Sqepbiza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sqepbiza
Statusi i ruajtjes
I kërcënuar
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Familja:
Gjinia:
Recurvirostra

Linnaeus, 1758
Lloji i species
Recurvirostra avosetta

Sqepbiza është një shpend me sqep karakteristik të kthyer si gjysëmhark lart. Ka puplajë kryesisht të bardhë me kokë dhe majat e krahëve të zezë, si dhe ka shirita të zinj, një në shpinë dhe një në pjesën e sipërme të krahëve. Ka këmbë blu të zbehta dhe relativisht të gjta. Gjatësia e trupit 42-46 cm dhe gjatësia e hapjes së krahëve 67-77 cm.

Habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kripore dhe liqene me ujë të njelmët, laguna dhe më rrallë në mjedise ujore të umbla.

Ushqimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parruazorë të vegjël uji.

Folezimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Folezon në tokë. Lëshon 3 deri në 4 vezë, inkubon një herë në vit dhe zogjtë çelin ndërmjet muajve Prill-Qershor.

Galleri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtegtimi dhe dimërimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lloj shtegtues. Folezon në verë.

Kërcënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tharja dhe përkeqësimi i ligatinave, mbushja e vaskave të kriporeve, shkatërrimi i vezëve nga kafshët e egra.

Statusi i mbrojtjes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I kërcënuar.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[1]

  1. ^ Mirjan Topi. Udhëzues i Shpendëve të Shqipërisë. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)