,  10 vjet më parë
v
roboti shtoj: ur:راتکو ملادیچ; cosmetic changes
v (r2.7.1) (roboti shtoj: ms:Ratko Mladić)
v (roboti shtoj: ur:راتکو ملادیچ; cosmetic changes)
[[FiguraSkeda:Evstafiev-ratko-mladic-1993-w.jpg|right|thumb|250px]]
'''Ratko Mladiq''' Serbisht (Ратко Младић) ( Bozhinoviq, komuna [[Kalinovik]], B dhe H, 12 mars 1943) është ish general i forcave serbe në Bosnje dhe hercegovinë në periudhën nga 1992 deri në vitin 1995 dhe i dyshuar I Hagës për krime lufte.
 
== Biografia ==
 
Babai i Rato Mladiqit, Negjo (1909-1945), është vrarë nga ustashët . Nëna Stana (1919-2003), vet i rritë vajzen Milicen ( 1940) , dhe djemt Ratka dhe Milivoje (1944-2001). Menjiher pas lindjes së Ratko Mlladiqit e ëma dhe i ati janë smuar nga tifusi , edhe vet ishte i sëmuar rëndë. Mbeti gjallë falë ushtarëve italian , të cilët njëkohë e kan shëruar dhe janë përkujdesur për të. Shkollën fillore e kreu në vendlindje. Kishte shpreh dëshirën të bëhet mësues, kurse më vonë kishte shpreh dëshirën të bëhet kiriurg.
 
Pas i kreu shkollen fillore shkon në [[Sarajevë]], ku një kohë punon si metalgdhenës në ndërmarrjen “Tito”. Shum shpejt ndrroi mendjen dhe u orientu në shkollim të mëtutjeshëm dhe niset për [[Beograd]] ku krynë shkollën industrialeushtarake në [[Zemun]]. Në APJ hynë me anë të konkursit në Akademinë ushtarake në vitin 1961. Akademinë e kryen me sukses si i gjashti në klasën e vet, ndërsa në shatator të vitit 1965 pranohët në shërbim aktiv në APJ.
 
=== Arrestimi i tij ===
Arestimi i tij ndodhi më 26 Maj të viti 2011 arstimi i tij u bë nga Polica Serbe në një fashat Serb. Ratko Mlladiq kisht ndruar emrin. Emri i tij i ri ishte Milorad Komodiq '''Milorad Komodiq'''.
 
Serbia pas 7 ditve do ta transefroj Ratko Madiqin ne [[Gjykanten]] e [[Hagës]] për tu gjykar pe Krimet në Luftën e [[Bosnjës]] Gjat viteve 1992-1995 ku [[Ratko Mladiq]] akuzohe per Gjenocid ne [[Bosnje dhe Hercegovin]] ku kishte kryer disa Masakra po me e njohura ësht ajo e Srebrenicës Ku u masakruan 8.000 Djem Musliman.
 
[[CategoryKategoria:Serbë]]
[[CategoryKategoria:ushtarakëUshtarakë]]
[[Kategoria:Kriminelë serbë]]
 
[[tr:Ratko Mladiç]]
[[uk:Ратко Младич]]
[[ur:راتکو ملادیچ]]
[[zh:拉特科·姆拉迪奇]]

Menyja e lëvizjeve