Sporti në Prishtinë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Sporti në Prishtinë paraqet epiqendrën e sportit në Kosovë, ku aktiviteti organizohet në nivele amatore dhe profesionale, organizata sportive dhe klube, të rregulluara nga Komiteti Olimpik i Kosovës dhe Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. [1] Prishtina dallohet për sukseset e saj në sporte si: futboll, boks, basketboll dhe futsal. Në të kaluarën ata kanë garuar për pesë sezone në Ligën e Parë Jugosllave midis viteve 1983-1988, në të cilën përfundimi i tyre më i mirë erdhi në sezonin e tyre të parë ndonjëherë në 1983-84-ën, duke përfunduar në vendin e 8-të. Në të njëjtin sezon ata arritën në finalet e Kupës Mitropa të 1983-84-ën, ku FC Prishtina përfundoi në vendin e dytë ndaj Eisenstadt nga Austria, si dhe arritja në gjysmëfinale në Kupën e Jugosllavisë në 1987-88.

Në vitet e fundit, basketbolli është sporti më i suksesshëm në Prishtinë, pasi KB Prishtina ka fituar dy kampionate BIBL në sezonet 2014-15 dhe 2015-16 duke qenë e vetmja skuadër e basketbollit në Kosovë që e ka bërë këtë. Gjithashtu kualifikimi për play-off-et e Kupës së Evropës FIBA në 2018-19. Arritja në raundin e 16-të duke luajtur kundër Pallacanestro Varese. [2]

Klubet dhe organizatat sportive në Prishtinë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sporti në Prishtinë është i organizuar në njësi të quajtura Liga Komunale. Prishtina ka shtatë Liga Komunale. Liga Komunale e Futbollit përbëhet nga 18 klube, Liga Komunale e Basketbollit përbëhet nga 5 klube, Liga Komunale e Hendbollit përbëhet nga 2 klube, pingpong dhe shahu përbëhet nga 6 klube, Liga Komunale e Karatesë përbëhet nga 15 dhe në Ligën Komunale të Tenisit ka 2 klube. [3] Lista e mëposhtme paraqet disa nga klubet sportive të regjistruara në Drejtorinë e Akreditimit të Kosovës. 89 klube nga Prishtina e plotësojnë listën, e cila përveç sporteve më të njohura të paraqitura më poshtë përfshin edhe karate, qitje, peshëngritje, not, ski, taekwondo, shah, kikboks, atletikë, çiklizëm, peshkim etj. [3]

Klubi Sporti Data e regjistrimit
Prishtina Futbolli 2005
Flamurtari Futbolli 2005
2 Korriku Futbolli 2006
Rilindja Futbolli 2006
Ramiz Sadiku Futbolli 2006
Kosova Futbolli 2006
Bardhoshi Futbolli 2007
Prishtinë Basketboll 2005
Prishtina Pro Basket Basketboll 2007
Eurobasket Basketboll 2007
RTV21 Basketboll 2012
Prishtina e porsalindur Basketboll 2013
Prishtinë (femra) Hendboll 2005
Prishtina (meshkuj) Hendboll 2006
Prishtina (meshkuj) Volejboll 2008
Prishtinë (femra) Volejboll 2008
Universiteti i Prishtinës Volejboll 2008
Prishtinë Tenis 2008
Kosova (meshkuj) Tenis tavoline 2005
Kosova (femra) Tenis tavoline 2006
Shkolla e Pingpongut Tenis tavoline 2007
Prishtinë (meshkuj) Tenis tavoline 2007
Prishtinë (femra) Tenis tavoline 2007
Gerçek Tenis tavoline 2007

Futbolli në Prishtinë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përpara se të kishte ndonjë klub apo garë, pas përfundimit të Luftës së Parë Botërore, në vitin 1919 futbollin e luanin ushtarë, oficerë dhe studentë që studionin jashtë vendit në universitetet e Francës, Zvicrës, Italisë, Austrisë, Anglisë, Rumanisë, Hungarisë, etj., dhe kështu Prishtina filloi të kthehej në qendër të rëndësishme sportive. Njëri nga këta studentë, me studime në Francë, solli futbollin e parë në Prishtinë në vitin 1919. Topi ishte dhuratë nga një mjek francez. Pas ardhjes së topit të parë në Prishtinë, ishin më së shumti të rinjtë ata që e gjuanin atë, të paorganizuar dhe pa mbështetje institucionale. Gjatë asaj kohe janë luajtur vetëm ndeshje miqësore. Qyteti i Prishtinës ishte një qytet me rreth 16.000 banorë, kur në vitin 1922 u themelua klubi i parë "blu" me emrin Kosova". Klubi përbëhej kryesisht nga ushtarë të Garnizonit të Prishtinës dhe nuk mori pjesë në garat zyrtare për shkak të mosregjistrimit. [4] Klubi më i vjetër i Kosovës nuk garonte në nivele zyrtare, por luante miqësore me ekipe të tjera, vendëse dhe të rajonit. Në vitin 1926, në Prishtinë u themelua edhe klubi i futbollit Bashkimi, i cili përbëhej kryesisht nga zejtarë. Me avantazhin e konsolidimit të fortë material në krahasim me KF Kosova, KF Bashkimi u regjistrua në nëngrupin e futbollit në Banovinë të Shkupit. Në vitin 1945, Bashkimi fitoi titullin kampion në Kosovë, sukses të cilin e përsëritën edhe një vit më pas. Pas Luftës së Dytë Botërore, KF Bashkimi dhe KF Kosova vazhduan të jenë aktive në fushën e futbollit dhe atyre iu bashkuan edhe klube të tjera, si Milicioneri, Vëllaznimi dhe Radniçki. Në vitin 1947, KF Bashkimi dhe KF Kosova u bashkuan në një klub me emrin Proletari i cili më vonë ndryshoi emrin e tij në Jedinstvo në 1948/1949-ën. Ky klub ishte i fortë në aspektin ekonomik dhe organizativ dhe më vonë u bashkua me Bratsvo nga Prishtina dhe Zheleznicarin nga Fushë Kosova. Skuadra e re e quajtur Kosova u bë lider në kampionatin shtetëror duke fituar në dy sezone radhazi gjatë viteve 1951/52 dhe 1953/54. [4] Që nga viti 1960 klubi ka fituar 19 tituj kampion, duke përfshirë edhe sezonin e fundit 2012/2013. Gjatë kësaj periudhe, KF Prishtina është bërë klubi i vetëm kosovar i futbollit që ka fituar trofetë e Superligës së Kosovës dhe Kupës së Kosovës në një sezon (2012/13). Klubi i tifozëve të tyre quhet Plisat. [5] Disa nga lojtarët më të shquar të këtij klubi që më vonë gjetën sukses në klubet ndërkombëtare janë Debatik Curri, Fadil Vokrri, Armend Dallku, Ardian Kozniku, Kushtrim Shala, Goran Doroviç, Zoran Batrovic. [6]

