Jump to content

Corinthians São Paulo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
SC Corinthians Paulosta
Emri i plotëSport Club Corinthians Paulista
Pseudonimi(et)Timão
Time do Povo
Todo Poderoso
Coringão
Themeluar1 shtator 1910
StadiumiArena Corinthians
Kapaciteti49,205
PresidentiBrazil Roberto de Andrade
Trajner kryesorëBrazil Fábio Carille
LigaBrasileirão
2015-16Brasileirão, Vendi 7
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

Sport Klub Korintasve Paulista (zyrtarisht: Sport Club Corinthians Paulista), është një klub futbolli nga São Paulo, kryeqytetin e São PauloBrazilit dhe është bërë i njohur mirë për ekipin e futbollit. Klubi filloi më 1 shtator 1910. Eshtë një dhe tradicionale popullore Brazilian multisport klubit, lojtarët dhe tradicionale në argumentet, si Deco, Edu, Sylvinho, Casagrande dhe Rivelino. Ata kanë rreth 30 milion tifozë në mbarë botën, dhe kurrë më të madhe me ekipin e tjera braziliane Flamengo. Dhe është i pari klub për të fituar Zyrtare FIFA Kupa Botërore e Klubeve, në vitin 2000, në Rio de Zhaneiro, kur Real Madrid, Manchester United, Vasco da Gama, luajti gjithashtu.

Korintasve u themelua në vitin 1910 nga një grup i fuqisë punëtore - kryesisht e portugeze, italiane dhe spanjolle pjerrësirë - me shpresë për të krijuar një klub popullor në qytetin e São Paulo për të luajtur kundër klubeve elitare që tashmë ekzistonte. Ata janë emëruar pas anglisht ekipi amator Corinthian-Casuals, i cili ekziston në të vërtetë herë ende.

I ekipit të futbollit është një nga më të suksesshme në Brazil, duke fituar në edicionin e parë të FIFA Club World Championship, braziliane Série A katër herë, dy herë Kupën braziliane, e Kampionatit São Paulo shtetit 27 herë, ndër të tjera nderon. Korintasve tifozë janë të njohur si "Feel", portugeze për "besnik" apo "besnike".

Si multisport klubit, gjithashtu kanë Korintasve amatore dhe profesionale volejboll, hendboll, taekwondo, xhudo, not, tenis dhe futsal ekipeve.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky seksion kërkon zgjerimin. 1914 - Sao Paulo Shtetit kampioneve (trofe 1.) Fúlvio, Casemiro bëjë Amaral dhe Casemiro Gonzalez ; Policia, Biano dhe Cesar ; Aristides, Perez, Amilcar, Dias dhe Neco.

Artikulli kryesor
Historia e Sport Klub Korintasve Paulista

Të njëqindvjeçar kampion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Korintasve janë të njohura në Brazil si "njëqindvjeçar kampion", për shkak të rastësi në vitet e disa prej saj conquests :

 • 1922 - Champions Shtetit ; Brazil pavarësinë e nga Portugalia në 1822 ishte
 • 1954 - Champions Shtetit ; Fondacioni e qytetit të ishte në São Paulo 1554
 • 1988 - Champions Shtetit ; heqjen e skllavërisë ishte në 1888

Të kampion e kampioneve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Korintasve është i njohur edhe në Brazil si "Campeão dos Campeões" (kampion e kampioneve), sepse në 1915 ekipi i shkatërroi me Paulista Lidhjes dhe nuk morën pjesë në atë të vitit të turneut, i cili u fitua nga Germania. Në fund të sezonit, Korintasve Germania të sfidohet një lojë dhe fitoi 4-1. Kundërshtohet për t'u përballur me Palmeiras, e kampion i Lidhjes Apea (një tjetër ligën e atyre herë), ishte përsëri Korintasve ngadhënjimtar me një fitore 3-0. Si sidenote, fitimtare e ekipit në këto sfida u gjithashtu të 1914 dhe 1916 undefeated São Paulo Shtetit Kampionatin kampion.

