Jump to content

Stênio Da Fonseca Júnior

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stênio Marcos da Fonseca Salazar Júnior (lindur 10 qershor 1991), ose thjesht Júnior, është një futbollist brazilian i cili luan si sulmues për FK Shkëndija.

Stênio Marcos Da Fonseca Salazar Júnior

Junior gjate nje ndeshje
Të dhënat vetjake
Emri i plotëStênio Marcos Da Fonseca Salazar Júnior
Datëlindja (1991-06-10) 10 qershor 1991 (33 vjeç)
VendlindjaBrazil
Gjatësia1.75 m (5 ft 9 in)
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
KF Shkëndija
Numri18
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2012-2013Horizonte5(1)
2013Litex Lovech15(1)
2013-2014FK Pelister16(7)
2014-KF Shkëndija11(6)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Junior, filloi karrierën e tij profesionale në klub braziliane Horizonte FC, ​​kur ai ishte 20 vjeç. Ai ka luajtur për Horizonte në vitin 2012 dhe më pas për një periudhë të shkurtër në vitin 2013. Ndërsa duke luajtur për Horizonte FC, ​​Junior ishte i ndotur nga klubi bullgare Litex Lovech e cila së shpejti blerë atë.Transferimi është bërë më 20 janar 2013. Më vonë atë vit, më 1 korrik 2013, Junior u huazua tek klubi maqedonas FK Pelister. Në sezonin 2013-14, Junior shënoi 7 gola për FK Pelister (4 prej tyre në një ndeshje). Talenti i vogël i së ishte i ndotur nga skautët e KF Shkëndija. Në fillim negociatat nuk ka shkuar shumë mirë, dhe kur u mendua se negociatat ishin mbi, FK Pelister dhe Litex Lovech ranë dakord për një marrëveshje. KF Shëndija paguar 50 000 euro për të marrë talentin brazilian. Ai bëri debutimin e tij të ligë për KF Shkëndija më 2 mars 2014, kur Shkëndija luajti kundër Makedonija GP. Junior luajtur në pjesën e dytë të lojës dhe me kalimin saktë ndihmuar KF Shkëndija shënojë 2 gola shume fituar ndeshjen 3-0. Ai bëri një gjuajtje që u ruajt nga portieri Makedonija GP-së. Pas ndeshjes, trajneri, Shpëtim Duro u shpreh se Junior luajtur një lojë e madhe në debutimin e tij dhe se ai ka një të ardhme të ndritur në KF Shkëndija. Më 23 mars 2014, duke Stenio shënoi golin e tij të parë për Shkëndija në një ndeshje larg kundër Vardarit. Qëllimi i tij provoi vendimtare për Shkëndija si ndeshja përfundoi 2-1 në favor të Shkëndija. Qëllimi i tij 2 për Shkëndija hyri në ndeshjen e ardhshme në të cilën KF Shkëndija luajti FK Rabotnicki në shtëpi. Ai shënoi golin e parë të ndeshjes e cila u pasua nga dy gola të tjerë për Shkëndija dhe një për Rabotnicki me një rezultat përfundimtar 3-1