Jump to content

Springfield (The Simpsons)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Springfield është qytet (ose qytezë në disa epizoda) fiktiv në serialin e animuar The Simpsons. Qyteti ndodhet në qarkun Springfield, Shteti i Springfield, SHBA. Ndodhet afër qyteteve të Shelbyville,|Capital City, Ogdenville dhe North Haverbrook. Për shumë vite, provat ishin mjaft kontradiktore që nuk mund të identifikoheshin me një shtet specifik; megjithatë, Matt Groening ka dëshmuar dhe pranoi se ishte i bazuar në Springfield, Oregon.[1] Sidoqoftë, kjo mund të vihet në dyshim, sepse gjatë bezdisjes së divanit në fillim të episodit "The Ziff Who Came to Dinner", ekrani zbulon në hartën e Shteteve të Bashkuara dhe vendndodhjen mbi Illinois.

Popullsia e qytetit vlerësohet të jetë afërsisht 60,000. Kuptohet se qyteti binjakëzohet me Shelbyville, i cili në jetën reale do të ishte Eugene, Oregon.

Gjeografikisht, qyteti është i bazuar në Simpsonville, Kentucky, dhe ka mundësi që origjinën e ka marrë emri i familjes "Simpson".

Themeluar në 1796 nga Jebediah Springfield, gjithashtu i njohur si Hans Sprungfeld, dhe një grup pionierësh të vendosur vërtet nga Maryland, të cilët u nisën pasi keqinterpretuan një pasazh në Bibël, Springfield duket se është një qytet i vogël dhe jo një megalopol. Karakteristikat e tij përfshijnë një termocentral bërthamor; të paktën pesë shkolla fillore; një stadium i vogël bejsbolli të gjitha ligave; një aeroport; një port; një rreth në qendër të qytetit; një oborr i madh i gomave (që digjet që nga viti 1966); një geto; një qark rus; vet Italia e Vogël; disa rrethe të specializuara tregtare, lokali i Moe, bowling të Barney dhe një Chinatown.

Qyteti më i afërt fqinj i Springfield është Shelbyville. Ekziston një rivalitet i fortë midis qyteteve, që daton nga rivaliteti midis themeluesit të tyre - Jebediah Springfield dhe Shelbyville Manhattan. Manhattan dëshironte të gjente një qytet ku burrat ishin të lirë të martoheshin me kushërinjtë e tyre, por Springfield nuk pranoi ta lejojë atë, kështu që Shelbyville u themelua si një qytet rival. Historia e mosmarrëveshjes midis Jebediah Springfield dhe Shelbyville Manhattan përmban referenca të dobëta në tregimet historike të marrëveshjes midis Asa Lovejoy dhe William Overton për të ngritur një kërkesë për tokë, dhe mosmarrëveshja midis Lovejoy dhe Francis W. Pettygrove mbi emrin e Portland, Oregon.

Kryetari i Bashkisë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Springfield ndodhet në një zonë që ka shi dhe borë. Shumica e kohës qielli është blu dhe kryesisht me diell.

Springfield gjithashtu i nënshtrohet një numri fatkeqësish natyrore duke përfshirë ortekët, tërmetet, shiun acid, përmbytjet, uraganet, goditjet e rrufeve, tornadot dhe shpërthimet vullkanike. Duke qenë i vendosur në një luginë, Springfield ka të ngjarë me një klimë të lagësht-subtropikale, për shkak të panikut gjatë stuhive të dëborës siç sugjerohet në "Mr. Plow". Në "Hurricane Nedfy" Uragani Barbara godet në Springfield dhe shkatërron shtëpinë e Ned Flanders. E gjithë Springfield është në panik, duke sugjeruar që uraganet janë të rralla në qytet.

Në "Brawl in the Family", ka një stuhi acide shiu në Springfield, e shkaktuar nga Partia Republikane e Keqe, duke u përpjekur të bëjë kujdesin për mjedisin të paligjshëm.

Springfield është shtëpi për njerëz të shumë racave, kulturave dhe feve, duke përfshirë evropiano-amerikanët (familjet Simpson, Flanders dhe Van Houten), afrikano-amerikanët (familja Hibbert, Carl Carlson), Latinos (Bumblebee Man), Aizatikët e Jugut ("Dy djem nga Kabul") dhe Aziatikë Lindorë (Cookie Kwan, Akira).

Ekziston një hendek i madh midis qytetarëve të pasur (si Krusty Kllouni dhe Mr. Burns), dhe qytetarëve të varfër (Nelson Muntz, Cletus the Slack-Jawed Yokel). Popullsia është rreth 40,000.