1922–1926: Fillimet e KF Prishtina (KF Kosova)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Futbolli në Kosovë luhet dhe zhvillohet që nga viti 1919, menjëherë pas përfundimit të Luftës së Parë Botërore. Shumë ushtarë dhe oficerë të çmobilizuar, si dhe studentë që studionin në universitetet në Francë, Zvicër, Itali, Austri, Angli, Bukuresht, Budapest e gjetkë, filluan të kthehen në vendet e tyre. Kështu, një student i Kolegjit Samerslen në Grenoble (Francë) solli topin e parë të futbollit në Prishtinë në vitin 1919. Këtë dhuratë ai e kishte nga një mjek francez.

Pas ardhjes së topit të parë në Prishtinë dhe Kosovë, kryesisht të rinjtë filluan të vrapojnë pas tij, por nuk kishte një mënyrë të organizuar të lojës.

Në atë kohë zhvilloheshin vetëm ndeshje miqësore. Qyteti i Prishtinës ishte vetëm një qytezë me 16.000 banorë kur në vitin 1922 u formua klubi i parë blu, i quajtur “Kosova”. Ky ishte një klub që asokohe përbëhej nga ushtarë të Garnizonit të Prishtinës dhe nuk zhvillonte ndeshje zyrtare, sepse nuk ishte i regjistruar, por në formacionin e tij vazhdimisht luanin futbollistë cilësorë të ushtrisë së Garnizonit të Prishtinës.

Klubi më i vjetër i Kosovës nuk ka garuar në nivele zyrtare, por ka luajtur miqësore me ekipe të tjera nga vendi dhe Maqedonia. Në vitin 1926 në Prishtinë u formua klubi futbollistik “Bashkimi”, i cili mblodhi kryesisht rininë zejtare. Ky klub materialisht ishte shumë më i konsoliduar se “Kosova”. Kjo skuadër e shfrytëzoi rastin dhe u regjistrua në Nënligën e Futbollit Banovina Shkup. Nuk ka të dhëna për nivelin e konkurrencës.

1945–1970: Suksesi i parë në futbollin jugosllav për KF Prishtina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, klubi u kthye në sistemin e ligës jugosllave dhe luajti kryesisht në Ligën e Dytë Jugosllave. FC Prishtina në vitin 1945 dhe 1946 fitoi titullin e Krahinës së Kosovës dhe është klubi i parë kosovar që e ka bërë këtë, por suksesi nuk mbaroi me kaq. Në vitin 1947 FC Prishtina shkroi historinë për të qenë një nga klubet themeluese në Kupën e sapoformuar të Jugosllavisë në këtë sezon. Në ndeshjen e parë të Kupës ata luajtën kundër Goce Dellçevit nga Prilepi i Maqedonisë. FC Prishtina e fitoi këtë ndeshje me rezultat 1-0 dhe kualifikohet në raundin e ardhshëm. Në xhiron e dytë FC Prishtina pati një barazim më të vështirë ndaj Rabotniçit të Shkupit nga Liga e dytë. FC Prishtina nuk u dorëzua dhe fitoi këtë ndeshje jashtë fushe në Shkup me 1-2 dhe u bë klubi i parë shqiptar që arriti deri në fazën e 16-të në Kupën e Jugosllavisë në sezonin e parë të Kupës. Në raundin e gjashtëmbëdhjetë FC Prishtina duhej të luante jashtë vendit kundër Partizanit të Beogradit, përkundër paraqitjes së mirë, ata e humbën këtë ndeshje me rezultat 2-0, por prapëseprapë ishte një sukses për Prishtinën në atë kohë. [7]

KF Prishtina iu afrua kualifikimit për herë të parë ndonjëherë në Ligën e Parë Jugosllave në sezonin 1972-73, por ata humbën ndeshjet e play-off-it kundër NK Osijek nga Kroacia dhe nuk mundën të përparonin në divizionin kryesor. Pasi humbi në shtëpi në Prishtinë ndeshjen me 1-2 dhe jashtë saj me 0-1 në Osijek.

1981–1989: Brezi i Artë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

FC Prishtina tani ishte stabilizuar dhe ishte krijuar një ekip i frikshëm dhe pritej vetëm shpërthimi i saj. Sezoni 1980/01 ishte i vështirë si për Prishtinën ashtu edhe për mbarë popullatën e Kosovës për shkak të situatës politike që ishte krijuar. Nga marsi (1981), Dimovski do të zëvendësohet nga një trajner tjetër, hungarezi nga Vojvodina, Béla Pálfi (mars 1981 - korrik 1983), i cili ka merita të mëdha për kualifikimin e ekipit në elitë dhe krijimin e një ekipi të madh. Skuadra këtë sezon u detyrua të kalojë pothuajse të gjithë sezonin pranveror jashtë qytetit (në Kragujevc të Serbisë) për shkak të ndalimit të aktivitetit sportiv në Kosovë dhe kishte arritur pa asnjë problem të renditet në mesin e tabelës. Prishtina me Palfin, në sezonin 1981/82 përfundon në vendin e 8-të. Në sezonin 1982/83, skuadra bardheblu kishte filluar të shkruante më në fund histori dhe pas 60 vitesh nga krijimi i saj, dhe pas 20 vitesh mundime në Ligën e Dytë, më në fund u krijua një brez i quajtur Brezi i Artë, i cili shkeli të gjitha klubet përballë tij, i cili kishte drejtues të jashtëzakonshëm dhe një ushtri tifozësh me një mesatare prej 30 mijë për ndeshje.