Ekziston edhe një tjetër histori që mund të shpjegojë pseudonimin. Në 1930, edhe pse ende nuk ka pasur kampionatit kombëtar në Brazil, ka pasur një sfidë ndeshjen midis kampionëve të São Paulo dhe të Rio-de-Zhanejro shtetit kampionate. Më 16 shkurt, në një ndeshje kundër Vasco da Gama, u mbajt në Rio-de-Zhanejro, Korintasve fitoi 4-2, me qëllimet shënua nga Filó (2), De Maria dhe Gambinha, duke e çuar në shtëpi "kampion e kampioneve" trofe.

Sot, është pseudonim i përdorur në varg të dytë zyrtare të klubit himni.

Të mushqetar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Korintasve 'zyrtare nuskë është mushqetar, simbol i trimëri, audacity dhe luftimin e shpirtit. Miratimi i karakterit kujton se vitet e para të klubit. Në 1913 pjesa më e madhe e futbollit krerët e shtetit São Paulo themeloi APEA (Atletikës Paulista Sports Association).

Në depleted Paulista Lidhjes kishte mbetur vetëm me Americano, Germania dhe Internacional, të njohur si "tre musketeers" e futbollit São Paulo. Korintasve bashkua me tre si D'Artagnan, duke qenë i katërt dhe më adored mushqetar, ashtu si Alexandre Dumas, i père romanin e Tre Musketeers. Për t'u pranuar në atë "musketeers univers", Korintasve kishte për të treguar trimëri e saj. Siç u ka shumë ekipe të tjera që lakmohem në vendin e Liga Paulista, Korintasve, morën pjesë në një turne selektive kundër Minas Gerais dhe São Paulo, dy ekipet e tjera të mëdha Paulista amator të futbollit në atë kohë. Ekipi i Corinthian rrahu 1-0 dhe Minas São Paulo 4-0, duke fituar pranim në grup dhe përvetësuar të drejtën për të marrë pjesë në Special Paulista Dega e Lidhjes në vitin e ardhshëm.

Shën Gjergjit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një simbol i rëndësishëm për Korintasve ishte Shën Gjergjit, që ende mund të gjenden në letër shkrimi të vjetër për ekipin. Për fat të keq, si të Kishës Katolike Romane demoted statusin e saj deri në një të tretën klasa të vogla shenjt në 1963, Shën Gjergjit ka qenë gradualisht harruar nga ana e mbështetësve të Korintasve.

Korintasve pushtimit (Invasão Corinthiana)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E ashtuquajtura "Korintasve pushtimit" ndodhi në vitin 1976, kur e Korintasve tifozë pushtuan Mario Filho Stadium (Maracanã) u mbajt në Rio-de-Zhanejro gjatë Brasileirão gjysmëfinal të kampionatit të 1976. Në mes të lojës dhe Fluminense Korintasve, rreth 70 mijë tifozë Korintasve mbështetjen e kishin lënë të Shtetit São Paulo të shohin se si ekip. Ata që morën pjesë në ndjekjen e më i madh në zhvendosje të njeriut në kohë paqeje, sipas Librin e Rekordeve të Ginesit. Loja hyri në kohën shtesë, e ndjekur nga një gjuajtje penalltish e cila u fitua nga Korintasve. Në nëntor të vitit 2006, një ekip i posaçëm trikotazh u lirua festuar 30 vjetorin e pushtimit.

Korintasve Demokraci (Democracia Corinthiana)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demokracia e Korintasve ishte një lëvizje ideologjike unike në botë, të njohur në Brazil si një nga momentet kyç në luftën kundër diktaturës ushtarake që qeverisur vendin në atë kohë.

Udhëhequr nga Wladimir dhe Sokrati, e mori disa lojtarë të ekipit të kontrollit të menaxhimit, të vendosë në se do të prekin gjërat e tyre, dhe një nga ato vendime u është njohur si një nga veprimet më të rëndësishme kundër diktaturës.

Në 1982, lojtarët votuan për të shtypur në anën e pasme të një njoftimi të këmisha e tyre, "Vota e 15-të", për të motivojnë njerëzit për të votuar mbi 15 nëntor, në zgjedhjet që do të ndihmonte për t'i dhënë fund Brazil diktaturës.

