Dallime mes rishikimeve të "Augustin Uka"

Jump to navigation Jump to search
121 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{Pp}}
 
'''Augustin Uka''' u lind në vitin [[1939]]ne fshatin Dol te Gjakoves. Ishte Aii biri i Rapsodit te madh Pren Binak Ukes dhe vella i kangetarit te famshem Rapsodik Martin Ukaj Ai.rreshtohej në listën e rapsodëve të parë kosovar siç ishin [[Dervish Shaqa]], [[Bajrush Doda]], SALI BAJRAMI, [[Feriz Krasniqi]], MARASH KRASNIQI BIT E SEF MLEQANIT edhe shumë tjerëve, ai këndoj edhe me Marjan Gojanin Gjergj Uken.
 
Disa nga këngët e ti : "kënga e Zagrebit" "kënga e mrikes" "Shtjefen Gjeqovit" "Lutes-Fukara" "Dem Ametit"
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve