Spinal Tap

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Spinal Tap
PrejardhjaNë fiktiv: Angli
Në realitet: Shtetet e Bashkuara.
ZhanretHeavy metal, rock
Vitet aktive1982 — 1984
1992
Shtëpitë diskografikeMegaphone, Polymer (MCA Records)
AnëtarëtDavid St. Hubbins (Michael McKean)
Nigel Tufnel (Christopher Guest)
Derek Smalls (Harry Shearer)
"Caucasian" Jeffery Vanston (C. J. Vanston)

Spinal Tap është një bend gjysëm-fiktiv të zhanrit heavy metal dhe rock. Për herë të parë u përmenden ata në vitin 1984 në filmin This Is Spinal Tap të regjisorit Rob Reiner.

Studio albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • This Is Spinal Tap (1984)
  • Break Like the Wind (1992)
  • Back from the Dead (2009)