Srebreniku

Coordinates: 44°42′N 18°29′E / 44.700°N 18.483°E / 44.700; 18.483
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Srebrenik është qytet dhe komunë në verilindje të Bosnjës dhe Hercegovinës. Administrativisht është pjesë e Kantonit Tuzlës dhe Federatës së Bosnjës dhe Hercegovinës. Qyteti Srebrenik shtrihet në veriperëndim të Tuzlës. Srebrenik ka një klub futbolli, Gradina, dhe dy klube te basketbollit, Gradina dhe Mbretërit e Argjendët.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1971[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Boshnjakët - 24,628 (73,25%)
  • Serbët - 5,489 (16,32%)
  • Kroatët - 3,256 (9,68%)
  • Jugosllavët - 34 (0,10%)
  • të tjerët - 213 (0,65%)

1991[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Srebrenik Fortress

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 44°42'N 18°29' / 44.700°N 18.483°D / 44.700; 18.48344°42′N 18°29′E / 44.700°N 18.483°E / 44.700; 18.483