Korintasve Botërore kampion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Botimi i parë i FIFA Club World Kampionati u zhvillua në Brazil në vitin 2000. Tetë klub palët që përfaqësojnë çdo cep të Planetin Football converged në Rio de Zhaneiro dhe São Paulo. Ai ishte i dy Brazilian pjesëmarrësit, e Rio Vasco da Gama dhe e Korintasve São Paulo që u takua yllin-studded lokale përfundimtar. E São Paulo pala vetëm arriti të mposhtë 4-3 rivalët e tyre në një gjuajtje penalltish pas 120 minutash e taktik, goalless futbollit. Pas tërhequr me Real Madridin dhe asgjësimin e Arabisë Saudite Al Nassr dhe Maroku e raxha Casablanca në raundin e parë, Korintasve tyre dhe të qëndrueshme të thoroughbreds - Vampeta, Freddy Rincon, Edu, Dida dhe Edilson - vrapoi jashtë denjë Kampionët përpara një turme prej 73.000 u mbajt në Rio-e sajuar Maracana Stadium. Korintasve luajti ndeshjen e fundit me Dida, Índio, Fabio Luciano, Adílson, Kléber, Vampeta (i dha vend të Gilmar), Rincón, Marcelinho Carioca, Rikardinjo (i dha vend të Edu), Edílson (i dha vend të Fernando Baiano) dhe Luizão. Traineri : Oswaldo de Oliveira.

Rivalitetesh[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Palmeiras : palestër Italia (tani e njohur si Palmeiras) është themeluar në 1914 si një klub italian,-vetëm. Disa nga Korintasve 'italisht anëtarë, përfshirë këtu edhe lojtar Bianco, e vetmja në italisht Korintasve' skuadra e majta të bashkohet me klubin e ri dhe u etiketohen si tradhëtarë. Për shkak të kësaj, u bë rivalët ekipe, dhe mbetet e ashpër kundërshtarët në São Paulo në këtë ditë. [1]
 • Të tjera rivalët: Korintasve gjithashtu kanë një rivalitet historik dhe me São Paulo Santos.

ngjyrave dhe crests[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ju lutemi të ndihmojnë në përmirësimin e këtij seksioni duke zgjeruar atë. Më shumë informacione mund të gjenden në faqen e diskutimeve. (shkurt 2007)

Ngjyrat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe pse e klubit është njohur nga ngjyrat bardh e zi për më historinë e saj, e para Korintasve 'kit krem fillimisht përbëhej nga këmisha e zezë dhe pantallona të shkurtra. Por kur u larë këmisha, krem ngjyrë të bardhë u bë gradualisht. Pas kësaj, herët në historinë e klubit, të ngjyrave zyrtare u ndryshuar, kështu që klubi nuk do të mbeturinave shumë para për blerjen e re kits. Në 1954 u fut e zi me holle Stripes uniformën e bardhë e cila u bë e alternative uniforme.

Crests[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1913[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E Korintasve 'këmisha krifë nuk kishte para 1913, kur u bashkua me klubin Liga Paulista dhe u bë i aftë për të luajtur në ndeshjet zyrtare të shtetit të kampionatit São Paulo. I klubit pastaj debuted simbolin e vet të parë, me shkronja "C" dhe "P", që qëndrojnë për Korintasve Paulista.

1940-prezent[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Krifë i parë është krijuar nga lithographer Hermógenes Barbuy, vëllai i Korintasve 'lojtar Amílcar, në 1914. Por krifë ndryshuar shpesh para 1919, kur një re jele (pjesë e këtij krifë) debuted mbi Korintasve 'këmisha në 1919. Duke paraqitur një São Paulo shtetit në një rreth flamurit dhe emrin e klubit, SC Korintasve Paulista, shkruar rreth tij, ku qëndrojmë për SC Sportive Club.

Krifë i ndryshuar përsëri në 1940 kur e piktorit modernist dhe ish-anëtar i Korintasve 'rezervë skuadra Francisco Gonzalez Rebolo krijuar e klubit kreshtë definitive, me dy të ankorohen dhe oars (një referencë për të praktikuar në acquatic sportive e klubit), duke e bërë atë unike . Kreshtë definitive është ndryshuar disa herë.