Feja dhe besimi luajnë një rol të madh në shoqërinë e Springfield. Komuniteti më i madh i kishave duket të jetë Kisha e Parë e Springfield, një kishë presbylutheran e drejtuar nga Reverend Timothy Lovejoy. Ekziston edhe një sinagogë (e udhëhequr nga Rabin Hyman Krustofsky), një xhami, një kishë katolike (The Notre Dame e Springfield), një kishë episkopale (me pu dridhëse), një katedrale kristalesh, Katedralen e Qendrës dhe një tempull Budist. Apu, një hindu, ka një statujë të perëndisë Ganesha në dyqanin e tij Kwik-E-Mart.

Qeveria e qytetit është laike. Në vitin 1963, u miratua një ligj që ndalonte lutjen për pronat e qytetit. Një episod tjetër paraqiste një të dënuar i cili ishte burgosur për ngritjen e një skene të lindjes në pronën e qytetit. Inspektori Chalmers shkarkoi Ned Flanders kur e dëgjoi atë duke thënë "falënderoj Zotin" për sistemin e PA.[2]

Ka një numër të befasishëm të burgjeve në Springfield. Departamenti i Policisë Springfield, i komanduar nga Shefi i Policisë Clancy Wiggum, është një organizatë kryesisht e korruptuar dhe e paaftë. Sipas Wiggum, ata kanë vetëm fuqi punëtore për të zbatuar tre ligjet e fundit të miratuara. Një herë tjetër, Lou theksoi se ai, së bashku me Wiggum dhe Eddie, ishin e gjithë forca e policisë. Kishte gjithashtu një kohë në historinë e qytetit, ku detyrat e policisë iu dorëzuan nga Departamenti i Policisë Springfield në një kompani private të sigurisë të quajtur SpringShield, e cila drejtohej nga Homeri me ndihmën e miqve të tij Lenny dhe Carl, i cili bëri shumë më mirë punë.

Krimi më i organizuar në qytet kontrollohet nga shefi i krimit Fat Tony. Sidoqoftë, ka familje të tjera të krimit në Springfield - përfshirë Yakuza.

Ekonomia e Springfield, edhe pse në një kohë "në rritje!" dhe e pasur me atë pikë sa rrugët ishin shtruar fjalë për fjalë me ar, tani po flakëron. Disa industri të rënda mbeten në qytet, përfshirë fabrikat për Ah!. Shumë banorë të Springfield janë të punësuar nga Centrali Bërthamor Springfield. Në një episod, përmendet nga Marge që Frito-Lay ka një qendër shpërndarjeje në qytet.

Industritë kryesore përfshijnë energjinë bërthamore, prodhimin e rëndë, birrën Duff dhe tregti me pakicë. Shumë nga dyqanet e Springfield ndodhen në Springfield Mall.

Springfield u përpoq të përmirësonte ekonominë e tyre duke legalizuar martesën homoseksuale dhe lojërat e fatit.

Në "The Bob Next Door", ekonomia e Springfield goditi një nivel të ulët dhe u sugjerua të ishte edhe më keq sesa dështimi ekonomik i Detroit, duke rezultuar në vulën e kamionëve të shiritave të rrugës, duke ulur ndjeshëm sasinë e kohës së shkollës, duke lëshuar kriminelë të nivelit të ulët, dhe përmendja e kriminelëve lejohet të kryejë krime të nivelit të ulët për shkak të policisë që nuk ka burime dhe fonde për t'i zbatuar ato.[3]

Disa autostradë shkojnë përmes Springfield, duke përfshirë autostradën Michael Jackson (Interstate Route 401, dikur autostrada Dalai Lama), autostrada e pa përfunduar Matlock, Interstate 95, Route 202, Route 88 (kalon nëpër lagjen Nelson Muntz), Route 13 (kalon nëpër West Springfield) dhe Rural Route 9. Ekziston edhe një hekurudhë dhe një ujësjellës i braktisur. Springfield Monorail ekzistonte për një kohë shumë të shkurtër para se të mbyllej pas një udhëtimi vajzash katastrofike. Ajo ka një rrugë të quajtur Main Street e cila dikur kishte shumë gropa.

Shërbimi i autobusëve të qytetit siguron tranzit publik në Bus Route 22 të hënën, të mërkurën dhe të premten; dhe 22A të martën dhe të enjten.

Aeroporti Ndërkombëtar i Springfield është aeroporti që shërben Springfield. Ajo ka planifikuar fluturime rreth Shteteve të Bashkuara dhe disa vendeve të tjera përfshirë Francë, Izrael, Kinë, Mbretërinë e Bashkuar dhe Brazil.

Dikur ishte një linjë metro në Springfield, por aktualisht ajo është e braktisur, ka shumë të ngjarë sepse treni lëvizës ishte i aftë të shkaktonte dridhje tokësore më lart. Sidoqoftë, segmenti mbitokësor duket se është në përdorim. Një linjë teleferiku u pa në disa raste.

  1. ^ "Matt Groening Reveals Springfield's State: Oregon". Nicole Eggenberger. US Weekly. 2012-04-11
  2. ^ The Simpsons Epizodi 19 (sezoni 5)
  3. ^ The Simpsons Epizodi 22 (sezoni 21)