Skuadra nga kryeqyteti kosovar nuk e ndaloi dhe jo vetëm kjo skuadër ishte bërë aq e madhe sa që tani një Jugosllavi 22 milionëshe i trembej dhe ngjallte respekt për të. FC Prishtina pas hyrjes në Ligën e parë Federale ka garuar për pesë sezone radhazi në të. Në vitin e parë në elitë, ajo luajti edhe në Kupën e Europës Qendrore ku zuri vendin e dytë mes katër skuadrave. Në të njëjtin vit, dy lojtarë nga Prishtina, në të njëjtën ndeshje, debutojnë për kombëtaren e atëhershme jugosllave, sulmuesit: Fadil Vokrri dhe Zoran Batroviq. Për Batrovicin kjo ishte e vetmja paraqitje e mbetur, ndërsa Vokrri kishte vazhduar të mbronte ngjyrat e shtetit që nuk ekziston më. Kjo i bëri nder Prishtinës dhe e ngriti atë në mesin e ekipeve më të mëdha në vend. Ndërkaq, në pesë vite gara në Ligën e Parë, Prishtinën e kanë udhëhequr emra të njohur të futbollit jugosllav. Fuad Muzurovic kishte qenë trajneri i parë i Prishtinës që e drejtoi skuadrën në nivelin më të lartë të vendit, i cili e kishte ligën në mesin e katër ose pesë më të fortëve në Evropë. Muzurovic, më vonë trajner i Bosnjë-Hercegovinës, e kishte udhëhequr ekipin nga korriku 1983 deri në të njëjtën kohë në 1984. Pastaj u kthye në korrik të vitit 1985 dhe udhëhoqi klubin e kryeqytetit deri në gusht 1986.

Pas Muzurovicit, stolin e mori strategu tjetër i madh i ish-Jugosllavisë, Vukashin Vishnjevac, i cili megjithatë nuk kishte qenë aq i dashur për disa lojtarë kyç të skuadrës, pasi kishte përballuar presionin dhe aventurën e tij në Prishtinë. përfundoi. në nëntor 1984. Më pas, me mjaft sukses për tre muaj, ekipi u drejtua nga trajneri shqiptar, Ajet Shosholli. Shosholli deri në atë kohë kishte qenë vetëm trajneri i dytë shqiptar, pas Mensur Bajramit (janar '77 - prill '77), i cili kishte drejtuar skuadrën. Ndërkohë, pozita në tabelë ishte rënduar dhe drejtuesit e klubit ishin detyruar të gjenin një trajner të famshëm dhe zgjidhja ishte te Miroslav Blazevic i cili më pas me Përfaqësuesen kroate arrin në vendin e tretë në “Franca ’98”, kontribuon në meritat e klubit të mbetur në Ligën e Parë. Aktiviteti i tij kishte zgjatur vetëm dy muaj, aq sa ai të mbetej një nga më të paharrueshëm të asaj kohe. Prishtina vazhdon edhe për tre sezone në koleksionin e më të mirëve dhe në radhët e saj gravitojnë edhe dy strategë të tjerë të njohur të kohës, Milovan Orioriq (tetor 1986 - shtator 1987) dhe Josip Duvançi (shtator 1987 - qershor 1988) me të cilët përfundimisht Prishtina. bie nga liga. Skuadra kishte lënë disa nga yjet e saj, disa tani ishin pensionuar, ndërsa situata e tensionuar politike dhe rënia e interesimit të strukturave politike dhe shoqërore të Kosovës e kishin bërë që Prishtina të mos mund të qëndronte më në Ligën e parë federale. Me rënien nga Liga, Prishtina bashkon gjeneratën e ardhshme të njerëzve të talentuar nga Kosova, të cilët fillimisht udhëhiqen nga një emër tjetër i njohur në futbollin ish-jugosllav, Miladin Ivadinovi (korrik 1988 – mars 1989). Në sezonin e parë që nga vjeshta (1988/89) Prishtina luajti me minus 6 pikë dhe përsëri luftoi dhe arriti rezultate kulmore, por nuk arriti të rikthehet në elitë.

Pas vitit 1991[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi Kosova shpalli pavarësinë nga Serbia, FC Prishtina u largua nga sistemi i ligës së futbollit jugosllav dhe u bë pjesë e Ligës së Pavarur të Kosovës, e cila u bë divizioni më i lartë i futbollit të Kosovës dhe do të riemërohej në Superligën e Futbollit të Kosovës pas Luftës së Kosovës në vitin 1999. Si klubi kosovar me rezultatet më të suksesshme në të kaluarën dhe me infrastrukturën më të mirë, FC Prishtina fitoi edicionin e parë të garës në sezonin 1991–92. Më pas, ajo fitoi përsëri garën në sezonet 1995–96 dhe 1996–97.

Që nga viti 1991, FC Prishtina ka qenë kampion i Kosovës 11 herë, duke e bërë atë klubin më të suksesshëm kosovar që nga largimi i Kosovës nga sistemi i ligës së futbollit jugosllav. [8] Ndërmjet viteve 1945 dhe 1991, liga e Kosovës ishte një ligë rajonale e sistemit të ligës jugosllave, dhe FC Prishtina nuk grumbulloi shumë tituj në atë ligë sepse zakonisht garonte në nivele më të larta kombëtare.