Prodhues dhe Sponsor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhuesi :

 • Njeri i mirë (1982-1987)
 • Finta (1988-1993)
 • Dënimin (1993-1998)
 • Njeri i mirë (1999-2002)
 • Nike (2003 -)

Sponsor:

 • Bombril (1982) - prapa
 • Cofap (1983)
 • Qytetar (1984) - prapa
 • Bic (1984)
 • Kurorë (1984)
 • Kalunga (1985-1994)
 • Suvinil (1995-1996)
 • Excel-economico (1997-1998)
 • Embratel (1998)
 • Batavo (1999-2000)
 • Pepsi (2000-2004)
 • Kolumbus (2003) - sleeves
 • Samsung (2005-2007)
 • Mesor Saúde (2008-2009)
 • Ford (2009) - vetëm një lojë
 • Locaweb (2009) - vetëm një lojë - sleevs
 • Vivo (2009) - vetëm një lojë - sholders
 • Aacd (2009) - vetëm një lojë
 • Viza (2009) - vetëm një lojë
 • Panasonic (2009) - vetëm një lojë - sleevs
 • Lupo (2009) - një lojë të vetëm - të shkurtër
 • Batavo / Perdigão / Brasil Ushqimore (2009 -)
 • Bozzano (2009 -) - sleeves
 • Grupo Silvio Santos / Banco Panamericano (2009 -) - *supet / më të ulët mbrapa
 • Avanço (2009 -) - nën sleeves

Stadiumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sa më shpejt që të jetë e themeluar si Korintasve diku e nevojshme për të pritur ndeshjet e saj. Ekipi fillimisht luajtur në një fushë në pronësi të një tregtari druri, dhe që tani e tutje ishte i njohur si Campo bëjë Lenheiro (dru portugeze për shitësit këtë fushë). Fushën e kushteve ideale nuk ishin si lojtarët dhe tifozët kishin për të pastruar vendin para çdo ndeshje.

Katër vjet pasi u përfshirë për të luajtur në kampionatin São Paulo Shtetit, në 1918, një më të përshtatshme stadiumit ishte e nevojshme, si dhe famë u rrit numri i tifozëve pas fitores dy kampionate shtetit. Associates, lojtarë dhe tifozë arritën të ndërtojnë një tjetër stadium, i njohur si bom Retiro stadiumin i cili do të jetë në shtëpi Korintasve terren për nëntë vjet.

Në 1928, kryetari i klubit Schürig Alfredo blera e terrenit ku tani qëndron sociale klubit, të njohur si Parque São Jorge. Brenda një klub sociale stadiumit (të quajtur Schürig) u ndërtua. Shumica e njohur si Fazendinha (portugalisht për fermë e vogël), ose Parque São Jorge stadiumin 'këtë stadium do të presë ndeshjet Korintasve për një kohë të gjatë.

Komunale Prefektura stadiumin Paulo Machado de Carvalho (i njohur si Pacaembu) u përurua në 1940. Si ekipi me fanbase më e madhe në qytet, Korintasve do të luajë ndeshjet e saj më të madh në stadiumin e publikut për një frekuentim më të madh. Përfundimisht çdo shtëpi Korintasve ndeshje do të luhet atje.

Si e kapacitetit të Pacaembu ulur me kalimin e kohës, për të 37.000 spektatorëve si përmirësimin e saj të fundit në vitin 2008, Korintasve është detyruar të luajë ndonjëherë në rivale e São Paulo FC terren (Morumbi Stadium) kur pritet frekuentimit është superior ndaj Pacaembu e kapacitetit.

Disa projekte të një stadiumi të ri janë paraqitur në publik që nga vitet 1960. Zotëron klubi i pronës në Itaquera pranoi për të ndërtuar stadiumin e ri të saj nga ana e komunës në Prefekturën 1970. Në vitet 1990 Korintasve përuruan qendrën e saj të parë të trajnimit atje, i njohur si CT de Itaquera.

