Ndryshimi mes inspektimeve të "Tupac Shakur"

Jump to navigation Jump to search
1.143 bytes added ,  9 vjet më parë
v
| webfaqja = www.2pac.com
}}
 
Tupac Amaru Shakur (16 qershor 1971 - 13 shtator, 1996), i njohur me emra 2Pac tij fazë (ose thjesht Pac) dhe Makaveli, ishte një rapper amerikan. Shakur kishte shitur mbi 75 milionë albume në mbarë botën që nga 2007, [1] duke e bërë atë një prej artistëve të muzikës më të shitur në botë. Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës vetëm ai ka shitur 37.5 milionë dhënat. [2] Rolling Stone Magazine quajti Artist 86 më të madh të të gjitha kohërave.
 
Përveç karrierës së tij si një artist rap, ai ishte edhe një aktor. [4] temat e më të madhe të këngëve Tupac-së janë të dhunës dhe vështirësitë në qytetet e brendshme, racizmit, probleme të tjera sociale, dhe konfliktet me Rappers të tjera gjatë Bregdetin Lindor - West Coast hip hop rivalitet. Shakur filloi karrierën e tij si një balerin roadie dhe rezervë për hip hop alternative Underground grup Digital.
 
Më 7 shtator, 1996, Shakur u qëllua katër herë në zonën metropolitane të Las Vegas Nevada. Ai u dërgua në Qendrën Mjekësore Universitare, ku ai vdiq 6 ditë më vonë të dështimit të frymëmarrjes dhe arresti kardiak.
 
==Jeta==
 
Tupac Amaru Shakur u lind në pjesën lindore të Manhattan Harlem në [[New York]] City. [9] Ai u emërua pas Tupac Amaru II, [10] një revolucionar peruan i cili udhëhoqi një kryengritje autoktone kundër Spanjës dhe u ekzekutua më pas.
 
434

edits

Menyja e navigimit