Futsal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Futsal është një sport me të vërtetë premtues në Prishtinë.

FC Prishtina garoi për herë të parë në UEFA Champions League në Futsal në sezonin 2020–21, duke u futur në raundin preliminar . Më 21 tetor 2020 u hodh shorti dhe Prishtina u hodh në short kundër palës shqiptare Tirana . [9] Më 25 nëntor 2020, Prishtina mundi Tiranën në Pallatin e Rinisë dhe SportevePrishtinë, [10] kjo fitore siguroi kualifikimin për në fazën e 32, ku u përball me gjigantët spanjollë Barcelona, [11] i cili mposhti KF Prishtinën me rezultat 9. –2. Deri më tani rezultati i tyre më i madh në këtë garë. [12]

Boksi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Boksi është sporti më i suksesshëm në Prishtinë. Boksierët si Aziz Salihu, Mehmet Bogujevci, Sami Buzoli dhe Bajram Hasani sollën sukses për Prishtinën në garat ndërkombëtare të boksit si Kampionatin Evropian të Boksit, Kampionatin Botëror të Boksit dhe në Boks në Lojërat Olimpike Verore. [13]

Aziz Salihu i lindur në Prishtinë është boksieri më i suksesshëm për Prishtinën. Ai fitoi tetë kampionate jugosllave në të cilat pesë radhazi. [14] Ai do të fitonte dy medalje bronzi në Kampionatin Evropian të Boksit, fillimisht në vitin 1981 në Tampere dhe për herë të dytë në vitin 1985 në kategorinë super të rëndë. Suksesi i tij më i madh në boks erdhi në Lojërat Olimpike Verore të vitit 1984 në Los Anxhelos ku fitoi medaljen e bronztë në kategorinë super të rëndë, ai u bë sportisti i parë individual nga Kosova që fitoi një medalje olimpike. [15] Në Botërorin e Boksit në vitin 1987 në Beograd ai fitoi medaljen e bronztë.

Sami Buzoli është boksieri që boksoi për Prishtinën. Për herë të parë ka marrë pjesë për Jugosllavinë, në Kampionatin Evropian të vitit 1981 . Ai arriti në finale në kategorinë e peshave të vogla, në të cilën humbi kundër Viktor Miroshnichenko . Ai do të përsëriste sukseset e tij në Kampionatin Evropian të Boksit në vijim në 1983 në Varna, kur fitoi medaljen e argjendtë për herë të dytë, në rivalin e tij të boksit. [16] Një vit më parë ai do të garonte në Kampionatin Botëror të Boksit në 1982 në Mynih, ku fitoi medaljen e bronztë edhe në kategorinë e peshave të vogla. [17]

Mehmet Bogujevci është boksier i lindur në Prishtinë . Ai fitoi pesë kampionate boksi për Prishtinën në Jugosllavi. Në Kampionatin Evropian të Boksit në 1977, Halle fitoi medaljen e bronztë në kategorinë e lehtë. Ai do të garonte në Kampionatin Botëror të Boksit të mbajtur në Beograd në vitin 1978 në të cilin do të fitonte argjendin në kategorinë e lehtë të peshës së lehtë, pasi humbi në finale kundër Valery Lvov. [18] Një vit më vonë ai do të fitonte të artën në boks në Lojërat Mesdhetare në 1979 në Split. [19] Mehmet Bogujevci u bë atleti i parë individual nga Kosova që garoi për Jugosllavinë në Lojërat Olimpike të vitit 1980 në kategorinë e peshës së lehtë për meshkuj, duke arritur në çerekfinale, në pjesëmarrjen e tij të vetme në Lojërat Olimpike Verore. [20]

Basketbolli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sigal Prishtina është klubi më i suksesshëm i basketbollit në Prishtinë dhe në Kosovë dhe tani është pjesë e Ligës Ballkanike, gara e tyre e parë jo lokale. [21] Në Superligë i bashkohet edhe një tjetër skuadër nga Prishtina, RTV 21. [22] Sigal Prishtina ka dominuar basketbollin kombëtar që nga viti 2002 duke u kurorëzuar kampion i Superligës kombëtare 14 herë në 2001/02, 2002/03, 2005/06, 2006/07, 2007/08, 2008/09/101, 2009, 2014, 2015, 2016, 2017 dhe së fundmi në 2019. Të qenët kampion i Kupës së Kosovës 15 herë (2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2013, 2016, 2017, 2018, 2018, si dhe sezonin e fundit 2019, [23] shtatë herë kampion i Superkupës së Kosovës së pari në vitin 2005 dhe për herë të fundit në vitin 2020. [24] Por përveç kësaj, Prishtina pati sukses edhe jashtë kufijve të saj, pasi fitoi dy herë Ligën Ndërkombëtare Ballkanike të Basketbollit në fillim në 2014-15 pasi mundi. BC Rilski Sportist në një finale me dy ndeshje, dy herë [25] në finale. Në sezonin e ardhshëm në 2015-16 ata mundën në finale skuadrën malazeze Mornar Bar. [26] Duke fituar dy herë radhazi. Arritjet e tyre më të mira deri më tani për KB Prishtinë. Duke qenë i vetmi klub kosovar i basketbollit që e ka fituar këtë garë. KB Prishtina debutoi në FIBA Europe Cup në 2015-16. Që atëherë Prishtina ka konkurruar rregullisht në këtë garë, me rezultatin më të mirë të saj në sezonin 2018-19 duke arritur për herë të parë në historinë e saj në Play-off. Pasi mundi kundërshtarë si Cherkaski Mavpy, Steaua București, Szolnoki Olaj dhe Pınar Karşıyaka. [27] Në fushatën e tyre, në këtë konkurs. Në xhiron e gjashtëmbëdhjetë Prishtina u përball me Pallacanestro Varese, por do të humbiste të dyja ndeshjet, në Prishtinë mbylli me 77-80 [28] dhe larg me 100–84 pasi nuk mundi të kalonte në çerekfinale. Prishtina deri më tani ka fituar 15 ndeshje në garat evropiane të basketbollit.

