Dallime mes rishikimeve të "Lyneburgu"

Jump to navigation Jump to search
570 bytes added ,  10 vjet më parë
v (r2.7.1) (roboti shtoj: fa:لونبورگ)
 
== Kultura ==
Kultura e qytetit po thuaj se i mbulon gjitha drejtimet artistike si dhe segmetet e moshave të shoqërisë. Lyneburgu është një qenër kulturore, me një reze mbuluese që pritet me Hamburgun, Branshvain dhe Hanoverin. Ka teatrin e qytetit "TNT" në të cilin kryesisht shkojnë adhurues të abonuar. Dallohet për grupe të shumta të drejtimeve të reja e të ndryshme muzikore. Ka disa ditë festive kulturore ndër të cilat festen e qytetit, festen e qytetit të vjeter-mesjetar, si një organizim të njohur për në Gjermani e më gjërë, "Ditët e Bahut".
 
Për kultivimin e kulturës gjermano-shqiptare në Lyneburg që nga fillimi ardhjes së mërgimtarëve shqiptarë në këtë qytet është përkujdesur anëtarësia e LDK-së Dega e Lyneburgut. Me përfundimin e luftës ([[1999]]) aktivitete kulturore organizohen në mjedise private.
 
468

edits

Menyja e lëvizjeve