Ish-partneri i grupit HTMF blerë tokë në Raposo Tavares Highway në fund të viteve 1990 për ndërtimin e stadiumit por partneritet përfundoi shpejt pas kësaj.

Në fund të vitit 2006 një OJQ e quajtur Cooperfiel krijuar një fond për një makinë të re stadiumit. [2]

Ish kryetari i Alberto Dualib kishte biseduar me Presidentin brazilian Luiz Inácio Lula da Silva (një përkrahës i flaktë i klubit) për të pyetur atë për ndihmë financiare për të ndërtuar një stadiumi të ri për ekipin. Në këtë takim, presidenti kërkuar për të biseduar me ish-trainerin Emerson Leão them atij dhe ai besuar atij të "fix" ekipin, i cili është duke pasur probleme me lojtarët babëzitur dhe xhelozi në mesin e tyre. Ajo gjithashtu tha se është e vërtetë se qëllimi i takimit ishte se Dualib mund të bisedoni me Lula Boris Berezovsky rreth arritjes së.

Korintasve 'praktikë këtë fushë është shtëpia e parë për të Brazil FIFA certifikuar torfë intonoj artificiale. Kjo sintetike torfë katran, e quajtur Xtreme torfë, u prodhua nga ACT Global Sporteve.

Që nga 2009, ka disa conjectures se Korintasve Komunal dhe Prefektura do të bëjnë një marrëveshje për një 20-vjeçare allotment e Pacaembu. Përveç kësaj, Fazendinha është duke u përmirësuar për të organizuar disa ndeshje dhe tregon fillimin e 2010.

Himni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ju lutemi të ndihmojnë në përmirësimin e këtij seksioni duke zgjeruar atë. Më shumë informacione mund të gjenden në faqen e diskutimeve. (maj 2009)

Korintasve e himnit është shkruar në 1952 nga Lauro D'Avila, e quajtur "Campeão dos Campeões" (kampioneve e kampioneve).

Salve o Korintasve,
O campeão dos campeões.
Eternamente,
Dentro dos nossos corações.
Salve o Korintasve,
De tradições e glórias mil.
Tu ėshtė o orgulho,
Dos esportistas do Brasil
Teu passado é Uma bandeira,
Teu presente, Uma lição.
Figuras entre os primeiros
A nosso esporte bretão.
Grande Korintasve,
Sempre altaneiro.
Es do Brasil,
O mais clube Brasileiro!
Breshër Korintasve,
E kampion i kampionëve.
Përgjithmonë,
Brenda zemrat tona.
Breshër Korintasve,
Nga tradita dhe glories mijë.
Ti je krenari,
Nga sportet e Brazilit
Your kaluarën është një flamur,
Your paraqesë një mësim.
Merr vendin e saj në mesin e firsts
Nga tonë Breton sport.
Great Korintasve,
Gjithmonë fluturim.
Ju jeni nga Brazili,
Klubi më i Brazilian!

Lojtaret[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

As of 6 janar 2017

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Brazil Pt Matheus Vidotto
3 Brazil Mb Yago
4 Paraguaji Mb Fabián Balbuena
6 Brazil Mb Uendel
8 Brazil Mf Marlone
10 Brazil Mf Guilherme
11 Paraguaji Sm Ángel Romero
12 Brazil Pt Cássio
13 Brazil Mb Guilherme Arana
14 Brazil Mb Léo Santos
15 Brazil Mb Vilson
16 Brazil Mf Cristian
17 Brazil Mf Giovanni Augusto
18 Brazil Sm Léo Jabá
20 Brazil Mf Danilo
21 Brazil Mf Jean
22 Brazil Mf Marciel
23 Brazil Mb Fagner
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
26 Brazil Mf Rodriguinho
27 Brazil Pt Walter
29 Brazil Mf Camacho
30 Brazil Sm Lucca
31 Brazil Mf Marquinhos Gabriel
32 Brazil Mb Léo Príncipe
33 Brazil Mf Warian
34 Brazil Mb Pedro Henrique
36 Brazil Sm Bruno Paulo
40 Brazil Pt Caíque França
Brazil Sm
Brazil Mf Maycon
Brazil Mb Moisés
Paraguaji Mf Gustavo Viera
Kolumbia Sm Stiven Mendoza
Brazil Sm Claudinho
Brazil Mf Paulo Roberto (on loan from Osasco Audax)
Turqia Sm Colin Kazim-Richards