Klubi i basketbollit të femrave, KBF Universiteti Prishtina, ka pasur sukses të madh në të kaluarën, pasi garon me sukses në vitet 1970 dhe 80 në Ligën Jugosllave të Basketbollit për Femra. Ai bën gara ndërmjet divizionit të parë dhe të dytë në Jugosllavi. [29] Ai gjithashtu shijuan suksese në ligën e basketbollit të Kosovës për femra, pasi e fituan atë gjashtë herë ndërmjet viteve 2000 dhe 2006 dhe Kupën e basketbollit të Kosovës për femra shtatë herë në historinë e tyre të klubit ndërmjet viteve 1999 dhe 2006. [30] Ata gjithashtu konkurruan me sukses në Ligën WABA në 2003-04, në të cilën ata u kualifikuan në Final Four pasi përfunduan të tretët në sezonin e rregullt. Ata u përballën në gjysmëfinale me skuadrën kroate Šibenik Jolly JBS në të cilën humbën me 81-64 në fund duke humbur finalen. Në ndeshjen e vendit të tretë ata u përballën me një tjetër skuadër kroate në Kroaci në vitin 2006, patën një ndeshje të ngushtë me femrat e Prishtinës duke humbur nga afër vendin e tretë, duke humbur 87-81 për ta përfunduar këtë turne në vendin e 4-të.që mbetet ende një nga sukseset më të mëdha për klubin e basketbollit femëror në Prishtinë. [31]

Përveç suksesit të basketbollit të brendshëm, ekipi i Streetball Che Bar nga Prishtina është kurorëzuar kampion i kampionatit kombëtar të Streetball të Kosovës në vitin 2013. Kjo fitore përkoi me pranimin e Streetball Kosovës në FIBA. [32]

Dardan Berisha nga KB Sigal Prishtina ishte sportisti më i mirë mashkull i vitit 2013 sipas Grupi Koha, pas suksesit që pati me klubin gjatë gjithë sezonit. [33]

Hendbolli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktivitetet e hendbollit në Prishtinë datojnë që nga viti 1948 ku shohim skuadrat e para si Kosova e Prishtinës, së bashku me Trepçën e Mitrovicës, Partizanin dhe Milicionarin. Xhavit Spahiu formoi klubin e parë të hendbollit, Normalistin e Prishtinës. Ekipi u vendos si ekipi i parë kampion i vendit. Nga viti 1954 deri në vitin 1959 ata triumfuan duke u bërë kampionë gjashtë herë radhazi. Nga viti 1981 e në vazhdim për shkak të situatës politike në Kosovë, hendbolli ishte në një pozitë të vështirë dhe u rikuperua vetëm në vitin 1999. Ata u pranuan në Federatën Ndërkombëtare të Hendbollit (IHF) dhe Federatën Evropiane të Hendbollit (EHF). Kombëtarja zhvilloi ndeshje në Bosnje, Turqi, Bullgari dhe vende të tjera të Ballkanit. Më 28 nëntor 2001, Prishtina priti një ndeshje kundër Kelecolu, një ekip turk dhe kjo shënoi fillimin e ndeshjeve të vazhdueshme miqësore të Kosovës kundër kombeve të tjera jo vetëm në Ballkan, por deri në Britaninë e Madhe, Skoci, Egjipt etj. [34]

KH Prishtina (Klubi i Hendbollit i Prishtinës) me stadiumin kryesor të lojës në Pallatin e Rinisë dhe Sportit kanë fituar Kupën e Kosovës në prill të vitit 2013 kundër Vushtrrisë, duke u shpallur kampion i Kosovës për herë të katërt. [35] KHF Prishtina (klubi i hendbollit të femrave në Prishtinë) ka fituar dhjetë kampionate radhazi duke fituar titullin e kampionit të vjeshtës për 2012/13. Për shkak të sukseseve të tyre të vazhdueshme në shtëpi, ata janë kualifikuar në ligën evropiane për herë të dytë në historinë e tyre. [36]

Oltion Beshiri është njëri prej hendbollistëve më të suksesshëm të ekipit të hendbollit të Prishtinës. Ai është vlerësuar me çmimin Atleti i Vitit për sezonin 2013 nga tifozët kryeqytetas Plisat. Gjatë viteve 2008-2009 ai shënoi 229 gola gjatë një gjysmë sezoni dhe gjithashtu ishte pjesë e Bundesligës për disa muaj kur ishte 15-16 vjeç. [37]

Volejbolli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Volejbolli në Prishtinë për herë të parë u luajt në palestrat e shkollave të mesme gjatë vitit 1936. Në vitin 1948, Prishtina ishte qyteti pritës i kampionatit të parë të volejbollit, i cili u organizua si garë ndërmjet 6 skuadrave. Dhjetë vjet më vonë, u organizua një kampionat tjetër dhe fituesi, ekipi i meshkujve të Prishtinës, u kualifikua për të luajtur në Ligën e Dytë Federative në Jugosllavi. Ekipi i femrave, i quajtur Universiteti i Prishtinës, arriti kaq shumë pas vitit 1975. [38] Në vitin 1991, volejbolli në Prishtinë nuk organizohej më sipas rregulloreve jugosllave.

