Ndryshimi mes inspektimeve të "Asterisk PBX"

Jump to navigation Jump to search
35 bytes added ,  9 vjet më parë
v
roboti shtoj: my:အက်စထရစ်; cosmetic changes
v (r2.7.1) (roboti shtoj: hy:Աստերիսկ (ԱՀԿ))
v (roboti shtoj: my:အက်စထရစ်; cosmetic changes)
[[ImageSkeda:asterisk.gif|thumbnail|right|Logoja e Asterisk.]]
'''Asterisk''' është program me 'burim të hapur (open source)' i cili implementon PBX. Si çdo PBX tjetër, mundëson thirrje telefonkie të telefonave që janë të lidhur, dhe gjithashtu mundëson lidhjen me PSTN (PTT rrjet).
 
Duke përkrahur një numër të VoIP dhe PSTN shërbimeve, Asterisk mundëson me pak shpenzime ndërtimin e një sistemi telefonik, apo gradualisht migrimin e sistemit ekzistues në një teknologji të re. Asterisk serverët janë duke u përdorur për ndërrimin e PBX sistemeve, për disa arsye, si Voice Mail dhe Phone Menus si dhe gjithashtu për uljen e shpenzimeve duke bërë telefoni përmes internetit (VoIP).
 
== Lidhje të jashtme ==
* [http://www.asterisk.org/ Faqja zyrtare e Asterisk]
* [http://www.en.voipforo.com/asterisk/asterisk-first-steps.php Asterisk - First steps for beginners]
{{interneti}}
 
[[CategoryKategoria:internetInternet]]
 
[[ca:Asterisk]]
[[ja:Asterisk (PBX)]]
[[lv:Asterisk]]
[[my:အက်စထရစ်]]
[[nl:Asterisk PBX]]
[[pl:Asterisk]]

Menyja e navigimit