Stafi teknik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stafi teknik aktual[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Flag e Brazil Mano Menezes - Head trainer
 • Flag e Toninho Oliveira Brazil - Fitness traineri
 • Flamuri i Brazilit Carlos Alberto Pimentel - Ndihmës palestër traineri
 • Flag e Marcos Antonio Brazil Romando - Goalkeeping traineri
 • Flag e Brazil Dr Fabio Luiz Novi - Club mjeku
 • Flag e Antonio Brazil Dr Paulo de Faria - Club mjeku
 • Flag e Brazil Dr Joaquim Grava - Shef i Departamentit Mjekësi
 • Flag e Brazil Dr Renato Fraga Moreira Lotufo - fiziolog
 • Flag e Brazil José Alberto Fregnani Gonçalves - fizioterapeut
 • Flag e Brazil Paulo Rogério Vieira - fizioterapeut
 • Flag e Brazil Christine Fernanda Machado Neves - infermiere diete
 • Flag e Dias Gonçalves Brazil Alexandro - masazhist
 • Flag të bëjë Lazaro Brazil José Nascimento - masazhist
 • Flag e Cleber Brazil Costa de Souza - masazhist

Dukshëm menaxherët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor: Lista e Sport Klub Korintasve Paulista menaxherët

Korintasve parë zyrtare ishte menaxher uruguaian Pedro Mazzulo emëruar në 1933. Përpara kësaj, zakonisht kreu lojtar (kapiten) grumbulluar gjithashtu kreu traineri funksion. Ish lojtar i Neco ishte emëruar menaxher i parë për të fituar një kampionat me klubin, në 1937.

Nelsinho Baptista në 1990, Wanderley Luxemburgo në 1998, Oswaldo de Oliveira në 1999 dhe Antonio Lopez në vitin 2005 janë katër menaxherët që pati sukses për të fituar kampionatin Brazilian me trofe e klubit. Osvaldo Brandão është njohur si një nga menaxherët më të rëndësishëm në historinë e klubit për udhëheqjen e grupit për të fituar Kampionatin São Paulo shtetit në 1977, pas 22 vjet pa trofe.

Current menaxher Mano Menezes shkroi emrin e tij në historinë e klubit Korintasve kthehet pas çon në ndarjen e parë në 2008, pasi u Korintasve transferohen për herë të parë në vitin 2007. Mano të çojë në një Korintasve Runner-Up campaing braziliane në Kupën 2008 dhe në një Title Paulista Shtetit Kampionatin 2009

Arritjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kampionëve Divizioni i Parë Brazilit: 1990, 1998, 1999, 2005, 2011, 2015
 • Kupa e Brazilit: 1995, 2002, 2009
 • Kampionëve Divizioni i Parë Shtetit Sao Paulo: 1914, 1916, 1922, 1923, 1924, 1928, 1929, 1930, 1937, 1938, 1939, 1941, 1951, 1952, 1954, 1977, 1979, 1982, 1983, 1988, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2009, 2013, 2017

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sister projekti Wikimedia Commons ka media në lidhje me : Korintasve

 • Sport Klub Korintasve Paulista Junior Team

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Football Derbies - Korintasve x Palmeiras". http://www.footballderbies.com/results/index.php?id=86.
  2. ^ I OJQ-së deklaruan Qëllimi është që të ngritet R $ 300 milion (rreth $ 140 milion USD) brenda një muaji 36-kohor për ndërtimin e një vendi 60.000 vend që do të ceded në bazë të një klubi ende të papërcaktuar të ndihmës. (Referime: "Cooperfiel Website". https://web.archive.org/web/20190518150157/http://www.fielzao.com.br/.)
  3. ^ Sipas "Korintasve skuadra 2009". http://www.corinthians.com.br/futebol/elenco.asp Arkivuar 21 tetor 2007 tek Wayback Machine. , CBF ofertën e ndeshjes dhe raportet

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]