Skuadra e meshkujve garoi në turneun e parë të organizuar në mënyrë të pavarur atë vit, ndërsa skuadra e femrave garoi dy vjet më vonë në turneun e parë të organizuar si pjesë e ligës së femrave. Skuadrat e volejbollit të Prishtinës, edhe pse me ndryshime në emra dhe kryetarë, kanë garuar vazhdimisht në kampionate të organizuara që nga fillimi i aktivitetit të pavarur të sportit në vitin 1991. [38] Klubi i volejbollit për femra të Prishtinës u bë kampion në sezonin 2013/2014. Një tjetër klub i femrave nga Prishtina, Universiteti AAB fitoi Kupën e Kosovës 2012 duke mposhtur Prishtinën në finale. [39] Pavarësisht se ishte skuadra më e mirë në Superligën e femrave, skuadra e Prishtinës po kalon pengesa financiare, duke shkaktuar probleme në organizimin e ndeshjeve në fushën e tyre. [40] Klubi i Volejbollit të Prishtinës u zgjodh klubi më i suksesshëm në kategorinë e femrave për sezonin 2012/2013. [41] [42]

Shemsije Asllanaj është zgjedhur sportistja më e mirë e volejbollit në kategorinë e femrave nga Federata Kosovare e Volejbollit në vitin 2012. Në këtë vit klubi ku ajo luan, KV Prishtina fitoi Superkupën. [43] Suksesin e ka përsëritur edhe në vitin 2013 së bashku me klubin për të cilin luan, KV Prishtinën, pasi janë vlerësuar me nderimet më të larta nga Federata Kosovare e Volejbollit. [41]

Karate[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karateja në Prishtinë luhet në 14 klube, prej të cilave KK Ippon ishte kampion i Kampionatit Kombëtar të Karatesë në vitin 2013. [44] Prishtinën në kampionate kombëtare dhe gara të tjera përfaqësojnë edhe KK Ardhmëria, KK ASLU, KK Bardhoshi, KK Batllava, KK Fan, KK Iliria, KK Kosova, KK Kosovari, KK Përparimi, KK Prishtina, KK Sharri, KK UNSU dhe KK Vajzat e Dardanisë. [45]

Herolind Nishevci është një karateist i njohur i lindur në Prishtinë. Ai fitoi në karateistin e tij dy medalje bronzi, duke qenë karateisti më i suksesshëm për Kosovën. Ai fitoi në Kampionatin Botëror të Karatesë 2016 Bronzi në kategorinë +84. Medalja e parë e fituar për Kosovën, në Kampionatin Botëror të Karatesë. [46] Herolindi fitoi medaljen e bronztë edhe në Kampionatin Evropian të Karatesë 2021 në Poreç në të njëjtën kategori, për Kosovën. [47] [48]

Infrastruktura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stadiumi i Prishtinës është terreni vendas i FC Prishtina që nga 17 maj 1953. [4] Sot kapaciteti i stadiumit është 16.200 ulëse. [4]

Stadiumi i Prishtinës

Përveç vendosjes së ulëseve të reja të cilat ishin donacion nga Federata e Futbollit të Suedisë, stadiumi i është nënshtruar edhe një sërë ndërhyrjesh të tjera arkitekturore, duke përfshirë një çati në krahun perëndimor që do t'u mundësonte spektatorëve strehimin gjatë shiut dhe një gardh në krahu verilindor. [49] Pallati i Rinisë i cili ndodhet në qendër të Prishtinës, është shtëpia e shumë sporteve që luhen në ambiente të mbyllura në qytet duke përfshirë basketboll, volejboll, pingpong dhe futsal. Pallati i ndërtuar në vitin 1977 është financuar nga kontributet vullnetare të qytetarëve të Prishtinës. Drejtor i parë i saj ka qenë Kemajl Hashimi, ndërsa nga viti 2008 e në vazhdim ky institucion është nën menaxhimin e Agjencisë Kosovare të Privatizimit. Pallati i Rinisë ka një sipërfaqe prej 8136 m2. [50] Gjatë vitit 2013, Sigal Prishtina ka investuar në rinovimin e Pallatit në mënyrë që të përgatitet për ndeshjet kundër skuadrave të Ligës Ballkanike në Basketboll. [51] Një tjetër stadium futbolli i vendosur në Prishtinë është Stadiumi i Flamurtarit, i cili është terreni i Klubit të Futbollit Flamurtari dhe Klubit të Futbollit Kosova e Prishtinës. Ky stadium ka një kapacitet prej 2000 vendesh. [52] Prishtina posedon fusha tenisi të hapura ku ushtrojnë aktivitetin e tyre Klubi i Tenisit Prishtina dhe Klubi i Tenisit DielliX. [53] Këto dy fusha me sipërfaqe të fortë janë gjithashtu të pajisura me drita të përshtatshme që mundësojnë lojën gjatë natës. Në këto fusha zhvillohen dy nga turnetë më të mëdhenj të organizuar në Kosovë, Prishtina Open dhe Dielli Open. Përveç turneve, terrenet e tenisit të Prishtinës janë shfrytëzuar edhe për kampe tenisi për të rinj të organizuara nga Prishtina Tennis Club. [53] Infrastruktura sportive është një çështje e debatit aktual. Arsyet për mungesën ose cilësinë e dobët të objekteve sportive të Prishtinës përfshijnë pasojat e luftës së fundit (1999), mungesën e investimeve në 25-30 vitet e fundit dhe gjendjen e vështirë ekonomike të vendit. [1]

Sporte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pingpongu është një tjetër sport aktiv në Prishtinë, që nga pranimi i Federatës Kosovare të Pingpongut në Federatën Ndërkombëtare të Pingpongut në vitin 2003. Dy lojtaret e KP Prishtina (Klubi i pingpongut Prishtina), Vlona Maloku dhe Linor Çitaku u zgjodhën pingpongistë të vitit 2013, pas titujve të tyre të mirënjohur dhe vendosjes në krye të renditjes kombëtare. [54] Maloku është anëtare e ekipit kombëtar të pingpongut të Kosovës për femra dhe ka marrë pjesë në kampionatin evropian të pingpongut në Vjenë, ndërsa Çitaku është anëtare e rregullt e ekipit kombëtar të pingpongut për meshkuj dhe ka marrë pjesë në kampionatin botëror të pingpongut në Paris 2013, në Kampionatin e Pingpongut në Vjenë dhe Kampionati Ballkanik të Pingpongut U21 në Sarajevë. [54]

Tenisi në Prishtinë përfaqësohet nga dy klube tenisi, KT Prishtina dhe KT DielliX. Ata të dy e ushtrojnë aktivitetin e tyre në fusha tenisi që ndodhen pranë shkollës së mesme Ismail Qemali. [55] KT Prishtina është themeluar në vitin 1992 dhe është klubi i parë i tenisit në Kosovë. Drejtor aktual është Agim Islami, dhe klubi përbëhet nga 230 anëtarë, më shumë se gjysma e tyre janë gra. Përveç tenistëve vendas, në këtë klub luajnë rreth 30 lojtarë ndërkombëtarë. [55] 22 tenistë meshkuj vendas garojnë në turnetë kombëtare, pesë prej të cilëve janë në dhjetëshen e parë. [56] Në kategorinë e femrave janë katër lojtare aktive. [57] KT DielliX është themeluar në vitin 1997 dhe është organizatori kryesor i turneut tradicional të tenisit në Prishtinë, Dielli Open. [58]

Në Prishtinë ka edhe katër klube të notit, KN Step, KN Scan Color, KN Prishtina, KN Nemo OP, dhe të katërt janë shpërblyer me çmime të fundvitit nga Federata e Notit e Kosovës në vitin 2013.

Notarja më e mirë e vitit për vitin 2013 u zgjodh Rita Zeqiri nga KN Step Prishtina, çmim të cilin e fitoi për të katërtën herë radhazi. Në vitin 2012 ajo triumfoi si kampione e Kosovës në 10 disiplina të seniorëve dhe fitoi 21 medalje ndërkombëtare, 20 prej të cilave të arta. Në kategorinë e meshkujve, Lum Zhaveli nga KN Step Prishtina ishte notari më i mirë i vitit 2013, pasi fitoi 4 medalje ndërkombëtare, 2 prej të cilave të arta dhe thyen shumë rekorde kombëtare të notit. [59]

Sporti i Qitjes si sport filloi në vitin 1948 në Prishtinë. [60] Sot praktikohet nga katër klube: Dardania, Hajvalia, Polici dhe Zenel Hajdini dhe që të katër funksionojnë në Pallatin e Rinisë së Prishtinës. [61]

Sporti në arsim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sporti në arsim konsiderohet i domosdoshëm për një zhvillim të mirëfilltë fizik dhe psikologjik të fëmijëve dhe si mjet për përmirësimin e cilësisë së përgjithshme të sportit në vend. Sipas rregullores së Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Edukimi fizik është një lëndë mësimore e detyrueshme për të cilën nxënësit e shkollave fillore dhe të mesme duhet të ndjekin 2 orë mësimore gjatë javës, gjithsej 74 për vitin shkollor akademik. Për nxënësit me nevoja të veçanta ose të tjerë me talent të veçantë, kërkohet trajtim i veçantë që përfshin aktivitete deri në pesë herë në javë. [62] Programi përmban mësime mbi teorinë e sportit, atletikën, gjimnastikën, sportet kolektive, sportet individuale (not, sportet luftarake, tenis etj.) dhe garat në të paktën dy sporte. [62]

Librat e përdorur për programet janë:

Libri Autori
Edukata fizike për klasën V-VI Hasangjekaj, B., Puka, J
Edukata fizike për klasën VII-VIII Hasangjekaj, B., Puka, J
Edukata fizike për klasën I dhe II të AMO Hasangjekaj, B, Gjnolli E, Rakovica H, Puka, J, Nixha M dhe

Allajbegu M.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Departamenti i Sportit:Profili". Marrë më 1 mars 2014.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 2. ^ https://www.kabllogrami.com/amp/prishtina-krejt-ne-fund-humb-fitoren-e-sigurte-ndaj-vareses/
 3. ^ a b "Sport". Arkivuar nga origjinali më 28 nëntor 2010. Marrë më 2 mars 2014.
 4. ^ a b c d Durmishi, Avni. "Historia e Klubit". Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2017. Marrë më 23 shkurt 2014.
 5. ^ Pandovski, Fatjon. "Kosovo - List of Champions" (në anglisht). Marrë më 25 shkurt 2014.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 6. ^ "KF Prishtine" (në anglisht). Marrë më 27 shkurt 2014.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 7. ^ http://prishtinafc.com/al/historia
 8. ^ Kosovo – List of Champions at RSSSF
 9. ^ "Futsal/Raundi paraeliminator, derbi shqiptar Prishtina-Tirana!" [Futsal/Preliminaries round, Albanian derby Prishtina-Tirana!]. SuperSport Albania. 21 tetor 2020.
 10. ^ "Prishtina mposht Tiranën në Ligën e Kampionëve" [Prishtina defeats Tirana in the Champions League]. Radio Television of Kosovo. 25 nëntor 2020.
 11. ^ "Prishtina kundër Barcelonës në Ligën e Kampionëve në futsall" [Prishtina against Barcelona in the Futsal Champions League]. Kanal10. 9 dhjetor 2020.
 12. ^ "Futsall: Prishtina mposhtet me rezultat të thellë nga Barcelona" [Futsal: Prishtina is defeated with a deep result by Barcelona]. Kallxo. 15 janar 2021.
 13. ^ https://www.botasot.info/boks-sporti/939288/ky-eshte-brezi-qe-i-solli-prishtines-pese-tituj-ne-ish-jugosllavi-peci-bogujevci-apo-salihu-sollen-me-shume-tituj/
 14. ^ https://www.botasot.info/boks-sporti/1366007/aziz-salihu-befason-gjeneraten-e-arte-te-prishtines-nbsp-te-mos-e-harrojme-njeri-tjetrin/
 15. ^ https://www.noc-kosovo.org/repository/docs/revista_olimpi_nr_7.pdf
 16. ^ http://amateur-boxing.strefa.pl/Championships/EuropeanChampionships1983.html
 17. ^ http://amateur-boxing.strefa.pl/Championships/WorldChamps1982.html
 18. ^ https://www.botasot.info/boks-sporti/939288/ky-eshte-brezi-qe-i-solli-prishtines-pese-tituj-ne-ish-jugosllavi-peci-bogujevci-apo-salihu-sollen-me-shume-tituj/
 19. ^ http://www.amateur-boxing.strefa.pl/Championships/MediterraneanGames1979.html
 20. ^ "Archived copy". www.sports-reference.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2020. Marrë më 22 shkurt 2022.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 21. ^ "Sigal Prishtina hap etapën e re në basketboll". Arkivuar nga origjinali më 8 shtator 2014. Marrë më 1 mars 2014.
 22. ^ "ETC SUPERLIGA". Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2014. Marrë më 1 mars 2014.
 23. ^ https://lajmi.net/sigal-prishtina-fiton-kupen-e-kosoves-triumfon-ne-finale-ndaj-yllit/
 24. ^ "KB Sigal Prishtina". Marrë më 1 mars 2014.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 25. ^ https://telegrafi.com/mediet-serbe-cmenduri-ne-prishtine-sigal-prishtina-fiton-ligen-ballkanike/amp/
 26. ^ https://portalb.mk/267670-sigal-prishtina-mbron-titullin-e-kampionit-te-liges-ballkanike-ne-basketboll/amp/
 27. ^ https://www.kabllogrami.com/amp/basketboll-mbremje-e-cmendur-ne-kryeqytet-kb-prishtina-fiton-dhe-shkruan-historine/
 28. ^ https://klankosova.tv/z-mobile-prishtina-nuk-ia-del-ndaj-vareses-rezultati-7780/
 29. ^ https://www.basketbolli.com/Article/History
 30. ^ https://www.botasot.info/basketboll-sporti/1041564/fitueset-e-kupes-se-kosoves-nder-vite-femrat/
 31. ^ https://web.archive.org/web/20041113033824/http://sport.hrt.hr/htvsport/kosarka/03_04/trocal.html
 32. ^ "Che Bar kampione e Kosovës në Streetball". Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2019. Marrë më 1 mars 2014.
 33. ^ "Majlinda Kelmendi edhe në vitin 2013 zgjedhet "SPORTISTE E VITIT " sipas Grupit Koha". Arkivuar nga origjinali më 6 mars 2016. Marrë më 2 prill 2022.
 34. ^ "Superliga e meshkujve". Arkivuar nga origjinali më 5 tetor 2013. Marrë më 1 mars 2014.
 35. ^ "KLUBI HENDBOLLIT PRISHTINA". Marrë më 1 mars 2014.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 36. ^ "PRISHTINA FITON NË KUPËN E KOSOVËS". Arkivuar nga origjinali më 8 shtator 2014. Marrë më 1 mars 2014.
 37. ^ "Oltion Beshiri, me i miri per Plisat". Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 2 prill 2022.
 38. ^ a b "Për FVK-në". Marrë më 1 mars 2014.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 39. ^ "KAMPIONET E KOSOVËS 2012". Marrë më 1 mars 2014.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 40. ^ Berisha, Baki. "Volejbolli kosovar në pension!". Arkivuar nga origjinali më 26 shtator 2013. Marrë më 1 mars 2014.
 41. ^ a b "Laureatet e vitit 2013". Marrë më 1 mars 2014.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 42. ^ Goca, Kemajl. "Federata po e varros volejbollin!". Marrë më 1 mars 2014.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 43. ^ "Shemsije Asllanaj dhe Arbon Osmani, më të mirët e volejbollit te Kosoves për vitin 2012".{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)[lidhje e vdekur]
 44. ^ "Kampionët e Kosovës në karate". Marrë më 2 mars 2014.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 45. ^ "Klubet". Marrë më 2 mars 2014.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 46. ^ https://www.wkf.net/imagenes/campeonatos/senior-resultados-23rd-world-senior-championships-linz-austria-25-30-october-2016-001.pdf
 47. ^ https://noc-kosovo.org/sq/lajme/herolind-nishevci-medalist-i-bronzte-i-evropes
 48. ^ https://topsporti.com/artikulli/nishevci-flet-pas-medaljes-historike-shpreh-mirenjohje-per-keta-persona/te-tjera
 49. ^ Llumnica, Ejup. "Nisi mbulimi i stadiumit të Prishtinës". Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2013. Marrë më 2 mars 2014.
 50. ^ "Historiku i Pallatit te Rinise". Arkivuar nga origjinali më 2 mars 2014. Marrë më 2 mars 2014.
 51. ^ "Rinovimi i Pallatit te Rinise dhe Sporteve". Marrë më 2 mars 2014.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)[lidhje e vdekur]
 52. ^ "Stadiums in Kosovo" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2013. Marrë më 2 mars 2014.
 53. ^ a b "TennisPrishtina". Marrë më 2 mars 2014.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)[lidhje e vdekur]
 54. ^ a b "Më të mirët e vitit 2013 në FPPK". Arkivuar nga origjinali më 8 shtator 2014. Marrë më 2 mars 2014.
 55. ^ a b "Klubet". Marrë më 2 mars 2014.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 56. ^ "Men's Singles Rankings" (PDF) (në anglisht). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 24 shkurt 2015. Marrë më 2 mars 2014.
 57. ^ "Women's Singles Rankings" (PDF) (në anglisht). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 24 shkurt 2015. Marrë më 2 mars 2014.
 58. ^ "DielliX". Arkivuar nga origjinali më 8 shtator 2014. Marrë më 2 mars 2014.
 59. ^ "Rita Zeqiri e Lum Zhaveli më të mirët e vitit në not".{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 60. ^ "Historiku". Marrë më 2 mars 2014.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 61. ^ "Anetaret". Marrë më 2 mars 2014.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 62. ^ a b "Edukate Fizike dhe Sport" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 26 nëntor 2014. Marrë më 2 mars 2014.